Wyszukaj w serwisie:
coregravel
ogród

rośliny

architektura ogrodowa

znajdź nas na facebook

Konserwacja terenów zielonych Kraków

PAŹDZIERNIKOWY kolorowy spektakl ogrodowy

15 Maja 2014
Jesienne prace w ogrodzie powoli przygotowują nasz ogród do zimy. Mimo, że wśród kwiatów jest jeszcze bardzo kolorowo i kwitnąco, coraz chłodniejsze noce przypominają nam, że czas rozpocząć porządki i przygotować ogród na zimowanie.

Pomysł na ogród przypomina: W tym miesiącu znowu mamy wiele do zrobienia. Pod nogami szeleszczące liście, w powietrzu zapachy mokrej ziemi i chryzantem... zrobiło się strasznie jesiennie, zatem czas zabrać się do pracy!

Drzewa i krzewy ozdobne

Jesienne miesiące to idealny czas na sadzenie drzew i krzewów owocowych, zwłaszcza tych sadzonek, które posiadają suchy korzeń. Przed posadzeniem powinniśmy się zastanowić jakie gatunki i odmiany można posadzić w naszym ogródku. Bowiem wymagania klimatyczne i glebowe poszczególnych gatunków i odmian są bardzo zróżnicowane, a rośliny te pozostają w jednym miejscu na wiele lat. Sadząc kilka roślin jednego gatunku można wybrać odmiany o różnej porze dojrzewania owoców, np. jabłoni i wiśni. Do sadzenia na działce wybieramy nie tylko odmiany o atrakcyjnych owocach, ale również odpornych na choroby i wytrzymałe na mróz. Spośród krzewów interesujące mogą być np. odmiany truskawek i malin owocujących również na pędach jednorocznych. Drzew posadzonych jesienią nie przycina się.

Druga połowa miesiąca jest najlepszym terminem przesadzania roślin sadowniczych. Uwaga, najtrudniej przesadza się drzewa starsze niż 8 – letnia! W końcu października przygotowuje się sadzonki winorośli. W październiku robi się sadzonki z porzeczek. Takie sadzonki przechowuje się w wilgotnym piasku w ciemnym zimnym miejscy, a w kwietniu będzie je można posadzić do gruntu. Jeśli pogoda jest łagodna, można posadzić je od razu. Październik to doskonała pora na nawożenie, możemy użyć kompostu lub nawozów - fosforowych i potasowych. Nawozy rozkładamy wokół drzew i krzewów koliście – najwięcej drobnych, aktywnych korzeni pobierających wodę z solami mineralnymi znajduje się nie przy pniu, lecz na obrzeżu rzutu korony. Nawozy płytko mieszamy z ziemią. W październiku sadzimy róże – zdążą się do zimy ukorzenić i wiosną w pełni rozpoczną wegetację. Najlepsze dla róż jest miejsce słoneczne i osłonięte od wiatru.

Kwiaty i rośliny ozdobne

Większość roślin ozdobnych już przekwitła, jednak dopiero teraz jesienne astry, złocienie, czy zimowity prezentują się przepięknie. Zatem, aby ich kwitnienie zachwycało nas jak najdłużej pamiętajmy o ich ciągłej pielęgnacji. Do końca miesiąca możemy jeszcze sadzić tulipany, narcyzy i hiacynty. Do świeżo wzruszonej ziemi dodaję garść lub dwie nawozu jesiennego, bowiem odżywione cebulki wydają dorodniejsze kwiaty. Możemy nadal dzielić i przesadzać takie byliny jak: rudbekie, dzielżany, czy nawłocie. Po taki zabiegu warto oczywiście zabezpieczyć rośliny na zimę dobrze je okrywając. W październiku warto jest również posadzić kłącza konwalii i rozpocząć prace oczyszczania bulw mieczyków dalii, begonii bulwiastej i innych roślin. Osuszamy je i układamy w skrzyneczkach przesypując torfem. Wysadzamy cebulki pędowe lilii do gruntu i wysiewamy zimotrwałe rośliny jednoroczne, np. nagietki, smagliczki, aby latem wcześniej zakwitły. Teraz jest idealny moment na zebranie wszystkich resztek kwiatów sezonowych. Można je wyrzucić m, in. na kompost. Wokół rozet kwiatów dwuletnich rozkładamy korę lub suche liście. Dopiero po pierwszych przymrozkach całe rośliny zakryjemy gałązkami iglaków lub agrowłókniną. Nie zapomnijmy również o usunięciu z rabat chwastów oraz o podlaniu przed zimą roślin zimozielonych, np. różaneczników, iglaków, czy laurowiśni.

