Wyszukaj w serwisie:
coregravel
ogród

rośliny

architektura ogrodowa

znajdź nas na facebook

Konserwacja terenów zielonych Kraków

Zakładanie przydomowego ogrodu krok po kroku

12 Lutego 2019

Ogród to wizytówka domu i miejsce, gdzie chętnie spędzamy letnie popołudnia czy wieczory. Aby jednak ze zwykłego trawnika wyczarować bajeczne miejsce pełne ciekawych roślin, kwiatów i krzewów owocowych, warto zapoznać się z instrukcją zakładania przydomowego ogrodu. Wbrew pozorom nie jest to tak trudne, ale należy ściśle stosować się do kilku najważniejszych zasad. 

 

Tu na razie jest ściernisko, ale…

Ogród to często zwieńczenie prac budowlanych w domu , choć zdarza się, że decyzję o jego stworzeniu podejmujemy kilka, a nawet kilkanaście lat po dniu wprowadzeniu się do nowej nieruchomości. W zależności od obecnego stanu działki, stworzenie ogrodu może być bardziej lub mniej czasochłonne.

 

Zdecydowanie najtrudniejsza jest sytuacja, kiedy nowy ogród ma powstać w miejscu starego sadu owocowego lub zagajnika, ponieważ zanim przejdziemy do sadzenia kwiatów, musimy pozbyć się istniejących drzew wraz z korzeniami, co wiąże się z dodatkowymi nakładami czasu i pieniędzy. Jeśli jednak działka, na której planujemy stworzyć przydomowy kwietnik jest w miarę czysta i przygotowana pod nową aranżację, wówczas prace ograniczają się do najprzyjemniejszej części, czyli planowania i wyobrażania sobie swojego własnego zielonego zakątka.

 

Planując i dobierając rośliny zachowajmy zdrowy rozsądek. Rośliny wewnętrzne nie nadają się do posadzenia w gruncie, zaś wykonanie malowniczej skarpy wymaga doświadczenia oraz zwiększonego nakładu prac. Pamiętajmy również, że z każdym rokiem ogród się rozrasta, dlatego zachowanie umiaru może nas uchronić przed koniecznością ponownego przesadzania kwiatów lub prac modernizacyjnych.

Krok 1: Prace projektowe i kosztorys

Przed rozpoczęciem prac ziemnych należy stworzyć projekt i wstępny kosztorys. W wielu przypadkach poleca się zatrudnienie architekta, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby samodzielnie rozrysować plan zagospodarowania terenu. Warto dokładnie znać wymiary działki oraz oszacować, jakie prace będą konieczne, aby doprowadzić grunt do tzw. “ładu”. Przy tworzeniu projektu warto zainspirować się ogólnodostępnymi zdjęciami innych ogrodów oraz zastanowić się, które istniejące elementy należy pozostawić. Pamiętajmy, że choć niszczenie jest częścią tworzenia, nie zawsze opłaca się wyrywać niektóre drzewa owocowe, dlatego jeśli posiadamy niezwykle smaczne jabłka, które kojarzą nam się z dzieciństwem i babciną szarlotką, warto pozostawić w ogrodzie najzdrowszy okaz, aby w kolejnych latach móc korzystać z jego dobrodziejstw.Krok 2: Oczyszczenie terenu

Jeśli teren, który chcemy zagospodarować jest zarośnięty, zaniedbany lub są obecne pozostałości po starych budowlach, należy je usunąć i przeprowadzić kompleksowe prace ziemne. Pamiętajmy, że podczas usuwania chwastów  należy pozbyć się również ich korzeni. W przeciwnym razie za rok pojawią się niechciane okazy, które skutecznie zniszczą docelową roślinność poprzez pobór wody i składników odżywczych z gleby. W tym celu konieczne będzie przekopanie ziemi szpadlem, bronami lub zastosowanie glebogryzarki. Jeśli działka jest mocno porośnięta chwastami lub istnieją rośliny niebezpieczne (np. Barszcz Sosnowskiego) warto sięgnąć po preparaty chemiczne.

 

Stosując silne herbicydy pamiętajmy o zachowaniu ostrożności i dokładnym zapoznaniu się z instrukcją użytkowania oraz dawkowania. Opryski należy wykonywać w bezwietrzne późne popołudnia lub wieczory, aby nie zaszkodzić zbierającym miód pszczołom i dopilnować, aby w pobliżu nie znajdowały się dzieci (teren opryskiwany można ogrodzić siatką na czas karencji). 

Krok 3: Ukształtowanie terenu, zagęszczanie ziemi

Nie ważne czy mieszkamy w podgórskiej miejscowości, czy nad morzem – wzniesienia są niezwykle atrakcyjne i pozwalają urozmaicić nasz ogród. Usypywanie nieforemnych górek, skarp lub tworzenie oczka wodnego to dodatkowa praca, która pozwala nam uzyskać ciekawą aranżację. Wykonanie wzniesień jest również potrzebne, aby zapewnić optymalne odprowadzanie wody, co zapobiegnie gniciu roślin.

 

Zagęszczanie ziemi to proces “ubijania” się gleby, która po przekopywaniu jest luźna, napowietrzona i niestabilna. Możemy wymieszać ziemię z piaskiem, który podczas opadów i nawadniania będzie luźno spadał w dół, wypełniając przy tym powstałe pęcherze powietrza lub odczekać kilka miesięcy, aby cały proces odbył się w sposób naturalny. Pamiętajmy również, że zagęszczanie dotyczy głębszych partii ziemi, nie zaś humusu, który zawsze jest sprężysty i nie osiada.

Krok 4: Dobór i sadzenie roślin

Zakończenie prac ziemnych i ubicie się ziemi to moment, który pozwala nam posadzić rośliny i murawę. Wybierając kwiaty należy zwracać uwagę na ich wymagania dotyczące m.in. nasłonecznienia, odczynu gleby, odstępów między innymi flancami oraz pielęgnacji, dlatego warto ogród podzielić na tematyczne rabatki. Zwracajmy również uwagę na docelową wielkość kwiatów, aby uniknąć sytuacji, w której niskopienne bratki byłyby zakryte wysoką dziewanną.

 

Łączenie gatunków powinno być przemyślane, dlatego podczas sadzenia kwiatów, należy jak najczęściej zerkać do poradników ogrodniczych lub dokładnie zapoznać się z charakterystyką każdej rośliny. Przez pierwszy rok należy również bardzo dokładnie zabezpieczyć ogród przed zwierzętami (np. psami, sarnami), aby uniknąć wyciągnięcia słabo ukorzenionej sadzonki.

 

 

 

Autorką artykułu jest Aleksandra, redaktorka bloga Fixly z poradami o remoncie, budowie domu i aranżacjach. 

 Galeria:


powrót


Odwiedzono: 2455 razy
Opublikowano przez: Pomysł na ogród
Data publikacji: 12 Lutego 2019

Podziel się    Pomysł na dom

Pomysł na mieszkanie

Bruk Bet

Wpuszczona w maliny

podobne artykuły propozycje ekspertów


freshweb.pl | NetSoftware
2022 © Wszelkie prawa zastrzeżone