Wyszukaj w serwisie:
coregravel
ogród

rośliny

architektura ogrodowa

znajdź nas na facebook

Konserwacja terenów zielonych Kraków

Świadectwa Energetyczne Budynków

2 Sierpnia 2011
Od 1 stycznia 2009 roku Polska zobowiązana jest do wypełnienia postanowień Dyrektywy 2002/91/WE Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej z dnia 16 grudnia 2002 w sprawie charakterystyki energetycznej budynku, które nakazują między innymi wprowadzenie oceny energetycznej budynków i lokali mieszkalnych. Zadania wynikające z dyrektywy zostały ujęte w przepisach Prawa Budowlanego

Jak dokonywana jest ocena energetyczna budynku?
Ocena ta ma się odbywać poprzez określenie zapotrzebowania na energię wykorzystywaną na cele związane z c.o., c.w.u., wentylacją i klimatyzacją, a w przypadku budynku użyteczności publicznej także związaną z oświetleniem, a nie poprzez pomiar zużycia energii, które może się zmieniać w zależności od sposobu użytkowania i zwyczaju użytkowników. Jako kryterium w ocenie energetycznej budynku przyjęto porównanie z tzw. budynkiem wzorcowym, tzn. charakterystykę energetyczną budynku określać się będzie na podstawie porównania jednostkowej ilości nieodnawialnej energii pierwotnej EP niezbędnej do zaspokojenia potrzeb energetycznych budynku z odpowiednią wartością referencyjną. Dla przegród wzorcem jest ściana, której parametry odpowiadają wartościom minimalnym określonym w Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Wskazane w rozporządzeniu wartości graniczne przegród budynku zawarte są w tabeli. (tabela nr 1)
 
Wymagania izolacyjności cieplnej przegród i podłóg na gruncie
Wartość współczynnika przenikania ciepła U scian, stropów i stropodachów, obliczone zgodnie z Polskimi Normami dotyczącymi obliczania oporu cieplnego i wspólczynnika przenikania ciepła, nie mogą być większe niż wartość U(max) określone w tabelach:
Lp Rodzaj przegrody i temperatura w pomieszczeniu Współczynnik przenikania ciepła U(max) [W/(m²K)]
1 Ściany zewnętrzne (stykające się z powietrzem zewnętrznym, niezależnie od rodzaju ściany):
a) przy ti > 16°C
b) przy ti ≤ 16°C
 
 
0,30
0,80
2 Ściany wewnętrzne pomiędzy pomieszczeniami ogrzewanymi a nieogrzewanymi, klatkami schodowymi lub korytarzami 1,00
3 Ściany przyległe do szczelin dylatacyjnych o szerokości:
a) do 5 cm, tyrwale zamkniętych i wypełnionych izolacją cieplną na głębokości co najmniej 20 cm
b) powyżej 5 cm, niezależnie od przyjętego sposoby zamknięcia i zaizolowania szczeliny
 
 
1,00
 
0,70
4 Ściany nieogrzewanych kondygnacji podziemnych bez wymagań
5 Dachy, stropodachy i stropy nad nieogrzewanymi poddaszami lub nad przejazdami
a) przy ti > 16°C
b) przy 8°C < ti ≤ 16°C
 
 
0,25
0,50
6 Stropy nad piwnicami nieogrzewanymi i zamknietymi przestrzeniami podpodłogowymi, podłogi na gruncie 0,45
7 Stropy nad ogrzewanymi kondygnacjami podziemnymi bez wymagań
8 Ściany wewnętrzne oddzielające pomieszczenie ogrzewane od nieogrzewanego 1,00
ti - Temperatura obliczeniowa w pomieszczeniu zgodnie z § 134 ust.2 rozporządzenia

