Wyszukaj w serwisie:
coregravel
ogród

rośliny

architektura ogrodowa

znajdź nas na facebook

Konserwacja terenów zielonych Kraków

Innowacyjna technologia promienników ciepła

26 Lipca 2011
Piękny, wakacyjny wieczór, spędzają go Państwo na tarasie, w ogrodzie piwnym, rozkoszując się kojącymi podmuchami delikatnego wiatru. W towarzystwie przyjaciół obserwują Państwo czarujący zachód słońca. Od jasnej pomarańczy po krwistą czerwień ukazują się fascynujące barwy. Powietrze staje się coraz wilgotniejsze i dopiero wówczas odczuwają Państwo jak cudowny jest zapach lata. Rozkoszujecie się Państwo tą atmosferą do późnych godzin nocnych i nikt nie chce iść do domu, ponieważ  – co zadziwiające – nikomu nie zrobiło się zimno.

Wraz z końcem zimy nadchodzi czas, kiedy rozpoczynają się przygotowania do aranżacji przestrzeni zewnętrznej prywatnych ogrodów, tarasów oraz obiektów hotelowych i gastronomicznych. Niestety, możliwości wykorzystania tych miejsc do spędzania wolnego czasu zależne są od sprzyjającej pogody, w tym w ogromnym stopniu od temperatury powietrza. Rozwiązanie tego problemu dostarcza nowość na polskim rynku - innowacyjne lampy grzewcze (promienniki ciepła) działające w technologii podczerwieni. Ich zastosowanie pozwala uwolnić się od problemu chłodnych wieczorów, co umożliwia osobom prywatnym korzystać z uroków wieczornego lub nocnego przebywania w ogrodzie, a dla obiektów gastronomicznych staje się czynnikiem przewagi konkurencyjnej.

Rewolucyjna technologia, dzięki której jest to możliwe, bazuje na wykorzystaniu energii fal światła z powyżej dostrzegalnego przez nasze oko obszaru, których kojące i przyjemne ciepło porównać można do promieni słonecznych (słońce jest bowiem największym promiennikiem). Cała emitowana przez lampy energia przechodzi bez strat przez przestrzeń, nie jest absorbowana przez powietrze. Ogrzewa przy tym bezpośrednio osoby oraz przedmioty znajdujące się na jej drodze. Z tego względu urządzenia działające w tej technologii nadają się idealnie do ogrzewania przestrzeni zewnętrznych, czyli tam, gdzie wymagane jest zastosowanie bezstratnego i wydajnego źródła ciepła (w przypadku tradycyjnych grzejników konwekcyjnych ogrzewane jest powietrze, które krążąc, unosi ciepło do góry, powodując, że staje się ono bezużyteczne).

Efektywne wykorzystanie energii elektrycznej bez strat ciepła spowodowanych odpływem ogrzanego powietrza to właśnie podstawowy argument przemawiającym za zastosowaniem tej technologii (ok. 92% energii zamieniane jest w ciepło, pozostała część to przytulne światło o kolorze zachodzącego słońca). Są to przy tym urządzenia bardzo wydajne - za pomocą jednego promiennika ogrzewana jest duża powierzchnia (lampa o mocy 2kW ogrzewa ok. 10-12m2). Niewielkie są też koszty eksploatacji - koszt użytkowania jednej lampy o mocy 2 kW to ok. 60 gr./godz. Małą bezwładność cieplna powoduje, że lampy emitują natychmiastowe ciepło, bez konieczności ich uprzedniego rozgrzewania – już po 1 sekundzie osiągają one swoją pełną skuteczność. Urządzenie pozwala też na precyzyjne nakierowanie ciepła i ogrzewanie konkretnych, wydzielonych powierzchni, co w połączeniu np. z czujnikami ruchu daje możliwość ogrzewania tylko tych obszarów, w których znajdują się aktualnie goście.

Nie bez znaczenia pozostaje także aspekt zdrowotny – urządzenie to umożliwia osiąganie pożądanego komfortu cieplnego przy niższej temperaturze. Powietrze nie jest ani przegrzane, ani przesuszone. Gości ogrzewa przyjemne, kojące ciepło w typie promieni słonecznych, dające efekt WELLNESS. Ponadto emitowane ciepło pozbawione jest szkodliwego dla skóry składnika UV. Kolejną zaletą urządzenia jest brak wzbijania kurzu i wywoływania cyrkulacji powietrza (ważne dla alergików) oraz działanie bezzapachowe i bezhałasowe.
Opisywane promienniki ciepła są bardzo łatwe i nieuciążliwe w eksploatacji  - podczas ich pracy  nie występuje skraplanie pary wodnej na parasolkach lub markizach, co ma miejsce w przypadku pracy urządzeń gazowych. Urządzenie nadaje się do użytku w kilka minut po zakupie dzięki bardzo łatwemu montażowi, w trakcie użytkowania  niewymagana jest żadna obsługa ani konserwacja (nie ma tu żadnych elementów, które wymagałyby okresowej wymiany, konserwacji czy też wymiany smarów). Ponadto są bardzo bezpieczne – brak tu otwartego ognia, ruchomych części, przewodów paliwowych oraz toksycznych produktów ubocznych spalania.

Na koniec należy zauważyć, że dzięki małym rozmiarom lampy, nie zajmuje ona dużo miejsca (jak w przypadku innych form ogrzewania), co w połączeniu z długą żywotnością pozłacanych rur grzewczych firmy Philip’s (od 5000 do 7000 godzin) oraz tym, że lampy są  przyjazne środowisku (brak jakichkolwiek szkodliwych emisji lub zużycia tlenu jak w przypadku urządzeń spalających paliwa) czyni to urządzenie niezastąpionym w przypadku spotkań towarzyskich w chłodne wieczory.
    
Fot.GLOBAL             
Autor: Michał Bartocha

Artykuł opublikowano w nr 4/2008 [22] dwumiesięcznika Pomysł na domGaleria:


powrót


Odwiedzono: 2450 razy
Opublikowano przez: Pomysł na ogród
Data publikacji: 26 Lipca 2011

Podziel się    Pomysł na dom

Pomysł na mieszkanie

Bruk Bet

Wpuszczona w maliny

propozycje ekspertów


freshweb.pl | NetSoftware
2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone