Wyszukaj w serwisie:
ogród

rośliny

architektura ogrodowa

znajdź nas na facebook

Konserwacja terenów zielonych Kraków

Fasola wielokwiatowa

17 Maja 2014
Fasola ozdobna jest rośliną naturalnie rosnącą na obszarze Ameryki Południowej oraz Azji Południowej. W Polsce uprawiana jest wyłącznie do celów dekoracyjnych. Jest rośliną jednoroczną. Ma silną łodygę, która skręca się zawsze w lewo.

Jej długość może dochodzić do 3-4metrów. Na niej znajdują się liście, kwiaty i owoce. Kwiaty są pojedyncze o białym, czerwonym albo połączeniu obu naraz. Najczęściej spotykamy ten trzeci kolor kwiatu. Po przekwitnięciu pojawia się podłużny owoc, który jest jadalny.
 
Uprawa:
 Fasolę sadzimy w miejscy nasłonecznionym. Ziemia powinna być żyzna, a najlepiej pulchna. Wysiewamy nasiona w kwietniu. Przy miejscy, w którym to zrobimy powinny stać podpory po, których roślina będzie się pięła. Bardzo ważne w pielęgnacji fasoli jest jej podlewanie. Nie znosi ona przedłużających się suszy i może, wtedy wyschnąć. To samo się tyczy nadmiernej ilości wody. Musimy, dlatego umiejętnie dozować ilość wody w trakcie podlewania.
 
Zastosowanie:
 Stosuje się jako roślinę pnącą. Można nią rozdzielać poszczególne części ogródka. Warto się zastanowić nad posadzeniem jej w miejscu, które chcemy ukryć. Wysiewa się ją przy altanach i ogrodzeniach. Miejsce siewu musi być osłonięte od wiatru. Warto na to zwrócić przy wyborze na nią miejsca.
 
Kwitnienie:
 Fasola wielokwiatowa kwitnie od czerwca do września.
 
 
autor:    Eliza Łozińska-Augustynek 
 
 
 Galeria:


powrót


Odwiedzono: 2058 razy
Opublikowano przez: Pomysł na ogród
Data publikacji: 17 Maja 2014

Podziel się    

Pomysł na dom

Pomysł na mieszkanie

Bruk Bet

Wpuszczona w maliny

podobne artykuły propozycje ekspertów


freshweb.pl | NetSoftware
2018 © Wszelkie prawa zastrzeżone