Wyszukaj w serwisie:
coregravel
ogród

rośliny

architektura ogrodowa

znajdź nas na facebook

Konserwacja terenów zielonych Kraków

Ty jesteś wyjątkowa! - malwa różowa

11 Października 2017
Rynek zasypuje nas co raz to nowymi gatunkami i odmianami roślin. Kolory, pokrój jak i wymagania, wszystko możemy dostosować do swojego ogrodu. Jednak obserwuje, że ostatnio bardzo chętnie posiadacze ogrodów lubią wracać do tych roślin, które pamiętają z dzieciństwa lub które kojarzą im się ze spokojną i piękną wsią. Dzisiaj chciałabym poświęcić czas malwie.

Malwa uprawa

 

Malwa różowa (malwa ogrodowa) bo o niej mowa to bylina z rodziny ślazowatych, jednak w naszym klimacie uprawiana jest głownie jako roślina dwuletnia. Bardziej pospolita nazwa tej rośliny to prawoślaz różowy. Wszyscy którzy obawiają się wprowadzania nowych roślin do ogrodu ogłaszam, ze malwa ogrodowa jest  dość łatwa w uprawie. Preferuje stanowiska słoneczne, ale osłonięte od wiatrów. W sąsiedztwie budynków, pod oknami czy jako tło dla rabat prezentuje się idealnie. Lubi gleby zasobne w składniki pokarmowe, ale jest w pełni mrozoodporna i nie straszne jej nasze zimy. Wysiewa się ją z nasion, najlepiej na rozsadniki wiosną. Kwitnie dopiero w drugim roku. Owocem jest rozłupania, która rozpada się na rozłupki. Bardzo często rozsiewa się sama, raz posadzona na dane stanowisko. To bardzo usprawnia jej posiadania w ogrodzie.
 
 

 

 
https://pixabay.com/pl/kwiaty-lato-malwy-pi%C4%99kno-2499647/
 
 
Ze względu na to, że jest to dość pokaźna roślina dorasta nawet do 2m preferuje duże ogrody. 

 

Niewątpliwie malwa nadaje sielankowy charakter naszemu ogrodowi. Posiada duże, rozłożyste liście, pięcioklasowe lub siedmioklasowe. Kwiaty są pełne, półpełne lub pojedyncze. W kolorze od różowego przez czerwony czy nawet ciemno-bordowy prawie czarny. Roślina dość długo kwitnie, praktycznie całe lato (czerwiec-wrzesień). Posiada dość silny, palowy system korzeniowy oraz grubą łodygę, co pozwala jej na posiadanie wielu liści jak i kwiatów na jednej roślinie.
 
Ciekawa odmiana:
 
http://sezonowo24.pl/wp-content/uploads/2015/03/malwa-double-pink2.jpg
Double Pink    
 
Malwa jako roślina lecznicza

 

Kwiaty malwy różowej, odmiany o ciemnych kwiatach zawiera śluz, antocyjany, glikozydy, malwidyny, olejki eteryczne, garbniki i wiele innych. Wyciąg z kwiatów malwy czarnej zmniejsza odruch kaszlowy i łagodzi bóle gardła. Ułatwia odkrztuszanie, osłania układ pokarmowy.
Jak przygotować odwar z kwiatów malwy? 

 

Odwar z kwiatów malwy czarnej przygotowuje się, zalewając 1 łyżkę kwiatów 350 ml gorącej wody i parząc przez 20-30 min. Następnie macerat gotuje się 3 minuty pod przykryciem, odstawia na 10 min. do ostudzenia i cedzi. Pije się go 3 razy dziennie po ⅛ szklanki między posiłkami oraz używa do płukania jamy ustnej i gardła. (źródło: www.panacea.pl
 

 

 
 

 

 
Rdza malwy – utrapienie dla ogrodników

 

Niestety jedną z uciążliwych chorób przy uprawie malwy, jest rdza malwy. Objawia się małymi pomarańczowymi plamkami na liściach, które z czasem żółkną i usychają. Ta grzybowa choroba, niestety występuje bardzo często. Jest to jednodomowy grzyb, co oznacza, że żeruje tylko i wyłącznie ma malwie. Produkuje telia czyli zarodniki przetrwalnikowe, które mogą być roznoszone przez wiatr, ptaki czy też mogą znajdować się w stanie aktywnym przez wiele lat w glebie. Jeżeli zmagamy się z tą choroba warto na początku pozbyć się wszystkich liści porażonych przez chorobę. Palimy je, najlepiej zdała od naszych okazów. Warto ochronę zacząć od stosowania preparatów nie chemicznych. Najlepiej od wiosny co 10 dni przez około 2 miesiące. Zalecane preparaty to np.: Biosept 33SL. Jeżeli i takie środek nie podziałała jedynym ratunkiem są opryski chemiczne: Dithane NeoTec 75WG czy Topsin M 500 SC. Wszystkie zalecenia stosowania widoczne są na opakowaniu. Warto walkę z rdzą rozpocząć wspólnie z sąsiadami, jeśli u nich występuje to u nas będzie to tylko kwestia czasu. Chorobom grzybowym sprzyja wilgoć i brak cyrkulacji powietrza. Często nasza pielęgnacja jak i uprawa nie mają zupełnie wpływu na rdze malwy.

 

 
 
http://bi.gazeta.pl/im/1f/c7/f3/z15976223Q,Rdza-na-gornej-stronie-liscia-malwy.jpg
Liść porażony przez rdze malwy
 
Malwa różowa jest nieodłącznym symbolem wsi. Stare drewniane domki oblane kwiatami malwy, są inspiracją dla wielu malarzy. Nie dość, że są łatwe w uprawie, pięknie wyglądają to jeszcze nadają lekki i rustykalny styl naszym ogrodom. Mam nadzieję, że od teraz i u Was malwa znajdzie swój dom.
 
https://pixabay.com/pl/kwiat-malwa-lato-charakter-1716554/

Autorką powyższego tekstu jest Martyna Cieślińska.
Absolwentka Uniwersytetu Rolniczego Wydziału Biotechnologii i Ogrodnictwa w Krakowie, specjalność Agroekologia i ochrona roślin.
Więcej ciekawych artykułów Pani Martyny znajdziecie na blogu: wpuszczonawmaliny.
blogspot.com


 Galeria:


powrót


Odwiedzono: 2620 razy
Opublikowano przez: Pomysł na ogród
Data publikacji: 11 Października 2017

Podziel się    Pomysł na dom

Pomysł na mieszkanie

Bruk Bet

Wpuszczona w maliny

podobne artykuły propozycje ekspertów


freshweb.pl | NetSoftware
2022 © Wszelkie prawa zastrzeżone