Wyszukaj w serwisie:
coregravel
ogród

rośliny

architektura ogrodowa

znajdź nas na facebook

Konserwacja terenów zielonych Kraków

SIERPNIOWO-kolorowo-owocowo-bajkowo

15 Maja 2014
W sierpniu w każdym ogrodzie jest bardzo kolorowo, owocowo, innymi słowy ...bajkowo!

Ogrody są pełne kwiatów i mięsistych owoców. Podczas sierpniowym prac w ogrodzie można skosztować przepyszną brzoskwinię, morelę, czy jabłko i nasycić się cudnym widokiem kwitnących roślin. Jednym słowem w „sierpniowym” ogrodzie ODPOCZYWAMY!!!!

Pomysł na ogród przypomina: Jeśli pragniemy, by nasz ogród obfitował w kwiaty i owoce również w przyszłym roku, już teraz musimy zabrać się do pracy. Bo sierpień to doskonały czas na sadzenie i rozmnażanie roślin.

Drzewa i krzewy ozdobne oraz owocowe

Sierpień jest świetnym miesiącem na przesadzanie krzewów zimozielonych, np. bukszpanów, różaneczników, czy mahonia. W tym miesiącu przestajemy nawozić drzewa i krzewy, aby nie pobudzać już tegorocznych pędów do wzrostu. Pamiętamy jednak w upalne dni o obfitym podlewaniu krzewów o płytkim systemie korzeniowym, np. róże, azalie, hortensje i wrzosy. W drugiej połowie sierpnia możemy sadzić drzewa iglaste oraz zimozielone krzewy liściaste.

Ostatni raz przycinamy żywopłoty, aby rany zdążyły się zabliźnić do zimy. Opryskujemy róże przeciwko mączniakowi, czy czarnej plamistości.

W sierpniu na wielu drzewach dojrzewają owoce. Zbieramy wczesne jabłka i gruszki oraz dojrzewające śliwki. Podobnie jak w lipcu, zbieramy i niszczymy robaczywe owoce, gdyż są siedliskiem chorób i szkodników.
W agrestach, porzeczkach czerwonych i porzeczkach białych wycinamy pędy 5 – letnie, w porzeczkach czarnych – pędy 4 letnie.

W drugiej połowie sierpnia, po zbiorze owoców, prześwietlamy korony drzew wiśnie i czereśni.

Wycinamy również pędy malin, z których zebraliśmy ostatnie owoce. Po zebraniu owoców przeprowadzamy letnie cięcie prześwietlające krzewów jagodowych.

Rozmnażamy wrzosy – przez sadzonki pędowe. W tym miesiącu przygotowujemy też miejsca na nowe nasadzenia truskawek – odchwaszczamy glebę, nawozimy i zasilamy nawozami mineralnymi i głęboko przekopujemy.

Pod koniec sierpnia usuwamy część liści zacieniających dojrzewające winogrona.

Byliny, rośliny dwuletnie i jednoroczne

Regularnie usuwamy przekwitłe kwiaty, aby rośliny nie traciły urody i ich kwitnienie było dłuższe.

Przygotowujemy podłoże na wiosenne rośliny cebulowe. Pod koniec sierpnia przestajemy nawozić byliny.

Sierpień jest miesiącem rozmnażania i sadzenia bylin kwitnących wiosną i wczesnym latem, takich jak np.: barwinki pospolite, ubiorki wiecznie zielone, bluszcze pospolite, goździki brodate, rojniki, naparstnice. Druga połowa sierpnia to również najlepsza pora na dzielenie  piwonii. W sierpniu posadzimyteż : bratki, niezapominajki, malwy, dzwonki ogrodowe, stokrotki, zimowity, lilie białe i nankinowe, przebiśniegi i krokusy, a pod koniec sierpnia narcyzy i szachownice.

W sierpniu zbieramy  nasiona roślin jednorocznych i bylin. Torebki nasienne zrywamy zazwyczaj wtedy, gdy pękną.

Warzywa

W sierpniu zbieramy wiele wypielęgnowanych przez nas warzyw. Nasze kosze ze zbiorami napełnioną się ogórkami, pomidorami, papryką, cebulą, cukinią, kabaczkami i dynią. Każdego dnia pamiętajmy o odchwaszczaniu grządek i podlewaniu, a w razie konieczności o spulchnianiu międzyrzędzi.

Zbieramy również czosnek posadzony wiosną. W wolne miejsca możemy posiać na jesienny zbiór : rzodkiewkę, kapustę pekińską, sałatę roszponkę, szpinak. Wysiewamy też cebulę, koper i szczaw. Przez podział starszych roślin rozmnażamy szczypiorek i siedmiolatkę. Późne warzywa kapustne i selery wymagają jeszcze nawożenia.

Nie zaniedbujmy pielęgnacji pomidorów: podwiązujemy je, podlewamy, podlewamy w razie suszy, usuwamy zbędne pędy z kątów liści. Zbieramy ogórki, nie dopuszczając do przerastania owoców.

Trawniki

Przede wszystkim regularnie podlewamy, gdy jest gorąco najlepiej codziennie, popołudniu. Trawnik podlewamy tak długo, aż woda przesiąknie na głębokość 10 – 15cm. W czasie upałów kosimy trawnik nie niżej niż na wysokość 6 cm. Trawa zbyt niska, źle znosi suszę i szybciej żółknie.

Oczko wodne

Pomysł na ogród radzi: Posiadając w ogrodzie oczko wodne musimy pamiętać o regularnym odławianiu glonów siatką, a jeśli i to nie pomaga zastosujmy preparat chemiczny. Kontrolujmy stan filtrów i w razie potrzeby płuczmy je.

Letnie miesiące to również dobry czas na sadzenie i dzielenie roślin wodnych. Nie róbmy tego jednak w pełnym słońcu, aby rośliny przygotowane na sadzenie nie przeschły. Warto również zapewnić dobry system natleniania wody, poprzez np. zainstalowanie małej fontanny, kaskady, czy pompy, które będą natleniać wodę. Uzupełniamy również straty parowania.

Autor: Eliza Łozińska-AugustynekGaleria:


powrót


Odwiedzono: 4154 razy
Opublikowano przez: Pomysł na ogród
Data publikacji: 15 Maja 2014

Podziel się    Pomysł na dom

Pomysł na mieszkanie

Bruk Bet

Wpuszczona w maliny

podobne artykuły propozycje ekspertów


freshweb.pl | NetSoftware
2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone