Wyszukaj w serwisie:
coregravel
ogród

rośliny

architektura ogrodowa

znajdź nas na facebook

Konserwacja terenów zielonych Kraków

Tulipan ogrodowy

17 Maja 2014
Tulipan jest wieloletnią rośliną cebulową. Kwiaty widniejące się na łodygach o wysokości nawet do 70 - 80 cm pojawiają się wczesną wiosną, lecz cieszą oko bardzo krótko (do kilkunastu dni).

Istnieje bardzo dużo odmian tej przepięknej rośliny. Tulipany są roślinami, które przepadają za promieniami słonecznymi i bardzo dobrze się czują, gdy mają dużo światła. Podłoże powinno być piaszczyste lub piaszczysto - gliniaste, ale na innych również dobrze rosną. Odczyn gleby najlepiej obojętny.
 
Cebulki sadzimy do ziemi jesienią/późną jesienią. Najlepszym do tego miesiącem jest wrzesień, jednak jeżeli ziemia nie jest jeszcze zamarznięta to można robić to aż do grudnia. Preferowany odstęp między cebulkami to 10 - 15 cm. Kiedy mamy zamiar pozostawić cebulki w jednym miejscu na stałe (nie wykopywać na zimę), należy posadzić je nieco głębiej. Na zimę należy je okryć, aby nie zamarzły.
 
Wymagania:

Tulipan nie ma specjalnych wymagań co do gleby, najlepiej jednak rośnie na próchnicznej glebie obojętnym odczynie, lekko kwaśnym lub lekko zasadowym. Stanowisko powinno być słoneczne.
 
Sposób uprawy:

Cebule wysadza się do ziemi jesienią, małe na głębokość 6–10 cm, duże na głębokość 11–15 cm. Powinny być przed sadzeniem zaprawione przez moczenie w odpowiednich preparatach grzybobójczych. Nawozi się już jesienią po zasadzeniu cebul, potem wiosną przed kwitnieniem.
 
Rozmnażanie:

Głównie przez cebule przybyszowe wytwarzane na macierzystej cebuli w liczbie 2–11 sztuk.
 
Kwiaty te mają bardzo szerokie zastosowania. Ze względu na swoją urodę są one niewątpliwie jedną z najpopularniejszych roślin ogrodowych. Wspaniale prezentuje się wśród innych wiosennych okazów. Idealnie nadają się na kwiat cięty, a bukiety z nimi od setek lat cieszą się niesłabnącą sławą.
 
Autor: Eliza Łozińska-Augustynek
Fot. Marek Urban 


Pomysł na ogród
 Galeria:


powrót


Odwiedzono: 2346 razy
Opublikowano przez: Pomysł na ogród
Data publikacji: 17 Maja 2014

Podziel się    

Pomysł na dom

Pomysł na mieszkanie

Bruk Bet

Wpuszczona w maliny

podobne artykuły propozycje ekspertów


freshweb.pl | NetSoftware
2019 © Wszelkie prawa zastrzeżone