Wyszukaj w serwisie:
coregravel
ogród

rośliny

architektura ogrodowa

znajdź nas na facebook

Konserwacja terenów zielonych Kraków

Kwitnący CZERWIEC

15 Maja 2014
Czerwiec to miesiąc, w którym rozkwitają tysiące kwiatów i roślin w naszych ogrodach. To miesiąc, w którym pracy jest znacznie mniej, ale to nie oznacza, że możemy zapominać o odchwaszczaniu, nawożeniu i podlewaniu rosnących roślin, kwiatów i krzewów, wszakże, rośliny są wówczas w pełni rozwoju.

Pomysł na ogród przypomina: Starajmy się zapewnić roślinom jak najlepsze warunki.

Byliny, rośliny jednoroczne i dwuletnie

To właśnie w pierwszej połowie czerwca powinniśmy wysiać do inspektów i skrzyneczek rośliny dwuletnie, które będą kwitły wiosną następnego roku. Na rozsadnik wysieje więc m.in. orliki, dzwonek karpacki i szerokolistny, sasanki, stokrotki, niezapominajki, czy goździki, łubiny, dzwonek ogrodowy i malwy.

Bezpośrednio na miejsca stałe wysiejemy rośliny jednoroczne, te, które zakwitną jeszcze przed jesienią. Wysiewamy zatem groszek pachnący, nagietek oraz smagliczki. Należy pamiętać, aby nie przesuszyć kiełkujących roślin. Szczególnej troski i pielęgnacji wymaga rabata bylinowa. Najważniejsze jest wczesne ścinanie przekwitających kwiatostanów.

W niezbyt gorące dni i suche dni można mnożyć przez podział niektóre gatunki bylin, które już przekwitły, np. rojnik, macierzanka, rozchodnik. W drugiej połowie czerwca należy również wykopać cebule tulipanów – jest to konieczne. Pozostawienie cebulek w tym samym miejscu spowoduje ich drobnienie i zbytnie zagęszczenie.

Ponieważ w czerwcu zaczyna być już znacznie sucho i gorąco musimy pamiętać o regularnym podlewaniu (gleba powinna być wilgotna do głębokości minimum 10 cm.) i zraszaniu roślin. Przekwitłe rośliny sezonowe na rabatach najlepiej wymienić na nowe. Obrywamy przekwitłe kwiatostany azalii i różaneczników. Różom powtarzającym kwitnienie przycinamy pędy z przekwitłymi kwiatami, aby ponowie zakwitły. Wycinamy pojawiające się odrosty podkładek. Przycinamy również krzewy kwitnące wiosną, np. pigwowiec, krzewuszkę, czy forsycję, hortensję i tawuły.

Drzewa i krzewy

Nawet w czerwcu wciąż możemy sadzić drzewa i krzewy – te sprzedawane w pojemnikach. Do połowy czerwca zasilamy drzewa i krzewy nawozem wieloskładnikowym lub kompostem. Pod koniec miesiąca strzyżemy żywopłoty liściaste.

Na początku czerwca obrywamy zawiązki owoców, aby zmusić jabłonie i grusze do corocznego owocowania (dotyczy to zwłaszcza starych odmian). Obrywanie zawiązków pod koniec czerwca, gdy sporo ich opadnie w sposób naturalny, nie pobudzi już drzew do corocznego owocowania. Obrywamy przekwitłe kwiatostany azalii i różaneczników (aby przedłużyć okres kwitnienia, spowodować obfite kwitnienie w roku następnym, a także dlatego, że po prostu szpecą).

Po przekwitnięciu krzewy zasilamy. Dbamy, by zawsze miały wystarczającą warstwę ściółki, najlepiej z kory sosnowej. Różom powtarzającym kwitnienie przycinamy pędy z przekwitłymi kwiatami (o dwie pary liści poniżej kwiatu), aby pobudzić je do ponownego kwitnienia. Wycinamy pojawiające się odrosty podkładek. Jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej, po przekwitnięciu przycinamy krzewy kwitnące wiosną: forsycję, wczesne tawuły, krzewuszkę i pigwowiec.

