Wyszukaj w serwisie:
coregravel
ogród

rośliny

architektura ogrodowa

znajdź nas na facebook

Konserwacja terenów zielonych Kraków

Owocowy WRZESIEŃ

15 Maja 2014
Wrzesień dla ogrodomaniaków jest miesiącem pracowitym. Im więcej czasu poświęcimy na pielęgnację roślin w tym czasie, tym nasz ogród w przyszłym roku będzie wyglądał piękniej.

Wrzesień to również okres dużych zmian.

Pomysł na ogród przypomina: Sadzimy i przesadzamy rośliny, zbieramy nasiona, porządkujemy ogród przed zimą. Wszystko po to, aby efekty naszej jesiennej pracy ujrzeć wiosną!

Drzewa i krzewy

Do połowy miesiąca przesadzamy i sadzimy iglaki bez bryły korzeniowej, przesadzamy też drzewa i krzewy liściaste.

Z pędów róż powtarzających kwitnienie usuwamy więdnące kwiaty, aby krzewy dłużej kwitły. Zaś różom, które nie powtarzają kwitnienia możemy przyciąć pędy i przygotować teraz sadzonki pędowe.

Po raz ostatni w tym sezonie strzyżemy żywopłoty formowane. Jeśli pod drzewami i krzewami zalegają zgniłe owoce, nie zapominajmy o ich zebraniu i zniszczeniu, aby nie stanowiły źródła infekcji.

We wrześniu pamiętajmy o cięciu pielęgnacyjnym i przerzedzaniu korony śliw węgierek, mirabelek i renklod oraz drzewek owocowych jabłoni i grusz.

W końcu nadszedł również czas na zbiory owocowe! Zrywanie z drzew soczystych jabłek i gruszek powinniśmy rozpocząć 1 -2 tygodni przed osiągnięciem ich dojrzałości lub wtedy, kiedy pierwsze owoce samodzielnie zaczną spadać z drzew. Zbieramy również wczesne odmiany winorośli, jeżyny oraz powtarzające się odmiany truskawek i malin. Idealne do zebrania będą już orzechy włoskie, pod warunkiem, że opadły już z drzew.


Byliny i rośliny jednoroczne i dwuletnie

Pierwsze dni września to ostatnie chwile, aby posadzić rozsadę dwuletnich roślin ozdobnych, na przykład bratków, dziewann, dzwonków ogrodowych, malw, niezapominajek, stokrotek, czy goździków.

Podobnie jak w ubiegłych miesiącach wyrywamy chwasty i spulchniamy glebę, w czasie ciepłych dni nie zapominajmy nadal o podlewaniu roślin.

Wrzesień to również idealny czas na zebranie nasion, aby uniknąć corocznego ich zakupu. Możemy zebrać nasiona z torebek czy strąków i mieszków w pogodny i słoneczny dzień, gdy w powietrzu nie ma zbyt wiele wilgoci.

Systematycznie obcinamy przekwitające kwiaty.

Początek września to czas na usunięcie roślin jednorocznych, które już przekwitły i nie są już dekoracją naszego ogrodu.

Teraz nasze ogrodowe oazy ozdabiają między innymi kwitnące astry, dalie, krokusy jesienne, mieczyki, mydlinica, zawilec jesienny i złocienie. Mogą pojawiać się już zimowity. Tymczasem kończą kwitnienie acidantery, barwinek, bodziszek, dzwonek karpacki, floksy, lilie, mieczyki, słoneczniki, rozchodniki, tawułki.

Wrzesień to również rewelacyjny czas na sadzenie wrzośców. Z pewnością ich obfite kwitnienie zaobserwujemy wczesną wiosną.
W tym czasie zachwycą nas również wrzosy. Do wyboru mamy różne odcienie bieli, fioletu i różu.

