Wyszukaj w serwisie:
coregravel
ogród

rośliny

architektura ogrodowa

znajdź nas na facebook

Konserwacja terenów zielonych Kraków

Siatka ogrodowa do zadań specjalnych

14 Sierpnia 2012
Wysokiej jakości siatki ogrodowe Casanet i Hexanet firmy Betafence wykorzystasz w swoim domu i ogrodzie na wiele sposobów. Możesz z nich wykonać ciekawe i funkcjonalne akcesoria dla swoich czworonożnych i pierzastych przyjaciół. Jeśli do pracy zachęcisz dzieci będzie to także doskonały sposób na rodzinne spędzenie wolnego czasu i na naukę odpowiedzialności za zwierzęta.

A ja mam psa
Najwierniejszy przyjaciel człowieka i najbardziej popularny czworonóg z reguły jest też mało kłopotliwy. Wystarczy regularnie wychodzić z nim na spacery, opiekować się nim i po prostu kochać. Ale poza opieką i miłością, powinniśmy zagwarantować mu bezpieczeństwo. Nie jest to trudne, gdy pies jest już dorosły. Jednak na szczeniaka czyhają w domu różne niebezpieczeństwa.
Kiedy szczenię jest pod naszym czujnym okiem, z reguły nic mu nie grozi. Ale kiedy zostaje sam na kilka godzin, do psiego łebka mogą przyjść znacznie bardziej opłakane w skutkach pomysły, niż zjedzenie butów czy poduszki właściciela. Piesek z nudów może zacząć gryźć przewody elektryczne, co może skończyć się porażeniem prądem.

Przestrzeń do psiej dyspozycji
Dlatego na czas Twojej nieobecności należy szczeniakowi wyznaczyć przestrzeń, w której może bezpiecznie się poruszać. I nie powinna być to ciemna łazienka, bo pies będzie w niej równie bezpieczny, co nieszczęśliwy. Można wygrodzić mu dość sporą przestrzeń w domu, wykorzystując siatkę zgrzewaną Casanet. Wystarczy tylko przyciąć siatkę na odpowiedniej długości i wysokości, i połączyć oba jej końce na całej długości drutem stalowym. W wydzielonej przestrzeni połóż szczeniakowi kilka ulubionych zabawek i legowisko, w którym spokojnie zaśnie po wyczerpującej zabawie. Nie zapomnij o miseczce z wodą.

Zaletą wygrodzenia z siatki jest jego mobilność – kiedy jesteś w domu, po prostu składasz je i pies może swobodnie poruszać się po całym domu. Możesz je także przenosić z miejsca na miejsce, na przykład w zależności od nasłonecznienia.

Jako miejsce pobytu pieska w czasie Twojej nieobecności warto wyznaczyć jedno pomieszczenie – np. kuchnię. Wówczas w jej progu zamontuj barierkę – siatkę Casanet lub Hexanet na stelażu z drewnianych listew. Jeśli chcesz, żeby pies poruszał się swobodnie po całym domu z wyłączeniem jakiegoś pomieszczenia, wówczas za pomocą tej lekkiej barierki odizolujesz „zakazany pokój”. Bardzo często takie zagródki sprawdzają się dużo lepiej, niż zamknięte drzwi, które zwierzak może zniszczyć, drapiąc w nie pazurami.

Szczeniak w ogrodzie
Wygrodzenie warto także zbudować, gdy zamierzasz zostawiać szczeniaka w ogrodzie. Pamiętaj, że małe pieski są bardzo żywiołowe i w oczekiwaniu na powrót swojego Pana mogą zrujnować rabaty z kwiatami albo warzywnik, a w najgorszym przypadku wpaść do basenu. Dlatego bezpieczniej będzie, gdy Twój czworonożny przyjaciel w czasie Twojej nieobecności przebywać będzie w specjalnie wydzielonym miejscu, osłoniętym od wiatru i deszczu, gdzie nie spotka go żadna przykra niespodzianka i nie wyrządzi szkód. Część wygrodzenia musi stale znajdować się w cieniu, żeby psiak nie był narażony na przegrzanie. I koniecznie zwierzak musi mieć dostęp do świeżej wody.

