Wyszukaj w serwisie:
coregravel
ogród

rośliny

architektura ogrodowa

znajdź nas na facebook

Konserwacja terenów zielonych Kraków

Jak przygotować kostkę brukową do zimy?

11 Grudnia 2018

Gdy zima ustępuje i śnieg powoli topnieje, każdego roku na drogach naszym oczom ukazuje się obraz zniszczenia. Zabudowa materiałów słabej jakości w połączeniu z ujemnymi temperaturami i ciężkimi warunkami atmosferycznymi powoduje powstanie w jezdniach kraterów, które zagrażają samochodom i bezpieczeństwu kierowców. Jeśli nie chcemy, aby po zimie tak samo wyglądał nasz podjazd do domu, musimy odpowiednio się o niego zatroszczyć. Najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym do zabudowy przestrzeni wokół domu jest kostka brukowa, która wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Co może stać się jej podczas zimy i jak uchronić ją przed zniszczeniem?

 

Trudny okres dla kostki brukowej 

Zima to pora roku wymagająca nie tylko dla przyrody (w tym człowieka). Na trudne warunki pogodowe narażone są także różne konstrukcje budowlane. Nie inaczej jest z podjazdami z kostki brukowej. Grożą im spore wahania temperatury, zalegające na nich warstwy lody i śniegu, a także woda zamarzająca w szczelinach. Wspominane czynniki mogą spowodować zniekształcenie powierzchni, zniszczenie kostek czy nawet ich odbarwienie.

Solidność materiałów 

Już podczas projektowania naszej przydomowej przestrzeni możemy zdecydować o tym, ile zniesie on podczas zimy. Ważny w tym przypadku jest wybór solidnej kostki brukowej. Produkty, które zabudujemy, powinny charakteryzować się niskim poziomem nasiąkliwości, odpornością na mróz i chropowatością. To bez wątpienia cechy pożądane w zimowych warunkach. Dobrym pomysłem jest również zainwestowanie w system przeciwoblodzeniowy. Ogrzewanie naszego podjazdu pozwoli nam utrzymać kostkę w idealnej kondycji, a dodatkowo oszczędzić czas na odśnieżaniu.


 

Czyszczenie kostki brukowej

Podjazd powinniśmy regularnie sprzątać – nie tylko wtedy, gdy za pasem zima. Z kostki muszą zostać usunięte wszystkie śmieci, liście czy naniesiony piasek. Aby ułatwić sobie pracę, warto skorzystać z myjki ciśnieniowej, dzięki której szybko doprowadzimy nasz podjazd do porządku. Jeśli natrafimy na bardziej uciążliwe plamy – np. z oleju – niezbędne może być sięgnięcie po chemiczne środki do czyszczenia bruku.


 

Usuwanie chwastów z kostki brukowej

Choć może się wydawać, że plewienie to praca typowa dla ogrodnika, przeprowadzenie takiego zabiegu bywa konieczne również na podjeździe. Dlaczego? Ponieważ korzenie roślin powodują wsiąkanie w powierzchnię brukową wody, która pod wpływem niskiej temperatury zamarza, zwiększając swoją objętość i niejednokrotnie krusząc kostkę. Przy usuwaniu chwastów należy uważać, żeby narzędziami nie uszkodzić bruku. Po ukończeniu pracy może zdarzyć się, że w szczelinach pomiędzy kostkami pojawią się braki. Powstałe ubytki trzeba szybko uzupełnić granofugą lub innym materiałem do fugowania.  

Impregnacja kostki brukowej

Końcowym etapem prac, który na podjeździe warto przeprowadzić przed zimą, jest impregnacja. Pokrycie kostki brukowej specjalistycznym środkiem zapewni warstwę ochronną, która pomoże jej przetrwać niesprzyjające warunki pogodowe. Zmniejszy wchłanianie wilgoci przez bruk i zabezpieczy jego kolory przed wyblaknięciem. Chyba, że wybraliśmy kostkę brukową z ochroną Perlon Lamino to wtedy możemy być spokojni. Już na etapie produkcji nasza kostka brukowa została poddana innowacyjnej laminacji, która chroni przez długie lata produkt.

Regularne odśnieżanie

Mając na uwadze powyższe wskazówki, z powodzeniem przygotujemy kostkę brukową na nadejście zimy. Na tym jednak nasza praca się nie kończy. Gdy jesień nieubłagalnie dobiegnie końca, będziemy zmuszeni do systematycznego odśnieżania naszego podjazdu. Choć zimy w naszym kraju w ostatnich czasach są dość łagodne, nasze domowe obejścia nieraz znajdą się pod zaspami. Podczas odśnieżania kostki brukowej musimy przede wszystkim zadbać o wybór odpowiednich narzędzi. Nie używajmy ostro zakończonych szpadli i łopat o stalowych krawędziach. Używając ich, możemy łatwo uszkodzić kostkę. Bezpieczniejsze będzie skorzystanie z narzędzi z tworzywa sztucznego wzmocnionego aluminium.

Uważać trzeba również podczas usuwania z podjazdu warstw lodu. Często wykorzystuje się do tego sól, lecz jest to metoda zdecydowanie odradzana. Może ona powodować odbarwienie kostki, a dodatkowo szkodzi glebie i roślinom znajdującym się w pobliżu naszego podjazdu. Dlatego lepiej będzie zastosować chlorek magnezu albo całkowicie zrezygnować z usuwania lodu, a zamiast tego posypać go piaskiem.

Podjazd do domu na długie lata

Odpowiednia pielęgnacja kostki brukowej przez cały rok, a w szczególności należyte przygotowanie jej do zimy, decyduje o wytrzymałości tego materiału i zapewnia mu perfekcyjny wygląd na długie lata. Dbałość o nawierzchnię podjazdu nieraz wymaga dużego nakładu czasu i sił. Warto jednak potraktować to jako inwestycję, która pozwoli utrzymać bruk w znakomitym stanie.

Więcej informacji na stronie: www.bruk-bet.pl
Galeria:


powrót


Odwiedzono: 965 razy
Opublikowano przez: Pomysł na ogród
Data publikacji: 11 Grudnia 2018

Podziel się    Pomysł na dom

Pomysł na mieszkanie

Bruk Bet

Wpuszczona w maliny

podobne artykuły propozycje ekspertów


freshweb.pl | NetSoftware
2022 © Wszelkie prawa zastrzeżone