Wyszukaj w serwisie:
coregravel
ogród

rośliny

architektura ogrodowa

znajdź nas na facebook

Konserwacja terenów zielonych Kraków

Dracena obrzeżona (Dracaena marginata)

18 Maja 2014
Dracaena , czyli dracena pochodzi z wschodnioafrykańskiej dżungli. Charakteryzuje się pięknymi biało i żółto paskowanymi liśćmi. W warunkach domowych dorasta do 60 – 70 cm, natomiast w naturze osiąga nawet kilka metrów. Nazwa smokowiec pochodzi od Greckiego słowa drakania, które oznacza samicę smoka. Inne źródła podają, że nazwa wywodzi się od czerwonej żywicy wydzielanej przez niektóre gatunki dracen, określaną przez tubylców krwią smoka. 

Wszystkie draceny są odporne na niesprzyjające warunki i są łatwe w uprawie. Dracaena lubi jasne miejsca jednak bez bezpośrednio padających promieni słonecznych. Ta piękna roślina idealnie czuje się w temperaturze pokojowe, czyli w ok. 20 st. C, zimą nie niższa niż 15-18 st. C. Lubi wilgotne powietrze. Pielęgnacja: Podlewamy umiarkowanie, raz w tygodniu, zimą jeszcze rzadziej. Młode osobniki przesadzamy co rok wiosną, starsze rzadziej. Dracaena jest rozmnażana poprzez sadzonki wierzchołkowe lub z fragmentów łodygi, przy temperaturze ok. 25 st. C i dużej wilgotności powietrza.Jest gatunkiem tworzącym pióropusz bardzo wąskich, ostro zakończonych liści. W naturalnym środowisku osiąga wysokość ponad 3 metry, jednak w mieszkaniu rzadko przekracza 2 m.
                        
Znanych jest szereg odmian. Do najbardziej popularnych należą:
- 'Bicolor' - liście zielone z żółtawym obrzeżeniem,
- 'Tricolor' - liście różowo kremowo zielone,
- 'Colorama' - liście w dużym stopniu przebarwione na czerwono różowo.
 
Wymagania
Najlepiej rośnie w temperaturze pokojowej, ok. 20-25 stopni latem, w zimie nie może spaść poniżej 13. Rośnie w ziemi uniwersalnej lub specjalnym podłożu dla jukk, dracen i palm.
Roślina jest łatwa w uprawie, dobrze znosi warunki mieszkania.
Pielęgnując dracenę należy pamiętać, że w okresie letnim wymaga ona obfitego podlewania, zwłaszcza w upały, co drugi dzień. W zimie zależne od temperatury otoczenia. Jeśli jest niższa niż 20 stopni - 1 raz w tygodniu, gdy wyższa: 2 razy w tygodniu. W bardzo ciepłe dni wskazanie jest zraszanie. Wskazane jest nawożenie raz w miesiącu, zwykłym nawozem do roślin zielonych.
 
Wielkość:
25-150cm
 
Stanowisko:
Jjasne do półcienistego; nie lubi palącego słońca. Potrzebuje więcej światła do dobrego ubarwienia liści. Lubi temperaturę pokojową; zimą nie może spaść poniżej 15-18 st. C. Nie przepada za przeciągami.
 
Podłoże:
Ziemia próchnicza wymieszana z piaskiem i płatkami styroporowymi.
 
Podlewanie:
Regularne, miękką ciepłą wodą. Należy podlewać tak, żeby woda nie zalegała długo na podstawce. Unikać przesuszenia bryły korzeniowej, bo wówczas będą zasychać końcówki liści. Jeśli już tak się stanie to suche miejsce można delikatnie obciąć nożyczkami.
 
Nawożenie:
Można zacząć od marca, płynnym nawozem. Niekorzystne są nawozy azotowe, gdyż powodują zanikanie barwnych pasów na liściach.
 
Przesadzanie:
Na wiosnę lub w lecie gdy jest to konieczne np. korzenie przerosną doniczkę. Najlepiej co 2-3 lata. Zapewnić dobry drenaż.
 
Rozmnażanie:
Z sadzonek umieszczanych w mieszance torfu z piaskiem; umieszczonych w wodzie; ja wsadzam od razu do ziemi, ale nie zapominam o podlewaniu.
 
autor:    Eliza Łozińska-Augustynek, fot: Marek Urban 
 Galeria:


powrót


Odwiedzono: 3501 razy
Opublikowano przez: Pomysł na ogród
Data publikacji: 18 Maja 2014

Podziel się    Pomysł na dom

Pomysł na mieszkanie

Bruk Bet

Wpuszczona w maliny

podobne artykuły propozycje ekspertów


freshweb.pl | NetSoftware
2021 © Wszelkie prawa zastrzeżone