W czerwcu natnijmy również sadzonki z krzewów, pamiętając o tym, że takie sadzonki przygotowujemy ze słabo zdrewniałych młodych pędów, okrywając je folią. Początek czerwca jest momentem kiedy przesadzamy grona winorośli. Kiedy owoce osiągną wielkość ziarenek groch, usuńmy jagody rosnące wewnątrz grona oraz te skarłowaciałe. W czerwcu trzeba również przeglądnąć porzeczki i zaatakowane przez szkodniki gałęzie wyciąć i spalić. Pod koniec czerwca przerzedza się zawiązki jabłoni i grusz, dzięki temu owoce będą bardziej dorodne. Zadbajmy również w tym miesiącu o liściaste żywopłoty - należy je teraz przystrzyc.

Warzywnik

Czerwiec to czas intensywnych prac pielęgnacyjnych na grządkach warzywnych. Systematycznie odchwaszczamy rośliny, nawozimy, nawadniamy i doglądamy. W tym miesiącu palikujemy pomidory i usuwamy im boczne pędy wyrastające w kątach liści. Pod koniec miesiąca wskazane jest zasilenie pomidorów, np. nawozem lub gnojowicą. Wysiewamy teraz koper ogrodowy, rzeżuchę, trybulę i pietruszkę.

Kontynuujemy zbiory warzyw wczesnych; w tunelach jest to np. kapusta wczesna, kalafior, brokuł. Z warzyw uprawianych w gruncie zbieramy buraki liściowe i ćwikłowe, cebulę z zielonym szczypiorkiem, kalarepę, rzodkiewkę, szpinak, czy sałatę. Pod koniec miesiąca dorośnie bób i groch zielony. Na początku miesiąca siejemy dynię, ogórki i patisony, czy kalarepę na późny jesienny zbiór. Na rozsadniku przygotowujemy rozsadę warzyw do poplonowej uprawy na zbiór jesienią – kalafiora, brokuł, kalarepy, sałaty kruchej lub masłowej oraz kopru włoskiego. Przerywamy w maju ogórki, cykorie oraz marchew.

W czerwcu wysiewamy też nasiona rzodkwi czarnej, kapusty pekińskiej, selera, następna partię kopru włoskiego oraz fasoli szparagowej. Podlewamy i jeszcze raz podlewamy Ilość wody i częstotliwość podlewania zależy od wymagań poszczególnych roślin oraz od pogody. Najważniejsze jest podlewanie roślin młodych i świeżo przesadzonych, o płytkim systemie korzeniowym. Rośliny najlepiej podlewać wcześnie rano, a jeśli nie ma innej możliwości do wieczorem. Jednakże trzeba pamiętać, że wieczorne podlewanie stwarza dobre warunki dla rozwoju grzybów chorobotwórczych.

Byliny kwitnące wczesnym latem (takie jak chaber górski, dzwonek ogrodowy, ostróżka ogrodowa, przymiotno ogrodowe, szałwia omszona) mocno przycinamy, gdy przekwitną. Zmusi je to do ponownego kwitnienia pod koniec lata lub jesienią. Po przycięciu podlewamy obficie i nawozimy. Warto nawozić glebę, na której rosną już rośliny – uzupełni to wypłukane składniki pokarmowe. Możemy użyć nawozów wieloskładnikowych (Azofoska, Polifoska), mieszanek nawozowych przeznaczonych dla poszczególnych grup roślin lub kompostu.

Pomysł na ogród radzi: Pamietajmy, żeby nawozić rośliny dobrze już ukorzenione, a więc nie wcześniej niż trzy-cztery tygodnie po posadzeniu czy wysianiu. Posiadacze oczek wodnych powinni zwrócić uwagę na na kolor wody w stawie. Zielona woda jest oznaką, że w naszym oczku znajduje się za dużo glonów. Aby spowolnić rozwój glonów wpuśćmy do naszego oczka wodnego rozwielitki. Zbyt gęsto rosnące rośliny strefy przybrzeżnej rozsadźmy. Nie zapomnijmy o uzupełnianiu wody w upalne dni oraz o jej napowietrzeniu.

Autor: Eliza Łozińska-AugustynekGaleria:


powrót


Odwiedzono: 4942 razy
Opublikowano przez: Pomysł na ogród
Data publikacji: 15 Maja 2014

Podziel się    Pomysł na dom

Pomysł na mieszkanie

Bruk Bet

Wpuszczona w maliny

podobne artykuły propozycje ekspertów


freshweb.pl | NetSoftware
2024 © Wszelkie prawa zastrzeżone