Rośliny cebulowe i bulwiaste

We wrześniu wykopujemy te rośliny, które nie lubią niskich temperatur. Będą to przede wszystkim mieczyki, kiedy ich liście są zielone. Co 2 - 3 lata wykopujemy też lilie, które rosły kilka lat na tym samym miejscu. Pod koniec miesiąca wykopujemy accidanery, eukomisy, ismeny i tygrysówki. Dalię, galtonię i jaskier pełnokwiatowy przechowujemy przesypane ziemią, torfem lub piaskiem.

W pierwszej połowie września sadzimy natomiast zimujące w gruncie rośliny cebulowe, takie jak: narcyz czy przebiśnieg, a w dalszej kolejności hiacynty, krokusy, szafirki oraz śnieżyce i tulipany.

W ogrodzie ozdobnym odchwaszczamy, spulchniamy glebę i oczywiście, nie zapominamy o regularnym podlewaniu w czasie upałów.

Wrzesień bywa również pierwszym miesiącem po lecie, kiedy występują pierwsze przymrozki. Pamiętajmy wówczas o przeniesieniu roślin doniczkowych z balkonów i tarasów.

Ogród warzywny

Obfitość plonów w ogrodzie właśnie teraz osiąga apogeum – cieszymy się zarówno z ziół, jak i owoców i warzyw. Zbieramy we wrześniu ogórki, fasolę, bób, cukinię, paprykę, pomidory, oberżynę, marchew, pietruszkę, selery, buraki, oraz czosnek i cebulę, a także kalafiory, kapustę, sałatę, brokuły, kalarepę i rzodkiewkę. Wrzesień to również czas wykopków.

Mimo, że coraz częściej pojawiają się zimne noce, a nawet przymrozki, na początku września możemy jeszcze wysiać późne odmiany rzodkiewki, rzeżuchy, kopru, czy rukoli. Plony zdążymy jeszcze zebrać przed nadejściem zimy.

Staw

Właściciele stawów w ogrodach na początku września powinni posadzić i podzielić rozrośnięte rośliny strefy bagiennej. We wrześniu niestety nie możemy już sadzić roślin wodnych. W tym okresie zajmijmy się przygotowaniem roślin do zimowania, tzn. przytnijmy pędy roślin kilka centymetrów powyżej miejsca, z którego wyrastają korzenie. Wrażliwe rośliny wodne powinniśmy przenieść na czas zimy do ciepłego i wodnego pomieszczenia. Najwrażliwsze – na przykład uprawiane na obrzeżach stawów centedeskie etiopskie czyli kalle przenosimy w głębsze miejsca stawu (poniżej 1m). Jeśli nasz zbiornik jest płytszy, lepiej grzybienie włożyć do pojemnika z wodą i pozostawić z widnym miejscu. Te mniej wrażliwe rośliny opuśćmy troszkę głębiej w stawie.

Oczyszczamy wodę w zbiornikach z opadających liści. Trzeba to robić regularnie, aby gnijące resztki nie zanieczyszczały wody i nie zabierały tlenu rybom.

Nad lustrem wody możemy rozwinąć siatkę, która ochroni oczko przed spadającymi liśćmi.

Trawnik

Pomysl na ogród radzi: Dbając o trawnik kosimy go nie rzadziej niż raz w tygodniu, gdyż w tym okresie trawa rośnie nadal dość intensywnie. Tradycyjnie należy pamiętać o regularnym podlewaniu. Wrzesień jest również bardzo dobrą porą na zakładanie nowych trawników oraz renowacji tych, które uległy zniszczeniu. Przy ładnej i słonecznej pogodzie możemy nanieść na trawnik cienką warstwę kompostu.

Autor: Eliza Łozińska-AugustynekGaleria:


powrót


Odwiedzono: 4576 razy
Opublikowano przez: Pomysł na ogród
Data publikacji: 15 Maja 2014

Podziel się    Pomysł na dom

Pomysł na mieszkanie

Bruk Bet

Wpuszczona w maliny

podobne artykuły propozycje ekspertów


freshweb.pl | NetSoftware
2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone