Wyszukaj w serwisie:
coregravel
ogród

rośliny

architektura ogrodowa

znajdź nas na facebook

Konserwacja terenów zielonych Kraków

Rzęsa (Lemna)

18 Maja 2014
Chyba każdy wie jak wygląda rzęsa. W naszym kraju występuje 5 gatunków należących do 3 rodzajów z rodziny rzęsowatych. Są to małe roślinki składające się z tzw. członów pędowych, przy czym przednia część członu odpowiada liściom, tylna zaś łodydze.
 

 
Najczęściej spotykane są:
rzęsa drobna (Lemna minor),
rzęsa trójrowkowa (Lemna trisulca),
spirodela wielokorzeniowa (spirodela polyrhiza),
rzęsa garbata ( Lemna gibba),
czy wolffia bezkorzeniowa.
 
Gatunki łatwo jest rozróżnić po wielkości i kształcie członów, oraz po ilości korzeni. Rzęsa garbata i drobna są zbliżonej wielkości (maksymalnie 3 mm.), lecz pierwszy gatunek ma od spodu liście wypukłe (garbate) i człony pędowe. U spirodeli osiągają one około 5 mm średnicy i są od spodu czerwone. Ponadto każdy z członów spirodeli posiada pęczek korzeni, podczas gdy u wszystkich gatunków rzęsy mają one po jednym korzonku. Człony wolfii dorastają zaledwie do 1.5 mm. i nie posiadają korzeni.
 
Z kolei rzęsa trójrowkowa, w przeciwieństwie do innych gatunków unosi się nie na powierzchni wody, a tuż pod nią. Rodzina rzęsowatych rozmnaża się głównie przez podział, choć bardzo rzadko rośliny te wydają też mikroskopijne kwiaty. Wolffia bezkorzeniowa jest najmniejszą europejską rośliną bezkorzeniową wydającą kwiaty (w Polsce bardzo rzadka).
 
Generalnie rzęsowate to rośliny bardzo pospolite i rozwijają się głownie w wodach stojących: jeziorach, stawach, kałużach, choć spotkamy je też w leniwie płynących rzekach i w zatoczkach o mniejszym prądzie. Rzęsa tworzy często zwarty kożuch na powierzchni zbiornika pokrywając go całkowicie. W takim kożuchu mogą występować różne gatunki rzęsowatych, jak i skupiska monogatunkowe.
 
autor:    Eliza Łozińska-AugustynekGaleria:


powrót


Odwiedzono: 2782 razy
Opublikowano przez: Pomysł na ogród
Data publikacji: 18 Maja 2014

Podziel się    Pomysł na dom

Pomysł na mieszkanie

Bruk Bet

Wpuszczona w maliny

podobne artykuły propozycje ekspertów


freshweb.pl | NetSoftware
2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone