Wyszukaj w serwisie:
coregravel
ogród

rośliny

architektura ogrodowa

znajdź nas na facebook

Konserwacja terenów zielonych Kraków

Pielęgnację wokół domu czas zacząć - jak zadbać o trawnik?

20 Maja 2014
Miejsca porośnięte trawą zajmują zazwyczaj sporą część wokół domu. Warto na początku sezonu wiosennego poświęcić im nieco więcej czasu i przygotować odpowiednio podłoże, by zdrowa murawa z nową energią wypełniła nasz ogród i cieszyła świeżym wyglądem przez całe lato.

W pielęgnacji trawnika najważniejsze jest rzetelne przygotowanie podłoża i potem systematyczna pielęgnacja – koszenie i podlewanie. Szczegółowo o zabiegach, które pozwolą nam cieszyć się piękną trawą od wczesnej wiosny aż do jesieni, opowiada Mariusz Dąbrowski – ekspert Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ogrodów.

Pierwszym zabiegiem, który przeprowadzamy wczesną wiosną, jest wałowanie. Woda, która jesienią zalega pod trawnikiem zimą zamarza, powodując zniekształcenia terenu i rozwarstwienie gleby. Wałowanie ma na celu wyrównanie podłoża oraz likwidację pustych przestrzeni, które mogły powstać w strefie korzeniowej i prowadzić do przesuszenia korzeni. Wałowanie przeprowadzamy w momencie kiedy ziemia odmarznie i jest jeszcze wystarczająco wilgotna (plastyczna). Najlepiej użyć do zabiegu ciężkiego wału, który zamiast wody możemy napełnić piaskiem.

Kolejnym zabiegiem jest nawożenie. Jeśli systematycznie nawozimy teren pod nasze uprawy, to gleba będzie się zakwaszać. Aby temu zaradzić obowiązkowe jest wapnowanie, które również stosujemy wczesną wiosną. Pierwsze nawożenie trawnika wykonujemy w okresie rozpoczęcia wegetacji traw, często łącząc je z wertykulacją. Zazwyczaj używamy wtedy nawozów typu NPK, które zapewniają zarówno odpowiedni skład makroskładników – azot, fosfor, potas, jak również niezbędnych mikroskładników. Wiosną, kiedy następuje najbardziej intensywny wzrost roślinności, stosujemy nawozy z większą ilością azotu, co pobudza wzrost roślin. Ostatnie nawożenie wykonujemy na przełomie lata i jesieni stosując nawóz z minimalną ilością azotu, a z dużą zawartością potasu, który przygotuje rośliny do przetrwania zimy (zwiększa zimotrwałość).

Czynnością przygotowującą trawnik do tego, by pięknie rósł przez całe lato, jest wertykulacja. Zabieg polega na pionowym nacinaniu darni. Powoduje to napowietrzenie i rozluźnienie gleby, usuniecie filcu, który utrudnia dostęp do wody, powietrza i nawozów oraz przewietrzenie strefy krzewienia. Nadcięcie korzeni darni jest impulsem dla roślin, aby się szybciej rozwijały i zdrowo rosły.

Koszenie to najważniejszy zabieg, który stosowany systematycznie, pozwala na utrzymanie trawy w dobrej kondycji. Zaleca się, aby kosić średnio raz w tygodniu, ale ważne jest, by nie dopuścić do wzrostu zbyt wysokiej trawy. Optymalna wysokość koszenia to ścinanie 1/3, a maksymalnie połowy wysokości trawy. Jeśli bowiem odetniemy zbyt dużo masy zielonej, spowodujemy osłabienie rośliny, a w rezultacie podatność na działanie czynników chorobotwórczych. Trawę możemy porównać do fabryki, której produkcja wytwarzana jest w liściach. Gdy odetniemy liście, pozbawiamy ją większości energii.

Ważne!

-Dzięki systematycznemu koszeniu, trawa lepiej się krzewi, poszczególne źdźbła trawy nie muszą konkurować ze sobą o dostęp do słońca, buduje się system korzeniowy. Od częstotliwości koszenia zależy wygląd i kondycja i trawnika.