Kocie sprawy
Kocięta, zanim dorosną, spoważnieją i na dobre się rozleniwią, też potrafią napytać sobie (i Tobie) biedy. Dlatego, jeśli nie jesteś w stanie zapewnić swojemu kotu bezpieczeństwa w czasie swojej nieobecności, możesz zbudować dla niego klatkę. Powinna być na tyle duża, żeby miał miejsce na kocie harce. I koniecznie przykryta z góry, bo koty doskonale potrafią wspinać się po siatce i jeżeli będzie istniała jakakolwiek droga wyjścia z „niewoli”, kociak prędzej czy później ją znajdzie.

Dla kociaka i szczeniaka
Wybierając siatkę do budowy wygrodzenia kieruj się rozmiarem swojego pupila i jego temperamentem. Od tych cech zależeć będzie wysokość konstrukcji, rozmiar oczek, grubość drutów i rodzaj użytej siatki.
Do majsterkowania możesz wykorzystać siatkę zgrzewaną Casanet lub plecioną Hexanet – o sześciokątnych oczkach. Ich rozmiar wymierz stosownie do swoich potrzeb. Wybierz takie, żeby czworonóg nie mógł wsadzić między nie pyszczka, co zapobiegnie gryzieniu siatki (lepiej, żeby szczeniak masował swędzące dziąsła o zabawki).
Grubość drutów dostosuj do wielkości i temperamentu zwierzaka. Golden retriver z pewnością będzie potrzebował solidniejszej konstrukcji niż shih tzu. Do budowania wygrodzenia dla szczeniaka będzie doskonała siatka o grubości co najmniej 1,4 mm.
Kocia klatka powinna być zbudowana z siatki o gość grubych drutach, tworzącej stabilną konstrukcję. Można też wykorzystać siatkę o grubości drutów poniżej 1,5 mm, ale wówczas powinna być ona zamontowana na ramie z cienkich desek i połączona złączkami lub ocynkowanym drutem stalowym.

Niezależnie od tego, czy jesteś właścicielem kota czy psa, pamiętaj, że są to zwierzaki, które nie lubią ograniczenia swobody ani samotności (nawet jeśli sprawiają takie wrażenie, nie okazując Ci zbytniego zainteresowania po Twoim powrocie). Zatem w miarę możliwości nie zostawiaj zwierzaka na długo samego, a jego pobyt w wygrodzeniu lub kratce skracaj do minimum.

Letnia rezydencja dla świnki morskiej i królika
Budowanie letniej rezydencji dla ukochanego króliczka czy świnki morskiej zbuduj razem ze swoim dzieckiem. Z pewnością dostarczysz mu frajdy. Przy okazji będzie to także prawdziwa lekcja odpowiedzialności.

Gryzonie i zajęczaki chętnie zamienią klatkę na wybieg z możliwością skubania świeżej trawy, musisz jednak pamiętać o tym, że ich szczęście może trwać krótko, jeśli odpowiednio nie zabezpieczysz ich enklawy przed kotem sąsiada lub myszołowem. Takie zabezpieczenie nie będzie konieczne, gdy pupilek będzie przebywał w ogrodzie w obecności domowników. Wówczas można zbudować wygrodzenie z samej siatki zamontowanej na słupach.

Jeśli jednak króliczek lub świnka ma spędzać czas na ogrodzie także podczas Twojej nieobecności rezydencja powinna mieć konstrukcję dużej klatki. Siatka użyta do budowy takiej klatki powinna być gruba, a jej oczka dość drobne, żeby żaden zgłodniały kot nie mógł wsadzić między nie łapy. Zwierzątko będzie Ci wdzięczne także za zapewnienie cienia. Daszek nad wygrodzeniem pozwoli mu schować się przed niespodziewanym opadem, dzięki czemu nie zmoknie, jeśli zbyt późno zareagujesz na pierwsze krople deszczu.
Jeśli z kolei chcesz, aby Twój zwierzak cały okres letni spędził w letniem domku, pomyśl także o budce będącej schronieniem przed wiatrem oraz sypialni. W chłodne dni dobrze jest wypełnić ją sianem, chroniącym przez chłodem Ustaw wygrodzenie w miejscu, gdzie zwierzę nie będzie narażone na deszcz.

