Wyszukaj w serwisie:
coregravel
ogród

rośliny

architektura ogrodowa

znajdź nas na facebook

Konserwacja terenów zielonych Kraków

Gala „Rak. To się leczy!” 2013

22 Marca 2013
Elżbieta Wojdyła, Oddział Onkologii Klinicznej z Tarnobrzegu i Onko-Olimpiada 2012 zwycięzcami plebiscytu „Złote Krople Rosy”

19 marca w Teatrze Polskim w Warszawie,odbyła się uroczysta gala finalizująca Plebiscyt „Złote Krople Rosy” zorganizowany w ramach kampanii „Rak. To się leczy!”. Po raz pierwszy od rozpoczęcia akcji spotkali się wszyscy współtworzący tę kampanię: ambasadorzy, organizacje onkologiczne, stowarzyszenia pacjentów onkologicznych, partnerzy i patroni, a także artyści i dziennikarze popierający kampanię. Galę poprowadził Tomasz Kammel, a wśród osób wręczających statuetki znaleźli się m.in. Katarzyna Grocholai Jerzy Stuhr. O nadziei, wierze i miłości śpiewali solo i w duetach: Stanisław Soyka, Kasia Kowalska, IRA, Patrycja Markowska, Marek Piekarczyk i zespół Happy Sad.

Podczas gali poznaliśmy finalistów i zwycięzców plebiscytu „Złote Krople Rosy”. Oto oni:
 •  „Człowiek najbardziej zaangażowany w problematykę onkologiczną w Polsce"- Elżbieta Wojdyła z Oławy, Prezeska Stowarzyszenia „Zawsze Kobieta”
 •  „Oddział onkologiczny najbardziej przyjazny pacjentowi w Polsce”- Oddział Onkologii Klinicznej Szpitala Wojewódzkiego w Tarnobrzegu
 •  „Kampaniaedukacyjna lub społeczna na rzecz walki z rakiem w roku 2012” - Onko-Olimpiada 2012, zorganizowana przez Fundację Spełnionych Marzeń.
Zwycięzcy nie kryli zaskoczenia, ponieważ rywalizowali z medialnymi osobami i dużymi ośrodkami onkologicznymi. Jak powiedział szef kapituły, prof. Jacek Jassem, wybór internautów potwierdził ideę organizatorów plebiscytu - by znaleźć ludzi i miejsca, które docenili sami pacjenci i społeczności lokalne.

Wieczór obfitował w kilka pełnych wzruszeń chwil, których dostarczyli goście honorowi – Katarzyna Grochola i Jerzy Stuhr opowiadający o swoich doświadczeniach z chorobą nowotworową i przekonujący, że mówienie o raku otwarcie, nawet z humorem, pomaga wielu ludziom uwierzyć, że rak jest uleczalny i że warto podjąć z nim walkę. Taką wzruszającą chwilą było uczczenie 20-lecia działalności Amazonek i pani Krystyny Wechmann na rzecz edukacji na temat raka piersi, zaś niespodzianką - pojawienie się jurorów programu „Voice of Poland”, który oficjalnie został przyjacielem kampanii „Rak. To się leczy!”.

Organizatorzy z Fundacji Rosa poinformowali widownię o kolejnych działaniach planowanych w ramach kampanii „Rak. To się leczy!”. To akcja „Białe fortepiany w polskich szpitalach” – koncert Stanisława Soyki dla pacjentów Centrum Medycyny Inwazyjnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, który odbędzie się już 22 marca. Wiosną zaś - kobieca odsłona kampanii „Rak. To się leczy!”, czyli filmowe kreacje kobiece zachęcają do badań profilaktycznych. A 16 czerwca czeka nas wspaniałe wydarzenie muzyczne - koncert KatieMelua w  Sali Kongresowej w Warszawie, z którego całkowity dochód zostanie przeznaczony na pacjentów chorych na raka pozbawionych refundacji kosztów leczenia. Jesienią natomiast Fundacja wraz z partnerami organizuje akcję dożywiania specjalnymi preparatami pacjentów 5 wiodących ośrodków onkologicznych przez  okres 6 miesięcy.

