Wyszukaj w serwisie:
coregravel
ogród

rośliny

architektura ogrodowa

znajdź nas na facebook

Konserwacja terenów zielonych Kraków

Jesienne prace konserwacyjne. Zrób to sam!

20 Maja 2014
Praca w ogrodzie jest dla wielu osób przyjemnością i metodą na odprężenie. Zadbany zielenieć jest powodem do dumy i jednocześnie wizytówką domu. Warto jednak pamiętać, że dobre efekty pracy dają sprawne narzędzia. Zbliżająca się zima jest idealnym okresem na wykonanie cyklicznego serwisu sprzętu ogrodniczego.

Odpowiednia pielęgnacja maszyn jest gwarancją ich wydajności oraz właściwego działania. Wiele narzędzi ogrodniczych eksploatowanych jest przez kilka miesięcy w roku. W tym czasie intensywność ich użytkowania jest duża. Jednak wraz z nastaniem chłodniejszych dni - pilarki, nożyce i kosiarki trafiają do garażu, oczekując nadejścia wiosennych porządków. Aby w przyszłym roku mogły one spełnić swoją funkcję, warto poddać je kilku zabiegom serwisowym.

Jak właściwie dokonać konserwacji sprzętu ogrodniczego?

Wskazówek udziela Ryszard Wójtowicz, Service Manager w firmie Husqvarna:

- Odpowiedni stan techniczny narzędzi, służących do pielęgnacji terenów zieleni, jest bardzo ważnym aspektem ich użytkowania, ponieważ profilaktyka sprzyja bezpieczeństwu użytkownika oraz wydłuża efektywny czas eksploatacji. Cykliczna konserwacja zapewnia właściwe działanie urządzeń oraz wydajność. To właśnie czynności serwisowe, obok jakości wykonania i poprawności konstrukcji maszyn, gwarantują długotrwałą eksploatację. Użytkownicy mogą przeprowadzić część zadań naprawczych samodzielnie. Projektanci maszyn firmy Husqvarna opracowali ich konstrukcję tak, aby umożliwić łatwy dostęp do wybranych części. Każdy sprzęt posiada również instrukcję obsługi, gdzie można znaleźć szereg wskazówek – indywidualnych dla danego modelu np. kiedy wymienić olej – po  sezonie czy na wiosnę? Jednak niektóre czynności eksploatacyjne wymagają stosowania specjalnych narzędzi lub właściwej diagnostyki i regulacji. W takich przypadkach polecamy konsultacje z autoryzowanym serwisem. Doświadczeni mechanicy posłużą pomocą i wykonają profesjonalny przegląd i konserwację sprzętu. Idealna ku temu jest pora zimowa, gdyż w serwisach nie piętrzą się zlecenia, jak to bywa w okresie przedsezonowym. Sugerujemy wykonać przegląd połączony z konserwacją urządzenia właśnie po sezonie, a nie na wiosnę.

Przed przystąpieniem do prac konserwacyjnych warto upewnić się, że jest to ostatnia czynność wykonywana tą maszyną przed odłożeniem jej na dłuższy czas. Miejsce przechowywania winno być suche, co zapobiegnie skropleniu się pary wodnej na metalowych częściach oraz zapobiega korozji. Wykonującym samodzielnie czynności serwisowo-konserwacyjne, należy pamiętać by przeprowadzać je w sposób bezpieczny, używając rękawic ochronnych. Ważnym jest zabezpieczenie urządzeń, aby nie dopuścić do ich niekontrolowanego włączenia. Maszyny elektryczne powinny zostać odłączone od źródła zasilania, a w sprzęcie spalinowym należy rozłączyć przewód elektryczny od świec zapłonowych.
 
Na wstępie warto oczyścić maszynę z zewnętrzach zabrudzeń, a po zdjęciu osłon także elementy znajdujące się pod nimi. Narzędzia po sezonowych pracach są pełne resztek trawy czy ziemi, dlatego konieczne jest ich staranne umycie wodą, pamiętając by strumień nie został skierowany na przewody czy wlewy paliwa i oleju, łożyska, tuleje. Miejsca te są punktami newralgicznymi, podobnie jak części z uszczelniaczami - w związku z tym nie należy ich myć przy użyciu myjek ciśnieniowych.
        
Częścią właściwą prac konserwacyjnych jest przegląd techniczny:
  • Należy sprawdzić stan: cylindra, filtru powietrza, prowadnicy, wewnętrznej strony pokrywy silnika
  • Warto przyjrzeć się wszelkie połączenia, dokręcić i zlikwidować powstałe luzy
  • Pęknięte lub zużyte elementy zagrażają bezpieczeństwu pracy, dlatego trzeba je wymienić lub udać się do punktu serwisowego
  • Dobrym rozwiązaniem jest zużycie paliwa do końca (nie wylewając go), a także wymiana oleju
  • Kolejnymi czynnościami są oczyszczenie lub wymiana filtru powietrza
  • Kontrola stanu świecy
  • Nasmarowanie specjalnym lubrykantem osi kół jezdnych (koła bez łożyskowania)
  • Przemycie benzyną zbiornika paliwa i oleju
  • Noże tnące w kosiarkach warto naostrzyć i wywarzyć. Zaś w wypadku, gdy korzystaliśmy ze sprzętu często, a nóż był kilkukrotnie ostrzony, zachodzi konieczność jego wymiany. Utracił on bowiem swoje właściwości tnące.
  • Pilarki także wymagają ostrzenia łańcucha oraz sprawdzenia stanu prowadnicy. Przy normalnej eksploatacji najbardziej zużywa się ona tylko z jednej strony – należy ją obrócić o 180˚.Następnie usunąć pilnikiem z brzegu bieżni prowadnicy „drut”, oraz wyczyścić jej rowek i otwór smarujący. Łańcuch prowadnicy wymaga również kontroli (rozciągnięcie, pęknięcia ogniw, braki ogniw tnących), a po jego naostrzeniu możemy włożyć go do pojemnika z czystym olejem (czynność zwana kiedyś „kąpiele olejowe”)

Jeżeli decydujemy się na wymianę zużytych części, należy je zastąpić wyłącznie oryginalnymi elementami. Nigdy nie korzystajmy z podrabianych komponentów, gdyż mogą nie spełniać standardów technicznych i wymogów bezpieczeństwa. Poważniejsze czynności serwisowe trzeba przekazać profesjonalnym warsztatom naprawczym.
        
Mniejsze narzędzia pazurki, grabie, motyki i łopaty można umyć w bardzo łatwy sposób. Wystarczy włożyć je na kilka minut do wrzątku lub przetrzeć spirytusem. Ten prosty zabieg wypleni grzyby, baterie czy nicienie.    

www.husqvarna.com/pl/home/Galeria:


powrót


Odwiedzono: 4236 razy
Opublikowano przez: Pomysł na ogród
Data publikacji: 20 Maja 2014

Podziel się    Pomysł na dom

Pomysł na mieszkanie

Bruk Bet

Wpuszczona w maliny

podobne artykuły propozycje ekspertów


freshweb.pl | NetSoftware
2022 © Wszelkie prawa zastrzeżone