Woliera dla ptaszka
Jeśli masz skrzydlatego przyjaciela, z pewnością będzie Ci wdzięczny za możliwość spędzania letnich dni w ogrodzie, gdzie będzie miał możliwość rywalizowania śpiewem z wróblami i innymi mieszkańcami otoczenia domu. Kształt woliery nie ma znaczenia, ale dobrze, żeby była długa i dość wysoka, zapewniająca przestrzeń do lotu. W rezydencji wielkości ogrodowej altany Twój przyjaciel będzie miał pole do powietrznych popisów, ale nawet jeśli zbudujesz dla niego małą wolierę montowaną na murze będzie wdzięczny za możliwość „wyjścia z domu”.

Projektując wolierę trzeba mieć na uwadze bezpieczeństwo ptaków. Siatka musi mieć drobne oczka (niezależnie od wielkości ptaszka), które uniemożliwią przedostanie się do woliery kuny. Jeżeli woliera zamontowana jest bezpośrednio na ziemi, powinna mieć solidny spód (wylewka betonowa lub deska/sklejka), zabezpieczający przed podkopaniem się drapieżnika.

Do zbudowania małej woliery wystarczy stelaż z drewnianych listew, na którym montuje się siatkę. Na jednym z boków należy umieścić drzwiczki na zawiasach, zabezpieczone haczykiem przed niekontrolowanym otwarciem. Spód takiej woliery można wykonać ze sklejki i postawić na nim kuwetę z piaskiem. Konstruując wolierę pamiętaj o konieczności jej sprzątania, zatem konstrukcja musi umożliwić Ci wyciąganie kuwety na czas porządków. Jeśli woliera nie jest zbyt duża, należy zadaszyć ją w całości.

Duże woliery wymagają solidnej konstrukcji z metalowych lub drewnianych słupków (metalowe należy zabetonować, a drewniane osadzić w podłożu za pomocą odpowiednich akcesoriów), połączonych w górnej części elementami poprzecznymi. Na tej konstrukcji rozciągnij i zamontuj wybraną siatkę. Większe woliery nie wymagają całkowitego zadaszenia, jednak spora ich część powinna zostać osłonięta z góry.

Karmnik dla skrzydlatych sąsiadów
Jeśli lubisz śpiew ptaków, zaproś do swojego ogrodu wróble, dzwońce i czyżyki – najlepiej na pożywny posiłek do własnoręcznie wykonanego karmnika. Prosta konstrukcja z siatki Casanet, elastycznej sklejki i sznurka konopnego nie tylko będzie wyśmienitą stołówką, ale także ozdobą Twojej posesji. Możesz wyłożyć na niej kawałki chleba, a z boku powiesić kolby lub kulki z nasionami, dostępne w każdym sklepie zoologicznym. Skrzydlaci sąsiedzi będą wdzięczni także za poidełko z wodą.

Więcej inspiracji na temat wykorzystania siatek Casanet i Hexanet znajdziesz w Strefie Klienta na stronach eksperckiego portalu www.ogradzamy.pl

Zobacz prezentację BetafenceGaleria:


powrót


Odwiedzono: 2970 razy
Opublikowano przez: Pomysł na ogród
Data publikacji: 14 Sierpnia 2012

Podziel się    Pomysł na dom

Pomysł na mieszkanie

Bruk Bet

Wpuszczona w maliny

propozycje ekspertów


freshweb.pl | NetSoftware
2021 © Wszelkie prawa zastrzeżone