Wyszukaj w serwisie:
coregravel
ogród

rośliny

architektura ogrodowa

znajdź nas na facebook

Konserwacja terenów zielonych Kraków

MARCOWE koty na płoty

15 Maja 2014
W marcowe dni czeka na nas wiele prac ogrodowych. Czas rozpocząć pozimowe porządki i przygotować rośliny do nowego okresu wegetacji. Rozkwitające w marcu pierwiosnki, leszczyny, przebiśniegi, podbiał pospolity i wierzba iwa to zwiastuny wiosny.

Gdy pojawią się na łąkach i w przydomowych ogrodach nic już nas nie powstrzyma. Trudno w to uwierzyć, ale lista prac ogrodowych jest naprawdę długa!

Drzewa owocowe i krzewy ozdobne

Jeżeli pod koniec miesiąca ustabilizuje się dodatnia temperatura i nie będą już przewidywane przymrozki, możemy rozpocząć zdejmowanie osłon chroniących krzewy i drzewa zimą. Ważne, aby robić to w pochmurny dzień, bo wtedy roślinom nie zagrażają gwałtowne skoki temperatury.

Sadzimy żywopłoty z drzew i krzewów liściastych zrzucających liście na zimę (po przesadzeniu przycinamy je 30 cm nad ziemią) oraz drzewa i krzewy owocowe i ozdobne. W marcu przystępujemy także do cięcia drzew i krzewów ozdobnych. Przypomnijmy, że na drzewach ciętych regularnie, każdego roku wycinamy przede wszystkim silne pędy jednoroczne, gałązki rosnące do środka korony, krzyżujące się i te uszkodzone.

Kiedy stopnieje śnieg i rozmarznie ziemia można przystąpić do prac przy drzewach posadzonych jesienią. Możemy już przeprowadzić cięcie drzew i krzewów ozdobnych kwitnących późną wiosną i latem. Pamiętajmy o cięciu formującym, o cięciu sanitarnym i o prześwietlającym Przesadzamy też drzewa i krzewy. Po posadzeniu dobrze podlewamy, zwłaszcza jeśli jest sucho. Pod koniec marca pod drzewa i krzewy owocowe można również rozsypać pierwszą dawkę nawozu.

Przycinamy posadzone w poprzednich latach żywopłoty: tniemy boczne pędy tak, aby utrzymać planowany kształt, a szczytowe przyrosty skracamy.

W sadzie i ogrodzie zwróćmy uwagę na każde nawet niewielkie pęknięcie, każdą ranę czy inną szkodę wywołaną przez mróz. Uzupełnijmy drzewostan brzoskwini, moreli, pigwy i winorośli właściwej. Marzec jest właściwym miesiącem na sadzenie krzewów jagodowych - porzeczek i agrestu. Nowo posadzone drzewa i krzewy owocowe podetnijmy, nadając im odpowiedni kształt. Morele i brzoskwinie możemy przycinać na krótko przed kwitnieniem. Jeśli obawiamy się przemarzniętych konarów, poczekajmy z ich cięciem do późnej wiosny, wtedy łatwo odróżnimy przemarznięte gałęzie. Pędy boczne, posadzonych w poprzednich latach żywopłotów, przytnijmy tak, by utrzymać planowany kształt, skróćmy, więc również ich szczytowe przyrosty.

Drzewa i krzewy zasilmy kompostem lub jednym z dostępnych w sprzedaży nawozów. Użyjmy nawozu wieloskładnikowego lub też przygotowanego specjalnie dla danego gatunku rośliny. Z powodzeniem zastosować możemy nawóz o spowolnionym działaniu.

Przycinamy krzewy ozdobne posadzone jesienią. Skracamy pędy tak, aby miały 3- 5 oczek licząc od nasady. Usuwamy również pędy słabe, uszkodzone i krzyżujące się. Pamiętajmy, że nie należy ciąć takich krzewów jak: wawrzynek, różanecznik, magnolia i zimozielone berberysy. Krzewy kwitnące wiosną: tawuły wczesne, pigwowiec, jaśminowiec, forsycje tylko prześwietlamy.

Rośliny jednoroczne, dwuletnie i byliny

Marzec jest odpowiednim miesiącem na wysiew nasion kwiatów jednorocznych bezpośrednio już do gleby, czy też doniczek, inspektów czy balkonowych donic oraz na rozsadzenie poprzez podział korzeni wcześniej kwitnących bylin. Na rozsadnik wybieramy miejsca miejsca nasłonecznione i osłonięte. Usuńmy uschnięte kępy, obumarłe, chore, czy uszkodzone oraz zaatakowane przez pasożyty części kęp. Do ciepłego pomieszczenia przenieśmy rośliny przechowywane zimą w chłodnym pomieszczeniu. Gdy po miesiącu wypuszczą nowe pędy, zróbmy z nich sadzonki. Wysianym w lutym, kiełkującym roślinom zapewnijmy ciepłe i jasne miejsce oraz wysoką wilgotność powietrza. Siewki zbyt zagęszczone, rozpikujmy. Można także spróbować uzyskać wcześniejsze kwitnienie kwiatów, a w szczególności narcyzów oraz hiacyntów.