Podsumowanie 1 etapu kampanii
Kampania „Rak. To się leczy!” rozpoczęła się 4 lutego, w Światowy Dzień Walki z Rakiem. Pierwszy jej etap miał charakter edukacyjny – walkę ze społecznymi stereotypami na temat chorób nowotworowych oraz zachęcenie Polaków do badań profilaktycznych. W kilkunastu audycjach telewizyjnych specjaliści zaangażowani w kampanię opowiadali o sposobach wczesnej diagnostyki i innowacyjnych metodach leczenia, obalali mityi przesądy związanez nowotworami,rozmawiali o finansowych możliwościach zabezpieczenia się w razie choroby i kosztownego leczenia, podnosili problematykę diety osób chorych na raka. Pokazywalirównież historie z happy endem przekonujące, że rak w porę wykryty jest uleczalny.

Sympatię i uwagę widzów przykuły spoty telewizyjne, w których głosu użyczyli Jerzy Stuhr, Cezary Pazura, Stanisław Mikulski i Jarosław Boberek. Parafrazując filmowe cytaty granych przez siebie bohaterów w lekki, humorystyczny sposób zachęcali Polaków do badań.

W ramach kampanii powstało specjalne wydawnictwo płytowe „Krople Rosy. Muzyka Nadziei”, z którego dochód zostanie przeznaczony na walkę z rakiem. Na płycie, która weszła na rynek 26 lutego, zagościli tacy artyści jak Leszek Możdżer, IRA, Natalia Kukulska, Hey, Stanisław Soyka, Kasia Kowalska i inni.

Organizatorem kampanii jest Fundacja Rosa, której merytorycznego wsparcia udzieliły: Polska Koalicja Organizacji Pacjentów Onkologicznych, Polskie Towarzystwo Onkologiczne oraz Towarzystwo Chirurgów Polskich. W trakcie kampanii dołączyli: Polska Unia Onkologiii Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej. Dzięki współpracy tych środowisk powstała platforma www.raktosieleczy.pl, która gromadzi informacje przydatne każdemu, kto poszukuje wiedzy o dostępnych badaniach profilaktycznych, ośrodkach medycznych i metodach leczenia.

W kampanię zaangażowało się również wielu specjalistów oraz firm, które we własnym zakresie prowadziły dotąd batalię o podniesienie poziomu wiedzy Polaków na temat raka i korzystania z dostępnych na rynku badań diagnostycznych oraz metod leczenia, a także finansowania kosztów terapii i rehabilitacji. Są wśród nich: ING Życie, Nutricia, Lilly, Roche, Celgene i Astra Zeneca.

Finaliści plebiscytu „Złote Krople Rosy”
Oto nominowani w kategorii: „Człowiek najbardziej zaangażowany w problematykę onkologiczną w Polsce":
 • Małgorzata i Tomasz Osuchowie
 • Krystyna Wechmann
 • Elżbieta Wojdyła
W kategorii „Oddział onkologiczny najbardziej przyjazny pacjentowi w Polsce" najwięcej nominacji zdobyły oddziały:
 • Oddział Onkologii Klinicznej, Szpital Wojewódzki w Tarnobrzegu
 • Klinika Chirurgii Onkologicznej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku
 • Zakład Rehabilitacji Centrum Onkologii w Warszawie

W kategorii: „Kampania/akcja społeczna lub edukacyjna najbardziej zaangażowana w walkę z rakiem w roku 2012 w Polsce" wśród finałowych nominacji znalazły się:
 • Międzynarodowe Igrzyska Sportowe "Onko-Olimpiada 2012”, zorganizowane przez "Fundację Spełnionych Marzeń" Małgorzaty i Tomasza Osuchów, przy współpracy trenerów Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie
 • "Policzmy się z rakiem" - projekt organizowany przez Fundacje Społeczną Ludzie dla Ludzi
 • "Zabezpiecz tyły. Zrób kolonoskopię!" to zwycięski projekt V edycji Ogólnopolskiego Programu dla Młodzieży "Mam Haka na Raka", którego organizatorem jest Polska Unia Onkologii, a partnerem strategicznym - firma farmaceutyczna GlaxoSmithKline.
Zwycięzcom w każdej kategorii wręczone zostały statuetki „Złote Krople Rosy”, których fundatorem jest Mennica Wrocławska.

www.raktosieleczy.plGaleria:


powrót


Odwiedzono: 3874 razy
Opublikowano przez: Pomysł na ogród
Data publikacji: 22 Marca 2013

Podziel się    

Pomysł na dom

Pomysł na mieszkanie

Bruk Bet

Wpuszczona w maliny

propozycje ekspertów


freshweb.pl | NetSoftware
2019 © Wszelkie prawa zastrzeżone