Kiedy i dla jakich budynków i lokali sporządza się świadectwa charakterystyki energetycznej?
Obowiązek ten dotyczy budynków o różnej funkcji i przeznaczeniu, ich samodzielnych części oraz lokali mieszkalnych, przy czym ocena dla budynków nowo wznoszonych dokonywana jest na podstawie projektu budowlanego, a dla budynków już istniejących, w przypadku ich sprzedaży lub wynajęcia nowemu najemcy, na podstawie inwentaryzacji. Zgodnie z art. 57 ust. 1 dla nowych budynków świadectwo jest dokumentem wymaganym dla uzyskania pozwolenia na użytkowanie i zobowiązuje inwestora do przedłożenie jego kopii w momencie zawiadomienia o zakończeniu budowy obiektu budowlanego lub przedłożenia wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie. W przypadku lokali mieszkaniowych jednak nie jest to już oczywiste, ponieważ przepisy nie przewidują tak naprawdę żadnych sankcji za brak świadectwa energetycznego. Prawo Budowlane w art.5 ust.4 mówi, że: „W przypadku budynku z lokalami mieszkalnymi lub częściami budynku stanowiącymi samodzielną całość techniczno-użytkową, przed wydaniem lokalu mieszkalnego lub takiej części budynku osobie trzeciej, sporządza się świadectwo charakterystyki energetycznej lokalu mieszkalnego lub części budynku.” Tak więc certyfikaty powinny być teoretycznie załączone do aktów notarialnych dotyczących zbycia mieszkania lub budynku. Nie wynika to jednak jasno z istniejącego przepisu. Już teraz wielu rejentów deklaruje, że nie będzie uzależniało sporządzenia umów od przedstawienia certyfikatu.
W przypadku opracowania świadectwa charakterystyki energetycznej budynku o powierzchni użytkowej przekraczającej 1000 m², który jest zajmowany przez organy administracji publicznej lub w którym świadczone są usługi znacznej liczbie osób, jak dworce, lotniska, muzea, hale wystawiennicze, świadectwo charakterystyki energetycznej powinno być umieszczone w widocznym miejscu w budynku.
Z obowiązku posiadania świadectw zwolnione są budynki podlegające ochronie na podstawie przepisów o ochronie zabytków, użytkowane jako miejsca kultu i do działalności religijnej, przeznaczone do użytkowania w czasie nie dłuższym niż 2 lata, niemieszkalne służące gospodarce rolnej, przemysłowe i gospodarcze o zapotrzebowaniu na energię nie większym niż 50 kWh/m²/rok, mieszkalne przeznaczone do użytkowania nie dłużej nić 4 miesiące w roku oraz wolno stojące o powierzchni użytkowej poniżej 50 m².
Świadectwo ważne jest 10 lat. Nowe świadectwo należy sporządzić, gdy upłynął jego termin ważności, lub gdy w wyniku przebudowy lub remontu uległa zmianie jego charakterystyka energetyczna.

Ceny świadectw
Mimo wcześniejszych zapowiedzi cena za wykonanie Świadectwa Energetycznego nie została odgórnie ustalona przez Ministerstwo. Zależy ona od powierzchni budynku (mieszkania) i jego bryły, istotnym jest także, czy dany budynek (mieszkanie) posiada aktualną dokumentację. W przypadku jej braku, konieczne będzie sporządzenie inwentaryzacji budowlanej, co jest czasochłonne i kosztowne. Obecnie ceny świadectw zaczynają się od 200 zł netto.

Dlaczego świadectwa są wprowadzane?
Sporządzanie świadectw ma na celu poprawę jakości energetycznej budynków w obrębie Wspólnoty Europejskiej. Obowiązek ten powinien skłonić projektantów do wprowadzania energooszczędnych rozwiązań w projekcie, zachęcić do poprawy cech budynków już istniejących, a także być elementem w konkurencji rynkowej przy wynajmie i sprzedaży budynków.

