Wyszukaj w serwisie:
coregravel
ogród

rośliny

architektura ogrodowa

znajdź nas na facebook

Konserwacja terenów zielonych Kraków

Dzieci wesoło wybiegły na... ogród

14 Czerwca 2019

Każdemu maluchowi podczas dobrej zabawy zdarza się czasem „złapać zająca”. Ważne jednak, aby nie działo się to zbyt często i było bezbolesne. Dlatego nie tylko w domu, ale również w przydomowym ogrodzie trzeba zapewnić dzieciom warunki, które będą sprzyjały ich bezpieczeństwu. 

 

Nieśliskie nawierzchnie, brak ostrych krawędzi, ograniczony dostęp do schodów – to podstawowe zasady zabezpieczenia domu, w którym przebywają dzieci. Należy jednak pamiętać, że zagrożenia czyhają również w ogrodzie, a zwłaszcza na tarasie, gdzie zwykle latem spędzamy ze swoimi pociechami dużo czasu. Żeby wyeliminować potencjalnie niebezpieczne sytuacje, warto zastanowić się nad odpowiednim wyborem tarasowego podłoża – najlepiej już na etapie projektowania. Ważne żeby nawierzchnia była trwała, łatwa w utrzymaniu czystości, dobrze odprowadzająca wodę, co sprawi, że zmniejszy się ryzyko ewentualnego poślizgnięcia i upadku.


 

Wśród dostępnych na rynku rozwiązań na taras znajdziemy m.in. kafle, kamień, drewno i deski kompozytowe. Choć w ofercie marketów budowlanych jest mnóstwo wzorów i kształtów materiałów odpowiednich do położenia na zewnątrz budynku, to każde z nich ma swoje wady, biorąc pod uwagę częste użytkowanie przez dzieci. Kafle silnie nagrzewają się od słońca i można się na nich też łatwo poślizgnąć, zwłaszcza, gdy akurat zacznie padać deszcz. Z kolei naturalne drewno, choć niewątpliwie jest klasyczną i piękną nawierzchnią, bywa jednak trudniejsze w pielęgnacji, pozostanie na nim trwały ślad po rozlanym soku oraz może obdarzyć malucha drzazgą po zetknięciu z nieoszlifowaną powierzchnią. Upadki na kamień mogą być bardzo bolesne dla dziecka, natomiast o kompozyt trzeba odpowiednio zadbać i jest on narażony na zarysowania. 


- Jeśli mieszkają z nami kilkuletnie dzieci, optymalnym rozwiązaniem na taras może stać się kompozyt – mówi Sebastian Komaniecki, przedstawiciel handlowy Silvadec, producenta desek kompozytowych. – Jego najważniejszą cechą jest antypoślizgowość. W przeciwieństwie do drewnianych desek czy ceramiki nie nagrzewa się w mocnym słońcu. Skutecznie odbija także szkodliwe dla drewna promienie UV, za sprawą których naturalnie drewniany taras w szybkim tempie traci nadaną mu chemicznie barwę. Dodatkowo drewno kompozytowe nie ma drzazg, dzięki czemu do woli i bez obaw o zranienie, maluchy mogą po nim biegać nawet boso.

Wybiegnięcie z domu na taras to tylko początek czyhających w otoczeniu domu zagrożeń. W zależności od wielkości tarasu i dostępnej powierzchni ogrodowej, konieczne mogą być dodatkowe zabezpieczenia. W tym wszystkim należy pamiętać, że nie chodzi tu o pilnie strzeżone Alcatraz, gdzie nie wolno się ruszać ani niczego dotykać, a tylko o zminimalizowanie ryzyka przy jednoczesnym zapewnieniu radosnej zabawy w ogrodzie. Nie zabierajmy dziecku dzieciństwa, ale zadbajmy o odpowiednie rośliny, meble ogrodowe bez ostrych krawędzi, zabezpieczone baseny, oczka wodne czy też piaskownice. Nie pozwalajmy na łatwy dostęp do palenisk i grillów. Budując plac zabaw, dobierzmy odpowiednie urządzenia i ich usytuowanie. Zabezpieczmy też wszelkie urządzenia elektryczne, aby dzieciaki nie miały z nimi styczności. Planujmy z rozsądkiem nie zapominając jednak, że spędzanie czasu na świeżym powietrzu powinno być dla dzieci frajdą, a nie nudą oraz nauką, a nie nauczką…

10 przykazań bezpiecznego ogrodu dla dziecka

  1. 1. Stwórz dziecku w ogrodzie przyjemną przestrzeń do spędzania czasu na świeżym powietrzu
  2. 2. Zadbaj o optymalną nawierzchnię i otoczenie tarasu (bezpieczne wyjście z domu)
  3. 3. Zabezpiecz ogrodzenie (szczelne, nieostre, bez łatwego niekontrolowanego wyjścia)
  4. 4. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie, instalacje elektryczne i system nawadniający
  5. 5. Nie sadź kłujących i trujących roślin
  6. 6. Nie buduj łatwo dostępnych oczek wodnych i basenów lub ogranicz do nich dostęp
  7. 7. Stwórz bezpieczny plac zabaw (wybierz odpowiednie huśtawki i ich usytuowanie)
  8. 8. Zabezpiecz wszelkie ostre krawędzie i narzędzia (meble ogrodowe, ścieżki, schodki itp.)
  9. 9. Nie korzystaj z kosiarki przy dziecku
  10. 10. Spędzaj radośnie czas w ogrodzie wspólnie ze swoim dzieckiem 

Więcej informacji na stronie: pl.silvadec.com
Galeria:


powrót


Odwiedzono: 1158 razy
Opublikowano przez: Pomysł na ogród
Data publikacji: 14 Czerwca 2019

Podziel się    Pomysł na dom

Pomysł na mieszkanie

Bruk Bet

Wpuszczona w maliny

propozycje ekspertów


freshweb.pl | NetSoftware
2021 © Wszelkie prawa zastrzeżone