Warzywa

Październikowy czas to usuwanie z zagonów większość warzyw. Zostawiamy jedynie kapustę brukselkę, pory, jarmuż i endywię. Zbieramy nadal warzywa uprawiane na zbiór późnojesienny, np. szpinak, rzodkiewkę, sałatę, kapustę pekińską, kapustę, kalafiory, kalarepkę, koper włoski. Nie spieszymy się ze zbiorem brukselki i jarmużu, bowiem warzywa te są smaczniejsze po przemarznięciu. Przed nadejściem przymrozków zbieramy warzywa korzeniowe, np. marchew, buraki ćwikłowe, wczesne pory. W dalszej kolejności: selery, pietruszkę, rzodkiew i rzepę. Pod koniec października zbieramy korzenie cykorii sałatowej do pędzenia podczas zimy. Warto zostawić na zagonie kilkanaście pietruszek i porów na zbiór wiosną. Niektórzy jeszcze w październiku zbierają pomidory. Kończą się również zbiory owoców dyniowych, np. ogórków, cukinii, czy dyń. Teraz trzeba będzie zlikwidować ich uprawy. Po zebraniu warzyw usuwamy wszystkie resztki roślinne. Pamiętajmy, że staranna uprawa gleby jesienią zapewnia dobre plony w przyszłym roku!!! Nie przekopujemy grządki ze śniegiem, gdyż na wiosną opóźnia to nagrzewanie się gleby, a tym samym siewy. Wyznaczamy miejsce na rozsadnik i także nawozimy obornikiem. Na wiosnę zastosuje również kompost.

Staw i oczko wodne

W październiku możemy nadal dzielić rośliny wodne. Usuwamy z powierzchni wody liście, aby nie opadły na dno i nie zamuliły wody. Nad zbiornikami możemy rozciągnąć naprężoną siatkę. Przycinamy o połowę rośliny natleniające i wyławiamy przecięte fragmenty. Jesienią wyjmujemy ze zbiorników pompy fontannowe, oczyszczamy je bardzo dokładnie i przeglądamy pod kątem technicznym. Gdy temperatura wody spadnie do 10 stopni C. nie dokarmiajmy już ryb, bo zapadają wówczas w letarg.

Trawnik

W październiku nie ominie nas koszenie trawnika, przynajmniej musimy to zrobić dwa razy.

Pomysł na ogród radzi: Po skoszeniu możemy rozłożyć na trawniku cienką warstwę dojrzałego kompostu przesianego przez siatkę.

Systematycznie wygrabiamy trawnik z opadających liści. Jeśli jest sucho – podlewajmy trawę. Docinamy krawędzie trawnika, jeśli nie zrobiliśmy tego we wrześniu. Na początku miesiąca możemy jeszcze wysiewać trawnik, czy założyć trawnik z rolki. To również dobry moment na wykonanie jesiennej aeracji (napowietrzenia).

Autor: Eliza Łozińska-AugustynekGaleria:


powrót


Odwiedzono: 4313 razy
Opublikowano przez: Pomysł na ogród
Data publikacji: 15 Maja 2014

Podziel się    Pomysł na dom

Pomysł na mieszkanie

Bruk Bet

Wpuszczona w maliny

podobne artykuły propozycje ekspertów


freshweb.pl | NetSoftware
2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone