Wyszukaj w serwisie:
coregravel
ogród

rośliny

architektura ogrodowa

znajdź nas na facebook

Konserwacja terenów zielonych Kraków

Polacy najchętniej odpoczywają w kraju lub na południu Europy

4 Sierpnia 2011
Casamundo, portal specjalizujący się w wynajmie apartamentów i domków letniskowych, oraz Instytut Turystyki przedstawiają statystyki dotyczące krajów docelowych najczęściej wybieranych przez Polaków. Okazuje się, że poza wyjazdami krajowymi największą popularnością cieszą się kraje położone na południu Europy.

Kierunki rezerwacji – kraje
Statystyki pokazują, że ponad połowa Polaków najczęściej rezerwuje domki letniskowe i apartamenty w Polsce, na drugim miejscu uplasowała się Chorwacja, gdzie urlop spędza prawie co piąty klient casamundo.pl. Na trzeciej pozycji znalazły się Włochy z udziałem na poziomie 14%. Pozostałe państwa, takie jak Austria i Francja zanotowały udział poniżej 10%.
 
 
 
 
KRAJ DOCELOWEJ REZERWACJI - POLSKA
KRAJ UDZIAŁ (%)
Polska 52%
Chorwacja 17%
Włochy 14%
Austria 8 %
Francja 7%
Inne 2%

Natomiast według badań przeprowadzonych przez Instytut Turystyki, Polacy najczęściej biorą udział w wyjazdach krajowych – 39% populacji, uczestnictwo w wyjazdach zagranicznych stanowi 14%. Co ciekawe, w 2010 roku, w celach typowo turystycznych Polacy najczęściej wyjeżdżali do krajów południowych. Na pierwszym miejscu (12%) uplasowały się Włochy, na drugim Hiszpania i Niemcy z udziałem na poziomie 9%. Z kolei popularne wśród klientów Casamundo Francja i Chorwacja zanotowały odpowiednio 7% i 6%.
Jak podaje Instytut, spośród krajów najczęściej odwiedzanych przez Polaków największy wzrost liczby wyjazdów w stosunku do roku 2009 zanotowano na Litwie, we Francji, Grecji, Turcji i Hiszpanii.


"Polacy jako społeczeństwo wybierają kraje ciepłe, najczęściej te położone na południu Europy jak Włochy, Hiszpania czy Chorwacja. Ta tendencja nie zmienia się już od kilku lat. Z roku na rok obserwujemy również spadek zagranicznych wyjazdów zimą a wzrost w sezonie letnim.” – komentuje Jerzy Łaciak z Instytutu Turystyki, członek Rady Naukowej Instytutu Turystyki

Kierunki rezerwacji – regiony
Wśród regionów wybieranych przez Polaków zdecydowanie wygrywa Warmia i Mazury – więcej niż jeden na pięć klientów Casamundo odwiedza ten region. Na drugiej pozycji jest Toskania – domki w tej włoskiej prowincji rezerwuje 15% polskich klientów Casamundo. Polacy często odwiedzają również takie regiony jak Środkowa i Północna Dalmacja, Pomorze Gdańskie oraz wspomniana Istria. W sezonie zimowym klienci najczęściej rezerwują obiekty turystyczne w regionach narciarskich takich jak Tyrol. Udział poniżej 5% zanotowały: chorwacka Zatoka Kvarnerska i Korcula oraz włoska Wenecja.
 
REGION DOCELOWY REZERWACJI - POLSKA
REGION UDZIAŁ (%)
Warmia i Mazury 26%
Toskania 15%
Środkowa Dalmacja 9%
Pomorze Gdańskie 8%
Północna Dalmacja 7%
Istria 6%
Tyrol 6%
Zatoka Kvarnerska 3%
Korcula 3%
Wenecja 3%
Inne 14%

Profil rezerwujących
Analizując dane o klientach można stworzyć profil osób, które najczęściej dokonują rezerwacji przez internet. W przypadku Polski są to głównie mieszkańcy dużych miast. Na pierwszej pozycji pod względem liczby rezerwacji znajduje się Warszawa, za nią uplasowały się kolejno Poznań i Katowice.

Średnia liczba dorosłych osób przypadających na jeden wynajmowany obiekt to 3,1.
W przypadku polskich wczasowiczów jest to 4.83, czyli prawie 5 osób na jedną nieruchomość. Jeśli chodzi o skład osobowy rezerwacji, Polacy nie odbiegają od średniej europejskiej. Na pierwszym miejscu mamy rodziny, które stanowią prawie połowę wszystkich rezerwacji. Wynajem domków letniskowych przez internet jest popularny również wśród grup oraz par. Okazuje się, że co czwarta rezerwacja dokonywana jest dla grupy. Trzecią pozycję zajmują osoby ze zwierzętami stanowiąc nieco ponad 10%. Co ciekawe, większość klientów Casamundo stanowią osoby po trzydziestce – średni wiek rezerwujących to 39,7 lat.
 
MIEJSCE ZAMIESZKANIA KLIENTÓW
POZYCJA MIASTO
1. Warszawa
2. Poznań
3. Katowice
4. Wrocław
5. Kraków
SKŁAD OSOBOWY REZERWACJI - POLSKA
SKŁAD UDZIAŁ (%)
rodziny 42,6%
grupy 24,8%
pary 21,4%
osoby ze zwierzętami 10,5%
inne 0,7%

W ostatnich latach na rynku turystycznym obserwujemy coraz większe zainteresowanie rezerwacjami noclegów przez internet. Staramy się dopasowywać naszą ofertę do oczekiwań i preferencji kierunkowych polskich klientów. Obecnie na casamundo.pl oferujemy ponad 150 000 domków letniskowych i apartamentów w 32 krajach, a do naszej bazy na bieżąco wprowadzane są kolejne obiekty”. – komentuje Thorsten Kerwin, dyrektor generalny w firmie Casamundo GmbH


Źródło: badania własne Casamundo GmbH przeprowadzone w okresie 01.09.2010 - 31.08.2011 (data przyjazdu) na podstawie analizy dokonanych rezerwacji.

Źródło: Badania Instytutu Turystyki przeprowadzone w 2009 i 2010 roku.
Galeria:


powrót


Odwiedzono: 2074 razy
Opublikowano przez: Pomysł na ogród
Data publikacji: 4 Sierpnia 2011

Podziel się    Pomysł na dom

Pomysł na mieszkanie

Bruk Bet

Wpuszczona w maliny

propozycje ekspertów


freshweb.pl | NetSoftware
2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone