Wyszukaj w serwisie:
coregravel
ogród

rośliny

architektura ogrodowa

znajdź nas na facebook

Konserwacja terenów zielonych Kraków

Monstera dziurawa

13 Września 2019

Jak więszkość z Was uwielbiam rośliny. Cieszą mnie prywatne nasadzenia jak i dzikie ogrody a także lubię obserwować roślinność pokojową czy balkonową. Nie ulega wątpliwości, że mam kilka swoich preferowanych gatunków roślin. Postanowiłam napisać Wam dziś kilka słów o mojej ukochanej  roślinie doniczkowej jaką jest monstera dziurawa.


Jest to roślina z rodziny obrazkowatych. W naturze można ją spotkać w lasach tropikalnych w okolicach Meksyku. Przed wszystkim zachwyciła mnie pięknem swoim liści. Posiada duże, intensywnie zielone liście, które są powcinane lub dziurowe. Cała roślina nie rośnie bardzo szybko, jednak docelowo jak na okaz doniczkowy staje się duży. Monstera posiada korzenie powietrzne. Niestety w naszym kraju  rzadko kwitnie oraz wydaje owoce. Kwiaty to kolby otoczone białą pochewką, owocem są jagody o kształcie stożkowym. Są one jadalne (smak podobno łączy w sobie banana i ananasa), jednak zwierają dużą ilość kwasu szczawiowego, który prowadzi do podrażnia lub uszkodzenia błony śluzowej.  Jednak znalazłam w kilku źródłach w Internecie informacje, że dojrzałe owoce już nie zawierają aż tylu trujących substancji. 
 


Monster dziurowa posiada same plusy. Przede wszystkim może być dość wysoka jak na roślinę doniczkową. W naturze osiąga do 10 metrów wysokości, jednak w uprawie doniczkowej dorasta do 2 metrów. W mgnieniu oka może stać się główną ozdobą salonu czy gabinetu. Do tej pory miejsce w kącie zapełnienie niezagospodarowane, w towarzystwie monstery staje się zieloną oazą.  Z czasem będzie wymagała podpór, gdyż uznawana jest za pnącze. 
 
 
Budowa liście jest bardzo ciekawa. Dlatego warto roślinę ustawić w miejscu widocznym. Dziury na liściach wynikają nie z czego innego jak z dostosowania się rośliny do warunków. Pochodzą z klimatu tropikalnego, gdzie królują wysokie temperatury, aby lepiej wentylować liście, roślina wytworzyła dziurkowatą powierzchnie. 
Nie jest to roślina wymagająca. Najlepiej czuje się w miejscu półcienistym, pełne słońce jej nie służy. Nie lubi zalewnia, ale za to bardzo dobrze działa na nią zraszanie liści. Latem warto utrzymać średnią temperaturę powietrza 24 stopnie Celsjusza, a zimą 13 stopni Celsjusza.  Monsterze dziurawej należy zapewnić podłoże torfowe, przewiewne oraz przesuszane. Latem najlepiej podlewać ją 1-2 razy w tygodniu, natomiast zima nawet raz na dwa tygodnie. Idealny czas na sadzenie i przesadzanie rośliny to wiosną. Jeśli decydujemy się na przesadzenia warto wymienić roślinie wierzchnią warstwę gleby. Monstera jeszcze szybciej będzie rosła jeśli co roku wzmocnimy ją nawozem przeznaczonym dla roślin doniczkowych.
 
Aby pozostawić Was w lekkim niedosycie już niedługo podam jeszcze kilka ciekawostek o monsterze dziurawej. Taki okaz udało mi się sfotografować w jednej z Warszawskich bibliotek

Autorką powyższego tekstu jest Martyna Cieślińska.

Absolwentka Uniwersytetu Rolniczego Wydziału Biotechnologii i Ogrodnictwa w Krakowie, specjalność Agroekologia i ochrona roślin.
Więcej ciekawych artykułów Pani Martyny znajdziecie na blogu:


wpuszczonawmaliny.blogspot.com

 

 
Galeria:


powrót


Odwiedzono: 3743 razy
Opublikowano przez: Pomysł na ogród
Data publikacji: 13 Września 2019

Podziel się    Pomysł na dom

Pomysł na mieszkanie

Bruk Bet

Wpuszczona w maliny

podobne artykuły propozycje ekspertów


freshweb.pl | NetSoftware
2024 © Wszelkie prawa zastrzeżone