Przepisy
Podstawowym aktem prawnym regulującym obowiązek sporządzania świadectw energetycznych jest ustawa z dnia 19 września 2007 r. o zmianie ustawy Prawo Budowlane (Dz.U.191, poz.1373), a także Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego (DzU z 2008 r. nr 201, poz.1239).Ustawa określa, iż obowiązek sporządzenia świadectwa spoczywa na właścicielach budynków oraz że powinno ono być udostępnione przy sprzedaży lub przy najmie budynku czy lokalu. Ustawa ujmuje tym samym zadania stawiane poprzez Dyrektywę 2002/91/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 16 grudnia 2002 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Istotnym jest fakt, iż świadectwo charakterystyki energetycznej zawierające nieprawidłowe informacje o wielkości energii jest wadą fizyczną rzeczy w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks Cywilny o rękojmi za wady.
Istotnym rozporządzeniem jest także: Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 r. w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku
stanowiącej samodzielną całość techniczno - użytkową oraz sposobu sporządzania i wzorów świadectw ich charakterystyki energetycznej (DzU z 2008 r. nr 201, poz. 1240).

Kto może sporządzić świadectwo energetyczne?
Zgodnie z ustawą świadectwo charakterystyki energetycznej może sporządzać osoba posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych, nie karana za przestępstwo przeciwko mieniu, wiarygodności dokumentów, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi lub za przestępstwo skarbowe, która ukończyła studia magisterskie lub licencjackie oraz posiada uprawnienia budowlane do projektowania lub ukończyła roczne studia podyplomowe z zakresu audytu energetycznego lub odbyła szkolenie i zdała egzamin państwowy przed ministrem właściwym ds. budownictwa.

Świadectwo energetyczne budynku oprócz informacji o zapotrzebowaniu na energię w podziale na media: ogrzewanie i wentylacja, ciepła woda użytkowa, klimatyzacja, oświetlenie, będzie także zawierać wskazówki dla właściciela, dotyczące możliwości zmniejszenia zużycia energii w budynku przez poprawienie sposobu eksploatacji czy przez ewentualną termomodernizację.
Przyczyni się to na pewno do wzrostu jakości energetycznej budynków i lokali, a co za tym idzie będzie to impulsem do projektowania budynków energooszczędnych oraz termomodernizacji budynków już istniejących.

słowniczek:
  • nieodnawialna energia pierwotna – wielkość, która wyraża energię wydobytą u źródła wraz z dodatkowymi nakładami nieodnawialnej energii pierwotnej na dostarczenie do granic budynku każdego wykorzystanego nośnika energii, wartość jest uzyskiwana przez wymnożenie wartości energii końcowej przez współczynnik nakładu nieodnawialnej energii pierwotnej potrzebnej do wytworzenia i dostarczenia nośnika energii lub samej energii do budynku (tabela nr 2)
 
Współczynnik nakładu nieodnawialnej energii pierwotnej
nośnik energii końcowej współczynnik nakładu
Paliwa olej opałowy 1,1
gaz ziemny
gaz płynny
węgiel kamienny
węgiel brunatny
biomasa 0,2
Systemy ciepłownicze lokalne ciepło z ciepłowni węglowej 1,3
ciepło z ciepłowni gazowej/olej 1,2
ciepło z ciepłowni na biomasę 0,2
Energia elektryczna (zasilanie z sieci elektroenergetycznej) 3,0
 
 
  • energia użytkowa – jest to energia nieuwzględniająca sprawności systemów grzewczych, uwzględnia straty ciepła przez przegrody, energię potrzebną do ogrzania wody, energię na ogrzanie powietrza wentylacyjnego lub na działanie wentylacji mechanicznej, energię wykorzystywaną do chłodzenia, jeśli dom ma klimatyzację
  • energia końcowa – bierze dodatkowo pod uwagę sprawność systemu i przygotowanie c.w.u., jest to ta energia, którą się kupuje

Autor: Agnieszka Syrzistie
Artykuł opublikowany w nr 6/2008 [24] dwumiesięcznika Pomysł na dom
Aktualizacja 29.07.2011



Galeria:


powrót


Odwiedzono: 3074 razy
Opublikowano przez: Pomysł na ogród
Data publikacji: 2 Sierpnia 2011

Podziel się    



Pomysł na dom

Pomysł na mieszkanie

Bruk Bet

Wpuszczona w maliny

propozycje ekspertów






freshweb.pl | NetSoftware
2024 © Wszelkie prawa zastrzeżone