Wyszukaj w serwisie:
coregravel
ogród

rośliny

architektura ogrodowa

znajdź nas na facebook

Konserwacja terenów zielonych Kraków

Piękne liście przez cały rok

7 Września 2018
Jakiś czas temu zapytałam Was czy macie jakieś pytania odnośnie pielęgnacji roślin. Posypało się kilka pytań. Jednym z zadawanych było to jak radzić sobie z uporczywym kurzem na roślinach doniczkowych, które posiadamy w domu. Z racji tego, że sama kiedyś testowałam kilka sposobów, postanowiłam podzielić się z Wami moim doświadczeniami oraz propozycjami.
 

Jeżeli decydujemy się na rośliny doniczkowe do pomieszczenia, niestety musimy liczyć się z tym, że będzie na nich osiadał kurz. Mimo regularnego sprzątania oraz wietrzenia kurzu w stu procentach nie jesteśmy w stanie się pozbyć. Obecnie swój renesans przechodzą rośliny doniczkowe o dużej powierzchni zielonych liści. Mowa tutaj o monsterach, szeflerach, dracenach, fikusach, storczykach czy skrzydłokwiatach. Mnie osobiście bardzo to cieszy zieleń uspakaja, oczyszcza powietrze a także nadaje pomieszczeniom przytulny klimat.
Pielęgnacja liści jest bardzo istotna, to właśnie na nich zależy nam najbardziej ponieważ są wizytówką, roślin doniczkowych. Jeżeli nie będziemy o nie dbać niestety narażamy je na choroby i szkodniki.

https://pixabay.com/pl/ro%C5%9Bliny-doniczkowe-zielony-ro%C5%9Blin-582820/

WODA+MYDŁO lub PŁYN DO NACZYŃ

Szmatka nasączona wodą z mydłem, jest prostym i bezpiecznym sposobem czyszczenia liści. Jednak pamiętajmy aby roztwór był dobrze rozcieńczony wodą. Nie zależy nam na pozostawieniu piany na liściach, bo to może mieć odwrotny efekt. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się szare mydło, przede wszystkim dlatego, że jest naturalne i bezzapachowe. Dodatkowo taka metoda wykorzystywana jest do zwalczania np przędziorków na liściach. 
 
WODA+OLEJ/OLIWKA lub OLEJ KOKOSOWY
 
Ta metoda jest mało znana, ale testowałam ją i według mnie daje bardzo dobry efekt. Szmatkę czy gazik maczamy w wodzie z niedużą ilością oliwy. Tłusta oliwa lub olej nadaje śliską powierzchnie i kurze trudniej się osadza. 
 
WODA
 
Jeżeli chwilowo nie mamy dostępu do wyżej wymienionych produktów to do wycierania roślin z kurzu sprawdzi się sama woda. Pamiętajmy jednak aby była ona odstana, ponieważ woda prosto z kranu zawiera wapń, który może osadzać się na lisicach i tworzyć nieatrakcyjne zacieki.

https://pixabay.com/pl/dziewczyna-piel%C4%99gnacja-m%C5%82odzie%C5%BCy-2929391/

W kilku źródłach znalazłam informację, że liście można przecierać  skórka od banana oraz dobrze rozcieńczoną wodą z piwem. Sposoby wydają się dość kontrowersyjne, ale dlaczego by nie spróbować, nie powinny zaszkodzić.
Na rynku obecnych jest także wiele gotowych preparatów do czyszczenia i nabłyszczania liści. Ściereczki jednorazowe nasączone preparatem czy gotowe spreje, które rozpylamy na liściach i przecieramy szmatką. 

https://www.google.com/search?q=czyszczenie+li%C5%9Bci&client=firefox-b-ab&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiMx7acg4jdAhVDXCwKHdVkDjkQ_AUICigB&biw=1366&bih=654#imgdii=fgWPSCvXSBaTjM:&imgrc=8oqgQx71Mz1-AM:


A jakie są wasze sposoby na czyszczenie liści? Koniecznie napiszcie i podzielcie się ze mną widzą, chętnie przetestuje.

Autorką powyższego tekstu jest Martyna Cieślińska.
Absolwentka Uniwersytetu Rolniczego Wydziału Biotechnologii i Ogrodnictwa w Krakowie, specjalność Agroekologia i ochrona roślin.
Więcej ciekawych artykułów Pani Martyny znajdziecie na blogu:


wpuszczonawmaliny.blogspot.com

 Galeria:


powrót


Odwiedzono: 1915 razy
Opublikowano przez: Pomysł na ogród
Data publikacji: 7 Września 2018

Podziel się    Pomysł na dom

Pomysł na mieszkanie

Bruk Bet

Wpuszczona w maliny

podobne artykuły propozycje ekspertów


freshweb.pl | NetSoftware
2024 © Wszelkie prawa zastrzeżone