Wyszukaj w serwisie:
coregravel
ogród

rośliny

architektura ogrodowa

znajdź nas na facebook

Konserwacja terenów zielonych Kraków

Powojniki

17 Maja 2014
To jedne z najpiękniejszych pnączy ogrodowych. Są pnącymi bylinami lub krzewami o niespotykanych różnorodnych i przepięknych kwiatach.

Najłatwiejsze, a w związku z tym najpopularniejsze w uprawie są odmiany powojnika włoskiego -  wytrzymałe na mróz bardziej odporne na różne choroby nękające powojniki. Powojnik włoski może rosnąć zarówno w głębokim cieniu jak i w pełnym słońcu ale wtedy powinno utrzymywać się glebę w stanie wilgotnym np. przez ściółkowanie. Dolne pędy powojnika powinny być zacienione; w tym celu najlepiej posadzić w pobliżu pnącza niski krzew.
 
Powojniki wielkokwiatowe i botaniczne
 
Zależnie od gatunku lub odmiany osiągają wysokość 2-4 m, a wspinają się za pomocą wąsów czepnych. Wymagają gleby próchnicznej i wilgotnej. Należy zapewnić im stanowisko słoneczne, ale aby dobrze rosły, warto osłonić ich podstawę, sadząc dookoła rośliny sezonowe. W takich warunkach będą kwitły od maja do września. Odmiany wielkokwiatowe należy wiosną przyciąć: kwitnące wcześnie – na wysokości około 100 cm, kwitnące późno – na wysokości 30-50 cm. W ostre zimy mogą przemarzać, warto więc przed nadejściem mrozów okryć podstawy ich pędów. Powojniki botaniczne mają mniejsze wymagania siedliskowe, nie trzeba ich przycinać i lepiej znoszą niską temperaturę.
 
Najlepsza pora na sadzenie powojników to; sierpień, wrzesień i październik.
 
 autor:    Eliza Łozińska-Augustynek 
 Galeria:


powrót


Odwiedzono: 2342 razy
Opublikowano przez: Pomysł na ogród
Data publikacji: 17 Maja 2014

Podziel się    

Pomysł na dom

Pomysł na mieszkanie

Bruk Bet

Wpuszczona w maliny

podobne artykuły propozycje ekspertów


freshweb.pl | NetSoftware
2019 © Wszelkie prawa zastrzeżone