Wyszukaj w serwisie:
Otrzymuj newsletter:  zapisz     wypisz
ogród

rośliny

architektura ogrodowa

znajdź nas na facebook

Konserwacja terenów zielonych Kraków

Fasola wielokwiatowa

17 Maja 2014
Fasola ozdobna jest rośliną naturalnie rosnącą na obszarze Ameryki Południowej oraz Azji Południowej. W Polsce uprawiana jest wyłącznie do celów dekoracyjnych. Jest rośliną jednoroczną. Ma silną łodygę, która skręca się zawsze w lewo.

Jej długość może dochodzić do 3-4metrów. Na niej znajdują się liście, kwiaty i owoce. Kwiaty są pojedyncze o białym, czerwonym albo połączeniu obu naraz. Najczęściej spotykamy ten trzeci kolor kwiatu. Po przekwitnięciu pojawia się podłużny owoc, który jest jadalny.
 
Uprawa:
 Fasolę sadzimy w miejscy nasłonecznionym. Ziemia powinna być żyzna, a najlepiej pulchna. Wysiewamy nasiona w kwietniu. Przy miejscy, w którym to zrobimy powinny stać podpory po, których roślina będzie się pięła. Bardzo ważne w pielęgnacji fasoli jest jej podlewanie. Nie znosi ona przedłużających się suszy i może, wtedy wyschnąć. To samo się tyczy nadmiernej ilości wody. Musimy, dlatego umiejętnie dozować ilość wody w trakcie podlewania.
 
Zastosowanie:
 Stosuje się jako roślinę pnącą. Można nią rozdzielać poszczególne części ogródka. Warto się zastanowić nad posadzeniem jej w miejscu, które chcemy ukryć. Wysiewa się ją przy altanach i ogrodzeniach. Miejsce siewu musi być osłonięte od wiatru. Warto na to zwrócić przy wyborze na nią miejsca.
 
Kwitnienie:
 Fasola wielokwiatowa kwitnie od czerwca do września.
 
 
autor:    Eliza Łozińska-Augustynek 
 
 
 Galeria:


powrót


Odwiedzono: 1816 razy
Opublikowano przez: Pomysł na ogród
Data publikacji: 17 Maja 2014

Podziel się    

Pomysł na dom

Pomysł na mieszkanie

Bruk Bet

Wpuszczona w maliny

podobne artykuły propozycje ekspertów

najnowsze z forum


freshweb.pl | NetSoftware
2018 © Wszelkie prawa zastrzeżone