-Jedną z najważniejszych zasad dobrego koszenia jest dbanie, aby noże kosiarki były naostrzone – tępe ostrza niszczą trawę. Poszarpane końcówki szybko się wysuszają, żółkną, są podatne na choroby.

-Niektóre kosiarki posiadają opcję mulczowania, którą warto stosować przy niskiej trawie. Należy pamiętać, że zbyt duża ilość mulczowanej trawy może bowiem pozostawać na trawniku i tworzyć filc. Najkorzystniejsze jest mulczowanie zmienne - rozwiązanie stosowane w niektórych kosiarkach, pozwalające regulować ile ściętej trawy trafi do kosza, a ile pozostanie na powierzchni trawnika. Korzyścią z mulczowania jest przyspieszenie pracy – większa ilość rozdrobnionej trawy mieści się w koszu i rzadziej go opróżniamy.


Podlewanie. Główna zasada to nie podlewać trawnika zbyt często, najlepiej co 2-3 dni, ale intensywnie. Trawa korzeni się na głębokość około 10 – 15 cm i w tej warstwie powinna znajdować się woda. Przy odpowiednio przygotowanym podłożu takie przesiąkanie wody zapewnimy wylewając 8 – 12 litrów wody na 1 m2. Dobowe zapotrzebowanie roślin na wodę to 4 – 5 litrów/1 m² powierzchni. Przyjmując więc założenie: 4 l/m²/dobę x częstotliwość podlewania (co 2-3 dni) x powierzchnia (100 m²) to wynika, że do jednorazowego podlania trawnika o pow. 100 m2 powinniśmy użyć 800 – 1200 litrów wody. Niestety nie cała ilość wody jest wykorzystywana przez rośliny. Część jest tracona przez odparowywanie z gleby i roślin, część spłynie do głębszych warstw. Aby ograniczyć do minimum te straty najlepiej podlewać wskazanymi dawkami i w godzinach wczesnoporannych .

Inaczej podlewamy wieloletnie krzewy czy żywopłoty. Ich system korzeniowy sięga głębiej – np. 30 – 40 cm i dlatego podlewamy je rzadziej, a większą ilością wody. Częstotliwość podlewania to raz w tygodniu, a potrzebna ilość wody to około 3 000 litrów na każde 100 m² roślin.

Urządzeniem ułatwiającym podlewanie działki, trawnika czy ogródka jest motopompa, służąca do pompowania wody z rzek, jezior lub innych naturalnych zbiorników. Przykładem niewielkiej motopompy, łatwej w obsłudze są Honda WX10 i WX15. Honda WX10 waży tylko 6,1 kg. Jest wygodna, ponieważ może funkcjonować w każdych warunkach, np. na pochyłym terenie. Wyposażona jest w przyjazny środowisku, cichy mini 4-suwowy silnik spalinowy, a wytwarzane wysokie ciśnienie umożliwia podanie wody na wysokość 36 metrów oraz podłączenie kilku zraszaczy. Pojemność zbiornika paliwa zapewnia ciągłą pracę przez prawie godzinę. Urządzenie może pompować do 7 800l wody na godzinę. Motopompa Honda WX15 jest przeznaczona przede wszystkim do podlewania dużych ogrodów i trawników. Wytwarza wysokie ciśnie umożliwiające podanie wody na wysokość 40 m. Stąd urządzenie jest wręcz idealne w efektywnym podlewaniu ogrodu w połączeniu z większym systemem zraszaczy. Model WX15 należy do bardzo wydajnych urządzeń tego typu, ponieważ w ciągu godziny może przepompować aż 14 400l wody.

www.mojahonda.pl  Galeria:


powrót


Odwiedzono: 2113 razy
Opublikowano przez: Pomysł na ogród
Data publikacji: 20 Maja 2014

Podziel się    

Pomysł na dom

Pomysł na mieszkanie

Bruk Bet

Wpuszczona w maliny

podobne artykuły propozycje ekspertów


freshweb.pl | NetSoftware
2019 © Wszelkie prawa zastrzeżone