Wyszukaj w serwisie:
coregravel
ogród

rośliny

architektura ogrodowa

znajdź nas na facebook

Konserwacja terenów zielonych Kraków

Świąteczne oświetlenie ogrodu

20 Maja 2014
Kolorowe, mieniące się wielobarwnymi lampkami drzewa i budynki, oświetlone girlandy nad wejściem do domu, efektowny wieniec z ostrokrzewu, czy łańcuchy żarówek oplatające elewacje, zmieniają najczęściej nasze domy i ogrody na Święta Bożego Narodzenia.

To wyjątkowy czas i jedyny w roku, kiedy nasze ogrody powinny po zmroku mienić się kolorami.

Jak zamienić nasz ogród w miejsce magii i świątecznej atmosfery?

Najważniejsze w tym przypadku jest pomysłowość, twórcze spojrzenie, chęci i podstawowa wiedza z zakresu technologii elektrycznej i bezpieczeństwa z nią związanego. Wstępny krok to dostosowanie oświetlenia do warunków, w których instalacje będą funkcjonować. Lampy zewnętrzne narażone są na negatywny wpływ bardzo niskich temperatur, wilgoć, a także częste zabrudzenia. Odpowiednie parametry opraw zabezpieczą je przed skutkami tych zagrożeń. Materiał, z którego powstają świąteczne ozdoby elektryczne, charakteryzuje specjalnie dobrane tworzywo sztuczne, odporne na nietypowe, czasem niesprzyjające warunki atmosferyczna. Tego typu produkty wyróżniają się stopniem ochrony IP 44 oraz II klasą ochronności, co oznacza, że mogą być stosowane właśnie na zewnątrz. Przed zakupem trzeba więc dla bezpieczeństwa użytkowania sprawdzić te oznaczenia.

Jaki typ oświetlenia dominuje obecnie na ogrodowej roślinności?

W sprzedaży są rozmaite dekoracje: łańcuchy z diodami LED, węże, kurtyny, girlandy i nitki świetlne z z szerokokątnymi diodami LED, a także gotowe świąteczne motywy. Najpopularniejsze okazują się kolorowe węże świetlne. Zawieszamy je na drzewach iglastych i liściastych, a także krzewach, dachach, balustradach balkonów, schodach i rynnach. Po zastosowaniu sterownika stworzymy efekty świetlne, takie jak przygasanie, falowanie i migotanie.

Coraz częściej decydujemy się na wybór prostokątnych lub trapezowych kurtyn świetlnych. Są one montowane przez miłośników elektrycznych świecidełek na drzewach, choinkach, dachach i oknach.

Na sklepowych półkach znajdziemy także pomysłowe i ciekawe motywy świąteczne, m. in.: bałwanki, dzwonki, mikołaje, motywy roślinne i zwierzęce, czy świąteczne wieńce. Służą one do zawieszenia na elewacji budynków, nad bramami wjazdowymi do posesji, nad ciągiem komunikacyjnym lub na latarniach. Na rynku dostępne są również motywy przestrzenne, które ustawia się przed domem, na tarasie i w ogrodzie.

Efektowne są również nitki świetlne (których światło zlewa się w jedną ciągłą smugę). Służą one do oplatania głównie gałęzi drzew i dekorowania elewacji budynków. Świetlne dekoracje są przystosowane do zasilania bezpośrednio z sieci o napięciu standardowym 230 V.

Naprawdę, niewiele potrzeba, żeby stworzyć prawdziwie świąteczny nastrój przed domem. Miłe wrażenie i świąteczny klimat stworzą chociażby łańcuchy żarówek oplatających wejście i świerki w donicach. Kolorowymi wężami świetlnymi ozdobimy niski murek ogrodzie, czy bramę wejściową. Dodatkowo, w wyznaczonych miejscach w ogrodzie ustawimy na trawniku gotowe dekoracje świetlne, w postaci np. reniferów, sań czy gwiazdek. Całość stworzy bajkową scenerię i wywoła świąteczną nostalgię.

Wejście do domu można ozdobić girlandą i wieńcem zrobionymi ze świeżych gałązek iglaków świerka, czy sosny w połączeniu z szyszkami, czerwonymi owocami np. głogu i jednokolorowymi lub wielobarwnymi lampkami. Zestawienia kolorystyki i elementów dekoracyjnych zależą jedynie od naszej fantazji i estetyki. Jeśli śnieg pokryje grubą i puszystą warstwą wszystkie drzewa i krzewy rosnące w naszym ogrodzie malowniczo i atrakcyjnie będzie wyglądała zwyczajna sosna, czy świerk ozdobiony jedynie wielobarwnymi mieniącymi się lampkami

Autor: Eliza Łozińska-Augustynek Galeria:


powrót


Odwiedzono: 3666 razy
Opublikowano przez: Pomysł na ogród
Data publikacji: 20 Maja 2014

Podziel się    Pomysł na dom

Pomysł na mieszkanie

Bruk Bet

Wpuszczona w maliny

podobne artykuły propozycje ekspertów


freshweb.pl | NetSoftware
2021 © Wszelkie prawa zastrzeżone