Marzec jest miesiącem wysiewu szarłatów, floksów, astrów chińskich, aksamitek, goździków Chabaud, celozji, szałwii. Znajdźmy dla nich ciepłe miejsca. Po wykiełkowaniu i podrośnięciu przepikujemy je i wysadzimy na stałe miejsce. Pod koniec miesiąca bezpośrednio do gleby wysiać możemy m.in. czarnuszkę, smagliczkę, miłka letniego, gipsówkę letnią, groszek pachnący oraz mak ogrodowy.

W marcu możemy już zacząć dzielenie bylin. Omiegi, dzielżany, serduszka, liliowce i złocienie. Byliny płożące przecinamy szpadlem jak darń. Przechowywane bulwy mieczyków i karpy dalii należy przeglądać i usuwać chore.

Pomimo tego, że noce są zimne, a w dzień często wieje chłodny wiatr, kwiaty wiosenne dzielnie sobie radzą. Dzięki nim już marcu oraz kwietniu do naszego ogrodu zawita wiosna i będziemy mogli cieszyć oko bogactwem kolorów i kształtów.

Warzywa

Kiedy gleby lekko rozmarznie, przy sprzyjającej pogodzie już w połowie miesiąca można zacząć wyznaczać zagony i rozpocząć wysiew nasion warzyw kiełkujących w niskiej temperaturze oraz takie, które nie są wrażliwe na chłody, np.: rzodkiewka, szpinak, koper, marchew (zbiór wczesny), pietruszka.

Pod koniec miesiąca wysiewa się groch, szparagi, nasiona pomidorów uprawianych w niskich tunelach foliowych lub wcześnie w polu i papryki. Od końca marca do połowy kwietnia siejemy cebulę i pory. Pod koniec miesiąca sadzimy cebule dymkę i czosnek. W miarę ocieplenia się klimatu sadzimy zahartowana rozsadę wczesnych warzyw takich jak: kapustę białą, kalafiora i sałatę.

Trawniki

Dokonując oględzin na wiosnę naszego trawnika, nie jednokrotnie okazuje się, że miejscami trawa może być rzadsza, a gdzie nie gdzie możemy spotkać zupełnie puste miejsca. Zatem, gdy śnieg stopnieje, a pogoda się ustabilizuje, możemy rozpocząć wiosenną pielęgnację trawnika. Pierwszą czynnością powinno być wygrabienie z powierzchnio trawnika zalegających śmieci , gałęzi, patyków, suchych traw. Zasypujemy i wyrównujemy kretowiska, nawozimy trawnik, następnie wałujemy powierzchnię trawnika wałem, tak aby docisnąć do podłoża kępy traw i wyrównać powierzchnię.

Uzupełniamy ziemią zagłębienia w powierzchni trawnika, dosypaną ziemię udeptujemy i obsiewamy nasionami mieszanki traw (najlepiej tej, którą wysialiśmy na całym trawniku). Nasiona przykrywamy warstwą ziemi (około 1 cm), którą lekko ubijamy. Dzięki temu nie będą wymywane przez deszcz i wydziobywane przez ptaki.

Po zimie na naszym trawniku powinniśmy zastosować zabieg wertykulacji. Jest to działanie mające na celu wyczesanie trawnika – usunięcie sfilcowanej murawy, mchów i  martwych cząstek trawnika.

Następną czynnością którą powinniśmy przeprowadzić jest aeracja – czyli napowietrzanie trawnika. Możemy to zrobić za pomocą specjalnego urządzenia, a także specjalnymi nakładkami z kolcami na podeszwy butów, czy też po prostu widłami, jeżeli powierzchnia trawnika jest niewielka.

Po wertykulacji i areacji powstałe puste przestrzenie w murawie powinniśmy przysypać piaskiem.

Często po zimie na trawniku są miejsca, w których trawa obumarła i trzeba te miejsca uzupełnić. Fragment martwej murawy wycinamy. Na to miejsce jeżeli trawnik kładziony był z rolki również dokładamy kawałek trawnika z rolki.

Jeżeli trawnik wykonany był z siewu najlepiej również obsiać wycięte miejsce taką samą mieszanką traw z jakich zbudowany jest cały trawnik. Inne rozwiązania będą powodować, że uzupełnione miejsce będzie znacząco różnić się od pozostałej murawy.

Jeżeli gleba jest lekko przeschnięta wałujemy trawnik. Ma to na celu dociśnięcie murawy do gleby, aby zlikwidować miejsca wysadzeń mrozowych, a przy okazji „likwidujemy” korytarze kretów, oraz nornic.

Autor: Eliza Łozińska-Augustynek

Pomysł na ogród: Gdy marzec dobiegnie końca, nieuchronnie zacznie się kwiecień ))). O tym co najlepiej zrobić w tym właśnie meisiącu przeczytacie TUTAJGaleria:


powrót


Odwiedzono: 4882 razy
Opublikowano przez: Pomysł na ogród
Data publikacji: 15 Maja 2014

Podziel się    Pomysł na dom

Pomysł na mieszkanie

Bruk Bet

Wpuszczona w maliny

podobne artykuły propozycje ekspertów


freshweb.pl | NetSoftware
2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone