Wyszukaj w serwisie:
coregravel
ogród

rośliny

architektura ogrodowa

znajdź nas na facebook

Konserwacja terenów zielonych Kraków

Jak zadbać o właściwą temperaturę i wilgotność w szklarni.

5 Lutego 2023
Szklarnia jest miejscem, w którym wytwarza się wyjątkowy mikroklimat, pozwalający ochronę wrażliwych rozsad, szybszy wzrost roślin, a także uprawę takich, które w naszym klimacie raczej by nie przetrwały. Jej zalety są nie do przecenienia. I  nie ma znaczenia, czy jest ona duża i profesjonalna, czy na mniejsza, na własny użytek.  Jednak w obu przypadkach budowa nie jest prosta , a szczególną uwagę należy zwrócić na takie rozwiązania, by konstrukcja zapewniała roślinom optymalne warunki. Dlatego bardzo ważne jest zastosowanie w nich technologii oraz urządzeń wspomagających  uprawę. O jakie dokładnie sprzęty i rozwiązania chodzi, a także jak urządzić szklarnię, aby panowała w niej odpowiednia temperatura oraz wilgotność? 
 
 

 
Odpowiednia temperatura w szklarni
Bardzo ważnym czynnikiem podczas planowania jest prawidłowe usytuowanie szklarni względem stron świata. Okazuje się, że wpływ na to ma nawet kształt budowli. Najwięcej promieni przedostaje się do wnętrza wtedy, gdy padają one prostopadle do ścian. Zależy to oczywiście od pory roku i położenia geograficznego, niemniej jednak optymalizacja tego czynnika jest absolutnie kluczowa. Uzyskana dzięki promieniom słonecznym temperatura może jednak nierównomiernie docierać do różnych części szklarni. Stąd też warto rozważyć takie urządzenia jak destratyfikatory powietrza, zwane również mikserami lub wentylatorami. Taki sprzęt wyrównuje temperaturę w pomieszczeniu, ale bez przewiewu, który mógłby okazać się szkodliwy dla roślin.

 
Idealna wilgotność
Optymalny poziom wilgotności w szklarni to od 50 do 80 proc. Dzięki takiej temperaturze rośliny rozwijają się w sposób idealny i szybciej rosną, przynosząc hodowcy zysk. Jak jednak utrzymać taki przedział? W tym również pomagają nowoczesne destratyfikatory. Takim modelem jest m.in. destratyfikator powietrza Eliturbo, który zmniejsza też kondensację oraz skraplanie. Wyrównuje dodatkowo poziom wilgotności w pionie oraz w poziomie, zapewniając tym samym roślinom optymalne warunki. Dzięki temu nie dochodzi też do zbierania się wilgoci w rogach i brzegach szklarni, co skutkowałoby pojawianiem się szkodników takich jak ślimaki. Pojawienie się szkodników to przede wszystkim ryzyko strat w uprawach, niektóre z takich organizmów trudno bowiem wyeliminować i jest to bardzo kosztowne (konieczność zakupy odpowiednich preparatów niwelujących).
 
Optymalna wilgoć bez przesuszenia
Utrzymanie wilgotności powietrza w szklarni na optymalnym poziomie nie jest łatwe również dlatego, że bardzo łatwo o przesuszenie roślin, jeśli zostaną zastosowane nieodpowiednie urządzenia. Tutaj ponownie warto jednak wspomnieć o zaletach destratyfikatorów powietrza, które świetnie sprawdzają się w szklarniach ze względu na swój sposób działania. Wynika to z budowy tych urządzeń: posiadają one wyprofilowane łopatki, które obracają się w sposób naprzemienny, czyli w prawo i w lewo, tym samym mieszając powietrze.  Zupełnie inaczej pracują zwykłe wentylatory, w których łopatki poruszają się tylko w jednym kierunku. Aby używając ich zapobiec wysuszeniu roślin, zazwyczaj należy kupić więc kilka takich urządzeń, co zwiększa koszt inwestycji. Nie ma też gwarancji, że będą one utrzymywać wilgotność na idealnym poziomie tak, jak ma to miejsce w przypadku destratyfikatorów powietrza jak np. model Eliturbo. Ten ostatni posiada też nowoczesne sterowniki Eliturbo ITRONIC, które pozwalają sterować pracą urządzenia w zależności od swoich bieżących potrzeb oraz tego, jaka jest aktualna wilgotność.

Idealna temperatura bez nadmiernych przewiewów
Koniecznie trzeba wspomnieć o jeszcze jednej zalecie destratyfikatorów powietrza, która ma ogromny wpływ na proces wzrostu roślin, zwłaszcza w początkowym stadium. Chodzi tutaj o to, że takie urządzenia nie powodują do nadmiernego przewiewu. Ten ostatni mógłby negatywnie wpłynąć na hodowlę roślin w szklarni, choć oczywiście również i w tym zakresie konieczny jest balans.Całkowity brak ruchomości powietrza również jest bowiem niekorzystny i może prowadzić do rozwoju patogenów, co także nie jest pożądane. Na szczęście miksery powietrza świetnie sobie z tym radzą i temu zapobiegają.
 
Odpowiedź na pytanie, jak urządzić wnętrze szklarni jest jak widać złożona. Najlepiej więc takie prace powierzyć fachowcom, którzy zadbają o każdy detal i zapewnią, że będzie panować w niej odpowiedni mikroklimat. Warto zdecydować się także na nowoczesne urządzenia, dzięki którym utrzymanie odpowiedniej temperatury i wilgotności będzie zdecydowanie łatwiejsze.
 Galeria:


powrót


Odwiedzono: 894 razy
Opublikowano przez: Pomysł na ogród
Data publikacji: 5 Lutego 2023

Podziel się    Pomysł na dom

Pomysł na mieszkanie

Bruk Bet

Wpuszczona w maliny

podobne artykuły propozycje ekspertów


freshweb.pl | NetSoftware
2024 © Wszelkie prawa zastrzeżone