Wyszukaj w serwisie:
coregravel
ogród

rośliny

architektura ogrodowa

znajdź nas na facebook

Konserwacja terenów zielonych Kraków

Jak uprawiać zioła w doniczkach?

10 Czerwca 2014
Uprawa ziół nie musi ograniczać się tylko do sadzenia ich w ogródku, ponieważ równie dobrze można je sadzić w doniczkach i trzymać w kuchni. Jeśli chcemy, mogą one nam również służyć jako ozdoba pomieszczenia – hodując je w pudełkach postawionych na parapecie, lub wiszących skrzyneczkach, będą zawsze pod ręką.

Ponadto hodowanie ich w domu w przeznaczonych do tego pojemnikach nie jest wcale trudniejsze od trzymania ich w ogrodzie – oba „style” uprawy potrzebują mają takie same wymagania.
Wszystkie rośliny potrzebują do życia i rozwoju trzech głównych rzeczy: światła słonecznego, wody i ziemi. Światło słoneczne to sprawa kluczowa zarówno przy hodowli ziół na zewnątrz (w ogrodzie), jak i wewnątrz domostwa. Chcąc mieć zadowalające efekty, musisz więc pamiętać o dostarczeniu im odpowiedniego oświetlenia. Umieść rośliny w miejscu nasłonecznionym – w kuchni na oknie lub w innym pokoju, którego okna wystawione są na południe lub zachód. Zapewnisz im dzięki temu najlepsze światło, z jakiego mogą korzystać. Oczywiście różne gatunki ziół wymagają innego nasłonecznienia, ale jednak każde z nich potrzebuje słońca. Niektórzy korzystają również ze specjalnych lamp fluorescencyjnych, by dać roślinie tego, czego potrzebuje. Zioła wymagają również odpowiedniej ziemi, w której będą rosnąć i rozwijać się – powinna wystarczyć zwykła ziemia, jaką kupuje się w sklepie ogrodniczym. Jest ona bogata w składniki mineralne, które powinny sprostać zapotrzebowaniu rośliny na składniki odżywcze. Twoje rośliny potrzebują również wody. Nie za dużo, żeby nie zgniły. Skoro posadziliśmy je niezbyt głęboko, wystarczy dostarczać jej tylko trochę, żeby nie zalać gleby i rośliny. Dobrym pomysłem jest nasypanie (zanim nasypiemy ziemi) trochę kamyków na dno doniczki czy skrzyneczki, żeby zapewnić odpowiednie ujście dla wody, jeśli będzie jej w nadmiarze.

Zaletą uprawy ziół w doniczkach, czy innych pojemnikach jest to, że możesz je bez problemu przenosić z miejsca na miejsce. Może chcesz udekorować któreś pomieszczenie swojego domu? Nie ma problemu! Zioła całoroczne mogą spędzić cały rok w domu, jednak sezonowe powinny przebywać na zewnątrz podczas lata. Zanim pojawią się pierwsze mrozy, powinno się oczywiście zabrać wszystkie zioła z powrotem do domu, żeby zapobiec ich zmarznięciu i zniszczeniu.

Wszystkie zioła mogą być uprawiane w pojemnikach, chociaż jedne sprawują się w takich warunkach lepiej niż inne. Mięta na przykład lepiej sprawuje się w doniczce, ponieważ pozostawiona w ogrodzie może szybko się rozmnożyć i go zdominować. Ogółem – łatwo jest utrzymać uprawę ziół w pomieszczeniu, dzięki czemu możemy cieszyć się zarówno ich widokiem, aromatem jak i tym, że mamy je na wyciągnięcie ręki.

Autor: Dr. Jan  Nowak
Szukasz więcej informacji na temat uprawy ziół i zakładania ogrodu? Odwiedź mój Blog ogrodniczy z poradami!

 
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.Galeria:


powrót


Odwiedzono: 3292 razy
Opublikowano przez: Pomysł na ogród
Data publikacji: 10 Czerwca 2014

Podziel się    Pomysł na dom

Pomysł na mieszkanie

Bruk Bet

Wpuszczona w maliny

podobne artykuły propozycje ekspertów


freshweb.pl | NetSoftware
2022 © Wszelkie prawa zastrzeżone