Wyszukaj w serwisie:
coregravel
ogród

rośliny

architektura ogrodowa

znajdź nas na facebook

Konserwacja terenów zielonych Kraków

Pracowity LIPIEC w ogrodzie

15 Maja 2014
W miesiącu lipcu każdego ogrodnika i działkowca czeka wiele prac związanych przede wszystkim z usuwaniem chwastów, nawożeniem i podlewaniem, czy przycinaniem przekwitłych roślin i kwiatów. Pomysł na ogród przypomina: Pielęgnacja roślin w tym okresie jest najważniejsza!

Kwiaty

W miesiącu lipcu należy zwrócić uwagę na estetyczny wygląd ozdobnej części działki. Co siejemy? Lipiec to ostatni moment na wysiew roślin dwuletnich, np. stokrotek, bratków, malwy, czy goździków brodatych. Początek miesiąca to ostatnia chwila na wysianie jeszcze kwiatów jednorocznych, do których należą popularne nagietki, nemezje, czy groszek pachnący. Lipiec to również okres wysiewu bylin takich jak: orliki, łubiny, goździki czy gipsówki.

Na naszych grządkach zaczynają przepięknie kwitnąć między innymi mieczyki, lilie, malwy, lawenda, czarnuszka, aksamitki, lwie paszcze, liliowce, chabry, begonie bulwiaste, diaskie itp.

Usuwamy przekwitłe kwiaty bylin i róż, aby rośliny nie tworzyły nasion -wtedy dłużej też kwitną. Zaś roślinom kwitnącym dostarczamy wodę i nawozimy.

Do połowy lipca należy również zakończyć wykopywanie cebul tulipanów. Cebule hiacyntów i narcyzów wykopujemy wtedy, gdy żółkną ich liście i zamierają korzenie. Kończą kwitnienie lilie.

Pod koniec miesiąca kwitną już niektóre rośliny uprawiane na bukiety suche np. kocanka, suchlin, suchokwiat, łyszczec wiechowaty.

Krzewy ozdobne

Krzewom róż usuwamy pędy i przekwitłe kwiatostany oraz zasilamy nawozem specjalnie przeznaczonym dla róż. W połowie miesiąca rozpoczynamy szczepienie (okulizację).

Żywopłoty co najmniej raz w miesiącu  musimy delikatnie przystrzyc. Młode pędy przycinamy na jednakowej wysokości, skracając o połowę. Zróbmy to najlepiej w pochmurne dni – wówczas słońce nie poparzy świeżo odsłoniętych liści.

W szczycie sezonu wegetacyjnego warto też zadbać o prawidłowy rozrost iglaków – uszczknięcie szczytów gałęzi znacznie spowolni rozrost, a roślina dzięki temu nabierze objętości.

Na warzywniku

W lipcu kontynuujemy zbiory większości warzyw na bezpośrednie spożycie i przetwory. W połowie miesiąca nadaje się do zbioru cebula z dymki, która zbieramy wówczas wtedy kiedy szczypior jest całkowicie załamany i pojawiają się suche łuski. Do naszych pierwszych zbiorów będzie należał również czosnek, ogórki. Zaczynają też owocować patison, kabaczek oraz cukinia.

W pierwszych dniach lipca wysiewamy nasiona fasoli karłowej i szparagowej, zaś do połowy miesiąca nasiona sałaty masłowej. Powinniśmy również znaleźć miejsce pod siew nasion rzodkwi czarnej. Na początku miesiąca wysiewamy również buraki ćwikłowe, rzodkiewkę oraz koper. Do połowy miesiąca wysiewa się jarmuż, koper włoski , a po 15 lipca kapustę pekińską. W lipcowym czasie do gruntu należy wsadzić kalafiory, brokuł, jarmuż, kapustę włoską, kalarepę, kukurydzę. W trzeciej dekadzie lipca wysiewamy rzepę, sałatę szpinak.

Pod koniec lipca koniecznie trzeba zająć się pomidorami  - ogłowić te wysoko rosnące i na bieżąco usuwać wyrastające boczne pędy, a pomidorom rosnącym pod folią warto usunąć dolne liście - do owocującego grona.

Pamiętajmy o starannej pielęgnacji warzyw. Regularne odchwaszczanie i podlewanie jest dla nich teraz najważniejsze.

W sadzie

Na początku lipca kończy się zbiór truskawek – zatem czas na porządki: wygrabiamy i usuwamy starą ściółkę, odchwaszczamy i zasilamy nawozami azotowymi.  Jeśli zaś chcemy cieszyć się truskawkami w przyszłym roku, już w drugiej połowie lipca należy posadzić nowe krzewy.

W lipcu cieszymy się truskawkami, poziomkami czarnymi, białymi i czerwonymi, agrestem, malinami, czereśniami i morelami. Powoli zaczynają dojrzewać wiśnie. Owoce najlepiej zbierać rano, wówczas są jędrne i aromatyczne, natomiast te owoce, które chcemy zasuszyć, najlepiej zbierać po południu - zawierają wówczas więcej cukrów, a mniej wody. Dojrzewają już wczesne odmiany jabłek i gruszy.

Pamiętajmy o regularnym podlewaniu owocujących poziomek i krzewów jagodowych. Nie dopuszczajmy również do zachwaszczenia i zagęszczenia „,maliniaka” - sprzyja to wówczas rozwojowi grzyba.

W lipcu warto również przeprowadzić cięcie późnych odmian jabłoni, co pozwoli odsłonić owoce wpływające na ich lepsze wybarwienie i smak.

W tym miesiącu przeprowadza się także cięcie korygujące koron orzecha włoskiego wycinając suche i uszkodzone gałęzie.

Pomysł na ogród radzi: Grunt - to NIE ZAPOMNIEĆ o podlewaniu!

W tym okresie wszystkim roślinom należy zapewnić najlepsze warunki wzrostu, głównie dzięki systematycznemu podlewaniu i nawożeniu.

W miejscach oczyszczonych z chwastów warto rozłożyć 5 – centymetrową warstwę ściółki, dzięki czemu zmniejszy się parowanie wody z gleby i utrudni rozwój chwastów.

Autor: Eliza Łozińska-AugustynekGaleria:


powrót


Odwiedzono: 4306 razy
Opublikowano przez: Pomysł na ogród
Data publikacji: 15 Maja 2014

Podziel się    Pomysł na dom

Pomysł na mieszkanie

Bruk Bet

Wpuszczona w maliny

podobne artykuły propozycje ekspertów


freshweb.pl | NetSoftware
2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone