Wyszukaj w serwisie:
coregravel
ogród

rośliny

architektura ogrodowa

znajdź nas na facebook

Konserwacja terenów zielonych Kraków

MAJ to pora rozkwitu

15 Maja 2014
Nadszedł wreszcie najpiękniejszy miesiąc w roku – maj. W ogrodach zrobiło się już kolorowo, zielono i słonecznie, a miłośnicy ogrodów i działek mają teraz naprawdę wiele do zrobienia!

Nadszedł wreszcie najpiękniejszy miesiąc w roku – maj. W ogrodach zrobiło się już kolorowo, zielono i słonecznie, a miłośnicy ogrodów i działek mają teraz naprawdę wiele do zrobienia!

Pomysł na ogród przypomina: Przycinamy przekwitnięte wiosenne krzewy i wrzoście, pielęgnujemy trawnik i rośliny cebulowe, siejemy kwiaty jednoroczne i pamiętać musimy o nawożeniu. Kiedy miną już tzw. „Zimni ogrodnicy” (12 – 14 maj) nie powinny się już pojawiać się w naszym klimacie przymrozki i można wówczas rozpocząć sadzenie pierwszych roślin do gruntu.

Drzewa i krzewy owocowe

W maju przycinamy krzewy, które kwitły przed wypuszczeniem liści, np. wczesne białe kwiaty tawuły, forsycje, migdałowiec, czy wierzby. Skracamy również pędy różom i usuwamy te przemarznięte i chore. Można zasadzić drzewa i krzewy, oczywiście tylko te, które wcześniej były uprawiane w pojemnikach, z dobrze wykształconą bryłą korzeniową. Pamiętajmy, że na sadzenie roślin z odkrytymi korzeniami jest już za późno.

Maj to najlepszy moment na sadzenie iglaków. Ściółkujemy również korą sosnową szczególnie świeżo posadzone oraz słabo i płytko korzeniące się krzewy, takie jak: lilaki, magnolie, różaneczniki, azalie, wrzosy, wrzośce). Korę rozkładamy na obficie podlaną ziemię.

Niepowtarzalny obraz majowego ogrodu tworzą również kwitnące drzewa owocowe, np. białe kwiaty czereśni i wiśni, piękne różowe pączki jabłoni, kwitnące śliwy i grusze. Gdy drzewom zaczynają pękać pąki przeprowadzamy pierwsze opryski przeciwko chorobom grzybowym, zaś młode drzewka i krzewy zasilamy nawozem azotowym. Pamiętajmy, aby w razie zapowiadanych przymrozków ochronić włókniną kwiaty drzew owocowych.

Byliny

W maju dzielimy, rozmnażamy i przesadzamy byliny kwitnące wczesną wiosną, późnym latem i jesienią. Najlepiej zrobić to przy pochmurnej pogodzie o obficie podlać nowe kępki po posadzeniu. Warto jej również na kilka dni przykryć agrowłókniną lub gazetami. Ułatwimy im wówczas szybkie przyjęcie na nowe stanowisko.

W maju wysiewamy do gruntu między innymi bulwy i karpy dalii, pacioreczników i mieczyków. Możemy wysiewać również do gruntu wiele gatunków kwiatów, np. rudbekie, złocienie, goździki, smagliczki.

Wprost do gruntu na początku maja możemy wysiać nasturcje, portulaki, lewkonie, nagietek, groszek pachnący, rezedę, czy wilca. Po ustąpieniu przymrozków sadzimy przygotowaną wcześniej rozsadę lwiej paszczy, astrów, aksamitki, lobelii, czy cynii. W połowie miesiąca sadzimy również bulwy dalii ogrodowej. Piękne i kolorowe tulipany są właśnie w pełni kwitnienia i właśnie teraz najlepiej jest przeprowadzić selekcję roślin, usuwając te zawirusowane i chore. Pod koniec ich kwitnienia ogławiamy tulipany, czyli usuwamy same kwiaty zostawiając pęd ze wszystkimi liśćmi.

Warzywa

Na zagonach przeznaczonych pod wysiew i sadzenie rozsady systematycznie niszczymy chwasty. Pielimy warzywa z wysiewu wiosennego. Na początku maja siejemy boćwinę, buraki i marchew, rozsady porów, szczypiorku, wczesnych kalafiorów, czy cebulę z dymki i brokuł. Około 15 maja wysiewamy fasolę karłową i tyczną oraz soję, kukurydzę i cykorię. Selery i warzywa kapustne sadzimy po 15 maja, a po 10 maja rozsadę papryki, pomidory i oberżynę.

Systematycznie oczywiście odchwaszczamy zagony z wysianymi i wysadzonymi jarzynami. Jeśli jest sucho zagony podlewamy, bo siewki i młoda rozsada są bardzo wrażliwe na przesuszenie. W połowie maja siejemy również do gruntu ogórki. Co dwa tygodnie, aż do lipca siejemy fasolę szparagową i koper.

Trawnik

O tej porze roku trawa rośnie wyjątkowo szybko, gdyż sprzyja jej ciepło i wiosenne opady. Dlatego pamiętajmy, aby kosić trawę przynajmniej raz w tygodniu. Raz w miesiącu konieczne jest jej nawożenie i usunięcie chwastów.

Staw

Jeśli w ogrodzie posiadamy staw, w maju pamiętajmy o usunięciu z powierzchni wody płatków kwitnących w pobliżu kwiatów i drzew. Dzielimy rośliny wodne przez podział. Po przymrozkach umieszczamy w stawie zimujące dotychczas w domu rośliny egzotyczne, np. hiacynt wodny. Salwinia, czy pistia. Jeśli maj jest ciepły utrzymujmy klarowność wody, gdyż wówczas łatwo rozwijają się w niej glony. Pomysł na ogród radzi: Jak najczęściej starajmy się uruchamiać fontanny i kaskady, aby woda była dobrze dotleniona, zwłaszcza jeśli w naszym stawie są pływają ryby.

Autor: Eliza Łozińska-AugustynekGaleria:


powrót


Odwiedzono: 4470 razy
Opublikowano przez: Pomysł na ogród
Data publikacji: 15 Maja 2014

Podziel się    Pomysł na dom

Pomysł na mieszkanie

Bruk Bet

Wpuszczona w maliny

podobne artykuły propozycje ekspertów


freshweb.pl | NetSoftware
2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone