Wyszukaj w serwisie:
coregravel
ogród

rośliny

architektura ogrodowa

znajdź nas na facebook

Konserwacja terenów zielonych Kraków

Jakie rośliny na taras?

26 Września 2016
Szukając inspiracji na aranżację tarasu wybór roślinności standardowo zostawiamy na koniec. Czy to rzeczywiście dobre rozwiązanie? W wielu przypadkach może okazać się, że wybrane przez nas rośliny będą wymagały specjalnego miejsca lub po ich zakupie uznamy, że konstrukcja naszego tarasu mogła wyglądać zupełnie inaczej.
Dlatego warto mieć gotowy plan dotyczący wyboru rodzaju kwiatów czy innych roślin o większych gabarytach jeszcze przed rozpoczęciem jego budowy.    
 
 
 

Projekt domu TK133
 
 
Kwiaty wiszące
Jeśli naszym marzeniem są rośliny wiszące, konstrukcja tarasu misi być odpowiednio przygotowana. Donice mogą zostać przymocowane do elewacji lub słupów podtrzymujących zadaszenie. W przypadku, gdy planujemy montaż markizy lub chcemy całkowicie zrezygnować z osłonięcia tarasu przed promieniami słonecznymi przestrzeń, która nadaje się do ewentualnego podwieszenia donic znacząco maleje. 
 
Podstawowym elementem prawidłowego zestawienia roślin ozdobnych, które posadzimy w jednej doniczce jest prawidłowy dobór ich wymagań dotyczących częstotliwości podlewania, rodzaju nawozu czy światłolubności. Przykładem idealnego zestawienia jest pelargonia oraz lobelia, które potrzebują ciągłego dostępu do promieni słonecznych. Dzięki licznym odmianom kolorystycznym lobelii, nasza kompozycja pozostaje jedynie kwestią wyobraźni.  

Projekt domu Flo III G1
 
Byliny
Byliny to rośliny, które sprawdzą się równie dobrze w otoczeniu zieleni naszego ogrodu, jak i na tarasie w stylowych donicach montowanych na stałe, murowanych, drewnianych bądź tradycyjnych, które będziemy mogli przestawić jeśli okaże się, że wybrane miejsce nie sprzyja naszej roślinie.
W tym przypadku polecanym gatunkiem roślin wielosezonowych są rośliny zimozielone. Warto zaaranżować nasz taras tak, by zachwycał przez cały rok, a nie tylko w okresie kwitnienia. Przy odpowiedniej ochronie pojemnika, w którym posadzimy byliny, ochronimy ziemię w doniczce przed przemarznięciem i wysuszeniem co pozwoli cieszyć się pięknem bylin przez długie lata. 
 
Projekt domu Blanka

Projekt domu Zx55
 
 
Klomb na tarasie
Klomb na tarasie to przedsięwzięcie, które z pewnością wymaga wcześniejszego projektu. Będziemy musieli odpowiednio dobrać powierzchnię zadaszenia, pozostawić część tarasu nieosłoniętą oraz prawidłowo zaprojektować podłoże tarasu uwzględniając położenie naszego klombu. 
 
Dobór roślin będzie wyglądał zupełnie tak, jak w przypadku tradycyjnego klombu. Pod uwagę musimy wziąć nasłonecznienie, charakterystykę nawiezionej pod budowę klombu gleby czy częstotliwość podlewania roślin. Konstrukcja powinna zostać odpowiednio zabezpieczona, by woda nie stała się przyczyną uszkodzeń naszego tarasu.  

Projekt domu Astrid (mała) G2 energo
 
Zioła, owoce i warzywa na tarasie
Donice na tarasie to dobre miejsca nie tylko dla roślin ozdobnych. Zioła, warzywa czy owoce, które zazwyczaj kojarzymy z elementami ogrodu sprawdzą się w warunkach doniczkowych równie dobrze. Jeśli wielkość działki nie pozwoliła nam na wygospodarowanie ogródka warzywnego to nic straconego. Większość roślin tego typu doskonale przyjmie się jako rośliny doniczkowe. Truskawki czy pomidory posadzone w drewnianych skrzynkach to inspiracja zarówno dla posiadaczy tarasu, jak i niewielkiego balkonu.   
 
Aranżacja tarasu niczym nie odbiega od projektowania ogrodu. Jeśli mamy już gotowy projekt, jesteśmy w stanie przewidzieć aspekty takie, jak nasłonecznienie i możliwości związane z rozmieszczeniem niestandardowych donic, jesteśmy w stanie stworzyć dowolne kompozycje kolorystyczne, które umilą każda chwilę spędzoną na naszym tarasie. 
 
 
 
Artykuł został napisany przy współpracy ze specjalistami z firmy Extradom (www.extradom.pl) 
 
 
 
 
 Galeria:


powrót


Odwiedzono: 2292 razy
Opublikowano przez: Pomysł na ogród
Data publikacji: 26 Września 2016

Podziel się    Pomysł na dom

Pomysł na mieszkanie

Bruk Bet

Wpuszczona w maliny

podobne artykuły propozycje ekspertów


freshweb.pl | NetSoftware
2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone