Wyszukaj w serwisie:
coregravel
ogród

rośliny

architektura ogrodowa

znajdź nas na facebook

Konserwacja terenów zielonych Kraków

Paproć domowa

18 Maja 2014
Rośliny w naszym mieszkaniu przyczyniają się do szybszego regenerowania naszych sił. Zwłaszcza paprocie, które są bardzo „przychylne” człowiekowi, wydzielają dużo tlenu, działają orzeźwiająco i nastrajają pozytywnie. Ich barwa – zieleń - pozwala odpocząć zmęczonym oczom, wpływa kojąco na układ nerwowy. Natomiast obficie podlane zwiększają wilgotność powietrza – to zaś przeciwdziała niedomaganiu układu oddechowego, podrażnieniom oczu, nosa, gardła.

Paprocie doniczkowe nie są trudne w uprawie. Lubią miejsca cieniste, nie lubią silnego nasłonecznienia. Tolerują słabe światło i północną stronę mieszkania. Optymalna temperatura dla nich to 19 – 25 o C.
 
"Kapryśne” okazy paprotek trzeba przestawiać metodą prób i błędów, może się okazać że spodoba im się miejsce w pokoju od strony południowej (więcej światła). W niektórych miejscach paprotki po prostu marnieją. Mówi się, że w "czystym" mieszkaniu (wpływ na to mają żyły wodne) każda paproć się utrzyma, nawet bez specjalnej pielęgnacji.
 
Lubią glebę o odczynie lekko kwaśnym, najlepiej przepuszczające powietrze.
 
Paproci nie powinniśmy przesadzać zbyt często, najlepiej wstrzymać się z tym, aż na powierzchni gleby ukażą się korzenie paproci.
 
W okresie zimowym powinniśmy ograniczyć nawożenie oraz podlewanie, wówczas paprocie przechodzą w stan spoczynku. Do podlewania używamy miękkiej wody. W mieszkaniu z centralnym ogrzewaniem będą się czuły dobrze, gdy będziemy ją codziennie obficie zraszać wodą bez wapnia. Podłoże powinny mieć stale lekko wilgotne, ale nie zalewajmy go, zbyt mokre podłoże może źle wpłynąć na roślinę. Rośliny podlewamy miękką wodą o temperaturze pokojowej – zimna może spowodować ich marnienie. Większość gatunków spryskujemy – też letnią wodą. Paprotki lubią też "odstaną" wodę. Uważajmy by nie stały w przeciągu, którego nie znoszą. Nie lubią również stać w pobliżu instalacji gazowych.
 
Paprocie źle znoszą chemiczne środki do zwalczania chorób i szkodników, lepiej stosować naturalne. Od wiosny do jesieni wskazane byłoby podsypanie roślin nawozem naturalnym lub specjalnym dla paproci.
 
 
Rozmnażanie:
Jeszcze do niedawna nie było wiadomo, jak paprocie się rozmnażają. Jednak teraz już wiemy, że proces ten wcale nie jest skomplikowany i można go bez większego problemu przeprowadzić także w domu. Liście paproci dzieli się na dwa rodzaje ze względu na funkcję, którą spełniają; są to sporofile (liście, na których spodniej stronie występują zarodniki, czyli nasiona służące do rozmnażania) oraz trofofile.
Jeżeli chcielibyśmy rozmnożyć naszą paproć, powinniśmy być uważni i cierpliwi. Od razu gdy zauważymy, że kupki z zarodnikami zaczynają brązowieć na sporofilach, odcinamy je. Zarodniki rozsiewamy na wcześniej przygotowanym do tego podłożu. Przy odpowiednich warunkach nasiona powinny po jakimś czasie zacząć kiełkować. Powstanie tzw. przedrośle, które będzie zawierało zarówno gamety męskie, jak i żeńskie. Dopiero po fazie gametofitu powstanie nowa paproć (w wyniku rozmnażania płciowego).
 
Gatunki paproci doniczkowych
Jedną z najbardziej popularnych gatunków paproci doniczkowych jest nefrolepis – występujący w kilku odmianach (np. wyniosły lub sercolistny). Jednak nie jest to jedyna paproć, które możemy uprawiać w domu. Poniżej przedstawiamy kilka ciekawych odmian:
 
Microsorium musifolium – w literaturze anglojęzycznej zwana krokodylem – o jasnozielonych niepodzielonych liściach;
inną odmianą jest Microsorium diversifolium o lśniących, ciemnozielonych liściach;
Adiantum raddianum – adiantum klinowate – bardzo efektowne, jednak wymaga starannego podlewania – nie znosi przesuszenia;
Humata tyermanii – ma ciemnozielone, strzępiaste liście;
Platycerium bifurcatum – płaskla łosioroga, zwana popularnie „rogami łosia”;
Asplenium nidus – zanokcica gniazdowa – wyjątkowo dekoracyjna i okazała;
Pteris cretica – orliczka kreteńska – jej odmiany mogą mieć liście o różnych odcieniach zieleni oraz dwukolor
 
autor:    Eliza Łozińska-AugustynekGaleria:


powrót


Odwiedzono: 4682 razy
Opublikowano przez: Pomysł na ogród
Data publikacji: 18 Maja 2014

Podziel się    Pomysł na dom

Pomysł na mieszkanie

Bruk Bet

Wpuszczona w maliny

podobne artykuły propozycje ekspertów


freshweb.pl | NetSoftware
2021 © Wszelkie prawa zastrzeżone