Wyszukaj w serwisie:
coregravel
ogród

rośliny

architektura ogrodowa

znajdź nas na facebook

Konserwacja terenów zielonych Kraków

Kroton (Codiaeum)

18 Maja 2014
Jest to bardzo atrakcyjna roślina, wszechstronnie wykorzystywana do dekoracji wnętrz. Dzięki selekcji i hodowaniu najwytrzymalszych gatunków, udało się sprawić, że kroton stał się bardziej wytrzymały, dzięki czemu wyszedł ze szklarni do naszych pomieszczeń.

Rodzaj ten pochodzi z Indonezji i Polinezji, gdzie występuje w formie krzewów i drzew, osiągających nawet kilka metrów. Kroton został odkryty w drugiej połowie XIX w., przez angielskiego botanika, od tego momentu nastąpiło tak częste krzyżowanie gatunku, że ustalenie ich nazw stało się wręcz niemożliwym, dlatego nazywa się je ogólnie codiaeum variegatum pictum. Krotony, to wiecznie zielone krzewy, o rozmaitych liściach (wąskich, szerszych, czasem spiralnych) w większości wielobarwne, błyszczące (wręcz sprawiające wrażenie lakierowanych). W naszych warunkach wysokość tych krzewów osiąga od 25 do 125 cm. Wielkim jego atutem, są jego barwy, które tworzą zaskakujące kombinacje barw (zieleni, czerwieni, bieli, różu, żółci, brązu). W dobrych warunkach roślina może wydać nawet kwiaty późną zimą / wczesną wiosną, lecz są one niepozorne.
 
Uprawa
Kroton toleruje stanowiska jasne, choć nienarażone na bezpośrednie działanie słońca. Zbyt ciemne stanowisko powoduje blaknięcie liści, stają się one czysto zielone. Optymalna temperatura przez cały rok powinna być na poziomie 18-20ºC. zbyt niska temperatura powoduje uszkodzenia i zrzucanie liści, oraz nie pozwala roślinie przejść okresu spoczynku.
Nawożenie umiarkowanie przeprowadzamy od marca do sierpnia. Codiaeum rozmnażamy przez sadzonki wierzchołkowe, które ukorzeniamy w temperaturze 25-30ºC pod szkłem lub folią. Przesadzanie przeprowadzamy wówczas, gdy korzenie całkowicie przerosną ziemię w doniczce. Pamiętajmy, aby zapewnić dobry odpływ wody! Zbyt suche powietrze sprzyja pojawianiu się szkodników: tarczniki, wciornastki, przędziorki, podatny również na wełnowce. Zdarzają się również, mszyce czerwce, wciornastki oraz tarczniki.
 
Podlewanie
Krotony podlewamy umiarkowanie, nie dopuszczając do wyschnięcia bryły korzeniowej, ziemia powinna być cały czas lekko wilgotna. W miejscach o suchym powietrzu zalecane jest systematyczne zraszanie liści rośliny.
Od marca do sierpnia kroton powinniśmy podlewać obficie.
W mieszkaniach, podczas okresu grzewczego powinniśmy pamiętać o częstym spryskiwaniu rośliny ciepłą, miękką wodą. Zaniedbanie procesu podlewania krotonu spowoduje wystąpieniu chorób i ogołocenie dolnej partii rośliny
 
 
autor:    Eliza Łozińska-Augustynek, fot: Marek UrbanGaleria:


powrót


Odwiedzono: 3011 razy
Opublikowano przez: Pomysł na ogród
Data publikacji: 18 Maja 2014

Podziel się    Pomysł na dom

Pomysł na mieszkanie

Bruk Bet

Wpuszczona w maliny

podobne artykuły propozycje ekspertów


freshweb.pl | NetSoftware
2021 © Wszelkie prawa zastrzeżone