Wyszukaj w serwisie:
coregravel
ogród

rośliny

architektura ogrodowa

znajdź nas na facebook

Konserwacja terenów zielonych Kraków

Pielęgnację wokół domu czas zacząć

20 Maja 2014
Przyroda budzi się do życia, rośliny zaczynają kwitnąć, temperatura przekracza 10 stopni - to pierwsze sygnały, że czas już przygotować przestrzeń wokół domu do letniego wypoczynku, rodzinnych posiłków na świeżym powietrzu czy zabaw z dziećmi w ogrodzie. Pracę wokół domu rozpoczynamy od przygotowania trawnika, przycięcia krzewów, drzew i żywopłotu.

Wiosna to również dobry moment na założenie trawnika, a dla amatorów wiosennych nowalijek - ogrodu warzywnego lub modnego i łatwego w uprawie zielnika.

Zanim rozpoczniemy zabiegi, warto się do nich odpowiednio przygotować: uporządkować teren po zimie, dokonać przeglądu narzędzi oraz uzupełnić brakujący sprzęt. Przy kompletowaniu urządzeń do pielęgnacji ogrodu i terenu przy domu z pewnością powinniśmy wziąć pod uwagę zakup kosiarki – dobranej do wielkości terenu, czasu jaki możemy poświęcić na koszenie i ilości zabiegów, które stosujemy na swojej murawie. Na działkach z wysoką trawą i wieloma zakamarkami doskonale sprawdzą się kosy. Niezbędnym wyposażeniem ogrodnika są także nożyce do cięcia żywopłotu i gałęzi. Dla wszystkich, którzy zakładają trawnik lub uprawiają warzywnik, niezbędna będzie glebogryzarka, a miłośnicy porządku wokół domu pomyślą o nabyciu dmuchawy. Jeśli nasz ogród atakują kolejne plagi, możemy jeszcze rozważyć zakup opryskiwacza, natomiast gdy dotykają nas sytuacje awaryjne - ulewne deszcze, burze lub susza - wartym rozważenia staje się zakup motopompy i agregatu prądotwórczego.

Kupując nowe urządzenia warto zwracać uwagę na ich skuteczność w pracy, wydajność, niezawodność i łatwość obsługi. Wiele zaawansowanych technologicznie udogodnień w nowoczesnych sprzętach sprawia, że praca w ogrodzie staje się coraz prostsza i przyjemniejsza.

Przygotowanie urządzeń

Jedną z najważniejszych czynności przed uruchomieniem urządzeń, jest sprawdzenie stanu elementów roboczych. W glebogryzarkach, kosiarkach, kosach czy nożycach są to ostrza, które decydują o jakości cięcia rośliny. Koszenie trawy tępymi nożami powoduje szarpanie końcówek, w rezultacie czego powierzchnia trawnika nabiera białego koloru, a następnie trawa żółknie i zaczyna chorować. Podobnie jest przy cięciu krzewów i drzew złej jakości ostrzami - poszarpane rany nie tylko źle wyglądają, ale sprzyjają powstawaniu infekcji.

„W bieżącej konserwacji urządzeń do prac w ogrodzie i przy domu, ważne jest przestrzeganie jeszcze kilku zasad. Zawsze przed uruchomieniem każdego urządzenia należy skontrolować stan filtra powietrza. Zabrudzony lub zdeformowany filtr może spowodować szybkie zużycie silnika, a nawet uszkodzenie. Dodatkowo przez zanieczyszczony filtr nie przepływa odpowiednia ilość powietrza niezbędna do prawidłowej pracy silnika, co powoduje spadek mocy urządzeń. Zanim zaczniemy kosić czy spulchniać glebę musimy również sprawdzić czy w silniku jest właściwy poziom oleju, który należy także okresowo wymieniać przynajmniej raz w roku i zgodnie z tabelą czynności serwisowych. Nie zapominajmy też o kontroli świecy zapłonowej, którą podobnie jak olej i filtr powietrza najlepiej wymienić przy przeglądzie przedsezonowym maszyny. Podczas przeglądu kontrolujemy też dokręcenie wszystkich śrub i połączeń” radzi Mariusz Czarnocki, Menedżer Produktu Urządzenia do pielęgnacji zieleni w firmie Aries Power Equipment, która jest Generalnym Dystrybutorem Maszyn i Urządzeń HONDA w Polsce.

Porządki wokół domu

Pierwsza czynność to uprzątnięcie terenu – zebranie starych liści, gałęzi, resztek ubiegłorocznej trawy, usunięcie piasku z podjazdów i alejek. Możemy to wykonać za pomocą grabi czy miotły, ale zdecydowanie szybciej poradzimy sobie z porządkami wykorzystując np. dmuchawę. To urządzenie bardzo szybko i bez wysiłku pozwala zgromadzić wszelkie zalegające rośliny w skupiska, które następnie łatwo usunąć z ogrodu. Przykładem dmuchawy prostej w obsłudze i bardzo wydajnej jest model Honda HHB 25E, której strumień powietrza dochodzi do prędkości 70m/sek. Dmuchawa to urządzenie pomocne także w codziennych porządkach wokół domu – pozwala na szybkie uprzątnięcie piasku i liści, a także zaprowadzenie ładu po skoszeniu trawy kosiarką czy kosą, po ścięciu żywopłotu, kiedy to w całym ogrodzie zostają rozrzucone fragmenty przycinanych roślin.

>>>Jak zadbać o trawnik?

>>>Krótki przewodnik dla zakładających trawnik

>>>Przycinamy krzewy i żywopłot

>>>Zakładamy warzywnik i zielnikGaleria:


powrót


Odwiedzono: 2042 razy
Opublikowano przez: Pomysł na ogród
Data publikacji: 20 Maja 2014

Podziel się    

Pomysł na dom

Pomysł na mieszkanie

Bruk Bet

Wpuszczona w maliny

podobne artykuły propozycje ekspertów


freshweb.pl | NetSoftware
2019 © Wszelkie prawa zastrzeżone