Wyszukaj w serwisie:
coregravel
ogród

rośliny

architektura ogrodowa

znajdź nas na facebook

Konserwacja terenów zielonych Kraków

Kminek zwyczajny (Carum carvi)

25 Listopada 2014
Kminek - zioło, bez którego nie możemy obejść się w naszej kuchni, dodawany do wielu potraw mięsnych, serów, kapusty a nawet do chleba. Kupujemy go nagminnie, jednak nie zdajemy sobie sprawy z faktu, że możemy go uprawiać na własnej działce.

Kminek to zioło dwuletnie o liściach podobnych do marchwi i białych lub biało-różowych, uroczych kwiatach. Pochodzi z północnej Euroazji a w Europie jest najstarszą rośliną przyprawową.
Osiąga wysokość od 75 do 100 cm. Najlepiej wysiewać go do gruntu od marca do maja. Kminek lubi klimat chłodno-wilgotny oraz półcień.

Uprawa i nawożenie
Zalecana jest  gleba z odczynem obojetnym, głęboka i próchnicza. Generalnie kminek nie potrzebuje nawożenia a nawet uprawiany w formie dzikiej jest bardziej aromatyczny. Można by rzec, że im bardziej gleba uboga,  tym aromat jego jest większy. Ważne jest , by nie sadzić go w sąsiedztwie kopru, czarnuszki i ziemniaków.

Siew, sadzenie, zbiór 
Nasiona wysiewamy do gruntu bez przykrywania. Kiełkują już nawet po dwóch tygodniach. Siewki trzeba przerwać. Zbieramy kminek około czerwca, gdy nasiona zbrunatnieją.

Przechowywanie
Kminkowi potrzebne jest wyschnięcie i dojrzewanie w miejscu przewiewnym i zacienionym, następnie należy go przechowywać w suchym miejscu.

A potem.... potem już można tylko korzystać z dobrodziejstw natury i dodawać kminek do wszystkich potraw cięzkich i tłustych, które tak uwielbiamy. Dzięki niemu trawienie będzie lżejsze a potrawy aromatyczne. Smacznego!

Ważna uwaga
Kminek nie nadaje się jako karma dla ptaków, dlatego zimą, gdy coś tam sypiemy naszym skrzydlatym przyjaciołom, kminek zostawmy na półce. Przyda się bardziej nam, po świątecznej uczcie.


Pomysł na ogródGaleria:


powrót


Odwiedzono: 3317 razy
Opublikowano przez: Pomysł na ogród
Data publikacji: 25 Listopada 2014

Podziel się    Pomysł na dom

Pomysł na mieszkanie

Bruk Bet

Wpuszczona w maliny

podobne artykuły propozycje ekspertów


freshweb.pl | NetSoftware
2022 © Wszelkie prawa zastrzeżone