Wyszukaj w serwisie:
coregravel
ogród

rośliny

architektura ogrodowa

znajdź nas na facebook

Konserwacja terenów zielonych Kraków

Pierwsza pomoc w domu i w ogrodzie

20 Maja 2014
W ostatnich latach pogoda nie szczędzi naszym ogrodom i terenom przydomowym przykrych niespodzianek. Problemem stają się zbyt obfite deszcze i upały. To dodatkowe sytuacje kryzysowe, na które – obok chorób roślin i szkodników – każdy ogrodnik musi być przygotowany.

Opryskiwanie roślin

Ochrona roślin jest jednym z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, które powinno się przeprowadzać systematycznie, dostosowując zabiegi ochrony do typu roślinności czy uprawy i sezonu. Intensywne wykonywanie oprysków jest szczególnie zalecane po uciążliwej zimie, która osłabia rośliny i zwiększa ich podatność na wszelkie czynniki chorobotwórcze. Jeśli w ogrodzie przydomowym, na działce, w strefie wokół domu pojawią się szkodniki, warto w pierwszej kolejności zastosować niechemiczne środki ochrony roślin, oparte na naturalnych składnikach.

„Przykładając dużą wagę do właściwej i regularnej pielęgnacji roślin, minimalizujemy ryzyko ataku szkodników i użycie środków chemicznych jest ostatecznością. W razie konieczności polecam stosowanie domowych sposobów oprysku tj. wyciąg z czosnku lub wywar z cebuli, ale także mleko lub roztwór mydła jako doskonały środek zwalczający mszyce.” – radzi Mariusz Dąbrowski z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ogrodów.

Do każdego oprysku środkami ochrony roślin, ale także płynnymi nawozami przydatny jest opryskiwacz, taki jak Honda WJR 2525, który posiada nowoczesny silnik czterosuwowy, jest wyposażony w duży zbiornik o pojemności 25l, umożliwia dobór wysokości ciśnienia, dzięki czemu użytkownik może sam regulować nasilenie oprysku do panujących warunków. Wygodę użytkowania zapewniają ergonomiczne i wygodne szelki wchodzące w wyposażenie opryskiwacza.

Niezależne źródło prądu

Bezpieczeństwo i wygodę daje nam posiadanie w domu agregatu prądotwórczego (generatora). Wybierając agregat do użytku domowego oraz do prac w domu i ogrodzie powinniśmy brać pod uwagę ilość urządzeń, które chcemy zasilać oraz ich moc. Im większa łączna moc tych sprzętów, tym większą moc powinien mieć nasz generator. Dodatkowym – bardzo istotnym kryterium w przypadku urządzeń elektronicznych w domu jest jakość zasilającego prądu. Urządzenia czułe na jakość parametrów elektrycznych źródeł zasilania to np. telewizory LCD, laptopy, sprzęt hi-fi. Ważne, aby zasilać je energią dobrej jakości, dzięki czemu mogą funkcjonować z maksymalną wydajnością i nie są narażone na awarie.

Agregaty rekomendowane do zasilania urządzeń elektronicznych, a także do wykorzystywania w domu i w ogrodzie (np. do używania narzędzi elektrycznych), to generatory Honda z serii EU. Są to dwa nieduże i lekkie agregaty w formie poręcznej walizki (EU10i, EU20i) oraz przenośny model EU30i wyposażony w kółka transportowe oraz ergonomiczny uchwyt, który chowa się w obudowie agregatu. To najbardziej zaawansowane technologicznie agregaty na rynku, które dzięki zastosowaniu nowoczesnej prądnicy i układowi inwertera wytwarzają wysokiej jakości energię elektryczną – odpowiednią do zasilania sprzętu elektronicznego bez ryzyka jego uszkodzenia. Dodatkowo prądnica została zminiaturyzowana, dzięki czemu agregaty z serii EU są niewielkie i łatwe do przenoszenia. Wyróżnia je także bardzo cicha praca. Wyjątkowo niski poziom hałasu udało się osiągnąć m.in. dzięki specjalnej dźwiękochłonnej obudowie i nowoczesnym tłumikom.

Drugą grupą agregatów prądotwórczych szczególnie polecaną właścicielom domów jednorodzinnych są modele z automatyką podłączoną do sieci elektrycznej budynku. To wygodny sposób na zabezpieczenie domu przed niekontrolowanymi przerwami w dostawie prądu i wynikającymi z tego utrudnieniami dla całej rodziny. System monitoruje zaniki napięcia w sieci i w razie potrzeby samoczynnie włącza agregat, bez dodatkowych czynności z naszej strony. Ewentualne przerwy w dostawie prądu nie zakłócają więc już naszego codziennego funkcjonowania. Honda oferuje modele agregatów prądotwórczych z automatyką o mocy od 4,5 kVA do 6,5 kVA. Najpopularniejszymi modelami są te z serii EM i EU. Nowością na rynku są agregaty EM 4500CXS AUTO, EM5500CXS AUTO – polecane do zasilania takich urządzeń jak bramy automatyczne, sprzęty RTV i AGD, komputery, oświetlenie. Zapewniają wysoką jakość prądu dzięki zainstalowanemu układowi stabilizacji napięcia tzw. i-AVR (inteligentny automatyczny regulator napięcia), natomiast silnik iGX390 jest gwarancją stabilnej i cichej pracy oraz mniejszego zużycia paliwa.

Motopompy do zadań specjalnych

Doświadczenia z pogodą z ostatnich kilku lat potwierdzają, że mieszkańcy domów jednorodzinnych, właściciele działek, domków letniskowych, niezależnie od regionu w Polsce, powinni być przygotowani na niespodziewane i coraz częściej - ekstremalne warunki, wywołane zarówno przez upały, suszę jak i nadmiar wody. Przy obfitych opadach deszczu - prawie każdy użytkownik podziemnego garażu niepokoi się o swoje własne cztery kółka, a mieszkaniec domku jednorodzinnego – walczy z wodą w piwnicy czy na parterze. Tereny nadmorskie – przez cały rok narażone są na typowe dla tych miejsc zjawisko – cofkę, której wody regularnie wdzierają się na podwórka, do piwnic. Warto więc zadbać o posiadanie motopompy – przydatnej w razie konieczności do osuszania terenu wokół domu.

Popularnymi urządzeniami do wypompowywania wody z zalanych pomieszczeń takich jak piwnica czy garaż są motopompy Honda WB20XT i WB30XT. Wyróżnia je bardzo wysoka wydajność. WB20XT może przepompować do 600 litrów na minutę – czyli 36 000l na godzinę. Natomiast WB30XT – 66 000l w godzinę. Obie motopompy posiadają kosz ssawny, który dodatkowo zabezpiecza urządzenie przed szkodliwymi zanieczyszczeniami. Motopompy te mogą być także stosowane do osuszania basenów, jeziorek, stawów, ale także do intensywnego nawadniania większych terenów, np. dużych ogrodów, sadów.

www.mojahonda.pl
 Galeria:


powrót


Odwiedzono: 3288 razy
Opublikowano przez: Pomysł na ogród
Data publikacji: 20 Maja 2014

Podziel się    Pomysł na dom

Pomysł na mieszkanie

Bruk Bet

Wpuszczona w maliny

podobne artykuły propozycje ekspertów


freshweb.pl | NetSoftware
2022 © Wszelkie prawa zastrzeżone