Wyszukaj w serwisie:
coregravel
ogród

rośliny

architektura ogrodowa

znajdź nas na facebook

Konserwacja terenów zielonych Kraków

STYCZNIOWO zasypane rośliny

15 Maja 2014
Mogło by się wydawać, że styczeń nie jest miesiącem, w którym pracujemy na działce. Okazuje się jednak, że wręcz przeciwnie! Styczeń to odpowiedni czas, w którym wykonujemy drobne prace ochronne i pielęgnacyjne, bowiem ogród zimą narażony jest na niezbyt korzystne dla roślin warunki klimatyczne.

Nowy rok to również nowe plany to przegląd nasadzeń w ogrodzie, to zaplanowanie zakupu nowych drzewek i krzewów, czy zagospodarowanie warzywnika itp.

Prace pielęgnacyjne

Zasypane śniegiem rośliny i zmarznięta ziemia nie pozwalają nam na intesywe prace w ogrodzie. Są za to do wykonania liczne prace ochronne. Jeżeli w styczniu pojawiają się ocieplenia to możemy przystąpić do cięcia drzewek i krzewów, m.in. fuksji, porzeczki czerwonej i agrestu. Należy także pobielić wapnem pnie i nasady konarów drzewek owocowych – co uchroni drzewka przede wszystkim przed wystąpieniem zgorzeli. Pomysł na ogród radzi: Najlepszym zabezpieczeniem roślin przed mrozem w gruncie jest odpowiednio gruba warstwa śniegu. Odgarniając śnieg z alejek , starajmy się go wrzucać wokół drzewek. Zabezpieczymy w ten sposób dodatkowo korzenie drzew przed mrozem a równocześnie topniejący śnieg poprawi wilgotność gleby na wiosnę. Jeśli zima jest bezśnieżna, należy dodatkowo zabezpieczyć korzenie drzew i krzewów kopczykami z ziemi, kompostem bądź ściółką.

Drzewa i krzewy

Jeśli będziemy chcieli rozmnożyć niektóre gatunki krzewów i drzew,to warto o tym pomyśleć już w styczniu. Wtedy bowiem pobieramy zdrewniane gałązki takich odmian jak: jagoda, kamczacka, forsycja, kalina, jeśminowiec, dereń, czy winorośl. Przygotowane gałązki przechowujemy w mocno wilgotnym piasku w chłodenj piwnicy lub lodówce.

Warzywa

W styczniu swobodnie zaplanujmy warzywniak, określmy powierzchnię upraw i ustalmy ilość nasion i rozsad, które musimy kupić. Już od początku miesiąca możemy zacząć pędzić selery pietruszkę oraz szczypiorek i cykorie. Warto wówczas wysiać do skrzynek nasiona rzeżuchy ogrodowej.

Kwiaty

Pod koniec miesiąca można zacząć pędzić kwiaty cebulowe, takie jak: tulipany, hiacynty, narcyzy, czy krokusy. Mimo, że do wiosny jeszcze kilka miesięcy możemy już kupić humus ogordowy oraz substrat torfowy. Niektóre rośliny potrzebują mrozu, aby wykiełkować np. pierwiosnki. Wysiać należy je do skrzynek, przycisnąć nasiona do podłoża, aby nie wymyła ich woda i wystawić na zewnątrz. W styczniu pamiętajmy również o naszych roślinach balkonowych i na tarasach. Należy je regularnie podlewać, a czasem nawet zabepieczyć osłoną.

Trawnik

Już zimą dbamy o trawnik. W pierwszej kolejności rozbijamy zalegającą na trawnikach skorupę śnieżną, aby zapobiec rozwojowi pleśni śniegowej.

Pomysł na ogród przypomina: Jeśli śnieg opadł na niezamarzniętą ziemię i długo się utrzymuje na trawniku, należy go odgarnąć.

Autor: Eliza  Łozińska-AugustynekGaleria:


powrót


Odwiedzono: 3633 razy
Opublikowano przez: Pomysł na ogród
Data publikacji: 15 Maja 2014

Podziel się    Pomysł na dom

Pomysł na mieszkanie

Bruk Bet

Wpuszczona w maliny

podobne artykuły propozycje ekspertów


freshweb.pl | NetSoftware
2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone