Wyszukaj w serwisie:
coregravel
ogród

rośliny

architektura ogrodowa

znajdź nas na facebook

Konserwacja terenów zielonych Kraków

Jakie rynny wybrać na altanę, wiatę lub garaż?

5 Maja 2021
To, że system rynnowy to istotny element dachu, wie chyba każda osoba budująca dom. Nie zapominajmy jednak, że również mniejsze dachy i daszki wymagają skutecznego odprowadzenia wody deszczowej. Z tego względu rynny powinny się też pojawić na budynkach gospodarczych takich jak garaże, wiaty czy altany. Jak je dobrać, by były praktyczne i trwałe?
 

Bez względu na przeznaczenie i wielkość budynku, ściekająca z dachu po ścianach woda będzie miała niszczący wpływ na trwałość konstrukcji i estetykę elewacji. Musimy więc zadbać o to, by w bezpieczny sposób odprowadzić ją poza jego obręb. Każda, nawet niewielka połać dachowa, zarówno na garażach czy wiatach połączonych bezpośrednio z bryłą domu, jak też na obiektach wolno stojących takich jak altana czy drewutnia, wymaga zamontowania systemu rynnowego.     

Z jakiego materiału?
W przypadku budynków gospodarczych kluczową kwestią przy wyborze systemu rynnowego jest jego funkcjonalność. Na pierwszy plan w oczywisty sposób wysuwa się więc podstawowa rola orynnowania, a więc skuteczne odprowadzenie wody deszczowej. Drugą istotną sprawą jest trwałość i odporność na czynniki atmosferyczne, na które rynny będą stale narażone. Inwestorzy są w tym przypadku zwykle zainteresowani także rozwiązaniem jak najkorzystniejszym pod względem ekonomicznym. 
- Wszystkie te wymagania spełniają systemy rynnowe z PVC – podpowiada Bartłomiej Siwiec, doradca techniczno-handlowy firmy Galeco, polskiego producenta systemów rynnowych. - Rynny i rury spustowe z wysokiej jakości tworzywa sztucznego z powodzeniem spełnią swoją funkcję, są odpowiednio szczelne i solidne. Innowacyjne procesy produkcji sprawiają, że materiał nie tylko ma podwyższoną wytrzymałość, ale też jest odporny na promieniowanie UV. Choć w przypadku budynków gospodarczych walory estetyczne schodzą na drugi plan, nowoczesne rynny z PVC posiadają szeroką gamę kolorystyczną i gwarantują niezmieniony wygląd przez wiele lat. A przy tym są przystępne cenowo.       
Jeśli garaż czy wiata są połączone z domem lub znajdują się w jego bliskim sąsiedztwie, najczęściej wykańczane są z zewnątrz w taki sam sposób co część mieszkalna. Warto wówczas nie tylko zadbać o to, by ściany czy pokrycie dachowe nawiązywały do materiałów użytych na bryle głównej, ale też zachować spójność w każdym detalu. W takiej sytuacji do odprowadzenia wody deszczowej dobrze jest wykorzystać ten sam system rynnowy, co na połaciach dachowych domu.
- Gdy zdecydowaliśmy się na montaż rynien stalowych na naszym domu, również dostawiony do niego garaż czy wiata mogą być wyposażone w rynny z tego samego materiału, o identycznym wyglądzie – mówi ekspert z firmy Galeco. – W ramach systemu rynnowego znajdziemy elementy o różnych wielkościach, dostosowane do odprowadzenia wody z większych i mniejszych połaci. 

Jak dobrać wielkość rynien na mały dach?
Wybór materiału to nie wszystko. Bez względu na to, z czego będzie wykonane orynnowanie, bardzo ważną kwestią jest dobranie odpowiednich wymiarów poszczególnych części systemu. Na pierwszy rzut oka sprawa wydaje się prosta – niewielki obiekt i mały dach to małe rynny. Rzeczywiście, najczęściej jest tak, że do odprowadzenia wody deszczowej z altanki czy przydomowego garażu wystarczą te o mniejszych przekrojach. Czy jednak za każdym razem oznacza to zakup najmniejszych dostępnych elementów?
- Rozstrzygające jest tu EPD, czyli tzw. efektywna powierzchnia dachu – wyjaśnia Bartłomiej Siwiec. - Istnieje prosty wzór, który pozwala dokonać obliczeń, uwzględniając długość dachu, wysokość połaci i odległość od narożnika do kalenicy w poziomie. Skorzystać też można z intuicyjnego w obsłudze kalkulatora dostępnego w internecie. W pewnym uproszczeniu można przyjąć, że na mały dach, poniżej 50 m2, wystarczające będą rynny o średnicy 100 mm, a rury spustowe o średnicy 75-80 mm. Dach w przedziale 50-100 m2 najczęściej wyposażamy w system 125/90 mm. 
Nie zapominajmy również o tym, że znaczenie ma także forma dachu. W przypadku bardziej skomplikowanych, rozrzeźbionych połaci i połączenia kilku płaszczyzn niezbędne będzie zastosowanie elementów dodatkowych, takich jak narożniki czy trójniki. Warto sprawdzić, czy wybrany przez nas system orynnowania oferuje komplet niezbędnych części do szybkiego montażu.       

Więcej na www.galeco.pl


 
 
 Galeria:


powrót


Odwiedzono: 876 razy
Opublikowano przez: Pomysł na ogród
Data publikacji: 5 Maja 2021

Podziel się    Pomysł na dom

Pomysł na mieszkanie

Bruk Bet

Wpuszczona w maliny

propozycje ekspertów


freshweb.pl | NetSoftware
2024 © Wszelkie prawa zastrzeżone