Wyszukaj w serwisie:
coregravel
ogród

rośliny

architektura ogrodowa

znajdź nas na facebook

Konserwacja terenów zielonych Kraków

Jak stworzyć własny warzywnik ? cz. II

12 Sierpnia 2017
W poprzednim tekście opisałam jak prawidłowo przygotować glebę pod wysiew warzyw. Dzisiaj skupię się na tym jakie warzywa wybrać oraz kiedy zacząć je siać do gruntu? Czy sąsiedztwo poszczególnych warzyw jest ważne? Będzie także wiele ciekawostek na temat uprawy warzyw. Zapraszam!!!

Jakie warzywa wysiewamy najwcześniej?
 
 
 
* Warzywa wprost do gruntu
 
 
 
Dłuższy dzień i słońce zachęca nas do rozpoczęcia sezonu warzywnego. Możliwość przymrozków w marcu i kwietniu jest bardzo duża jednak równie dobrze może dochodzić do temperatury powyżej 10 stopni Celsjusza. Istnieje grupa warzyw dla których niższe temperatury nie stanowią żadnego problemu. Są to:
- szczypiorek
- cebula, szalotka
- rzodkiewka
- pietruszka
- por
- bób
- szpinak
-  jarmuż
 
Ich wysiew można rozpocząć w marcu lub kwietniu w zależności od tego kiedy zaczęliśmy przygotowywać ziemię pod wysiew (pamiętajmy o około miesięcznej przerwie po przygotowaniu gleby pod wysiew). Ja osobiście polecałabym siew kwietniowy (chociaż marchew czy pietruszkę można siać już w marcu jednak lepiej poczekać trochę i mieć pewność ze wzejdzie i przeżyje, niż od razu się zniechęcić gdy pogoda pokrzyżuje nam plany). 
 
http://budujesz.info//pliki/image/artykuly/warzywa/duze/uprawa-warzyw1123.jpg
Rabata z warzywami i ziołami.


 Kilka wskazówek do wysiewu
1) Pamiętajmy o tym aby tuż przed sianiem usunąć wszystkie chwasty!
 
2) Wyznaczmy sobie ścieżki do chodzenia pomiędzy roślinami, aby ułatwiło nam to ich pielęgnację czy zbiór. Siew rzędowy będzie najprostszy.
3) Nasiona kupujmy w sprawdzonych centrach handlowych. Ich jakość jest połową sukcesu naszych plonów. Zdrowe i odpowiednie nasiona są suche, przyjemnie pachną i są bez plam i nalotów (chyba, że wynika to z odmiany danych nasion)
Resztę warzywa można śmiało zacząć siać po 15 maja czyli po przysłowiowej "zimnej Zośce". Skończy się już ten niebezpieczny okres przygruntowych przymrozków.
 
* Warzywa siane do doniczki 

Jeśli chodzi o sianie do doniczki to większość warzyw można siać już teraz (czyli marzec-kwiecień). Wynika to przede wszystkim z tego, że w momencie gdy widzimy, że pogoda się pogarsza lub nadchodzą przymrozki, mamy możliwość wstawianie naszych doniczek czy skrzynek do pomieszczenia gdzie będzie panowała dodatnia temperatura. 

Warzywa, które trzeba wykluczyć z hodowli doniczkowej na balkonie czy parapecie to takie, które maja głęboki system korzeniowy, a także takie które szybko się rozrastają np:
- dynia
- cukinia
- kapusta
- ziemniaki
- seler korzeniowy
 
Idealne na balkon są wszystkie zioła. Maja one płytki system korzeniowy i rozrastają się wolno. Warzywa akceptujące doniczkową uprawę to:
- szczypiorek
- cebula, 
- rukola, 
- rzodkiewka, 
- pietruszka naciowa, 
- seler naciowy, 
- sałata
Oczywiście wszystkie karłowe odmiany pomidorów, papryki czy ogórków.  

http://www.krakowskiogrodnik.pl/wp-content/uploads/2013/03/z11819599Q.jpg

 
Kilka wskazówek do wysiewu warzyw w doniczki
1) Dobór warzyw na balon należy przed wszystkim oprzeć na wielkości balkonu czy tarasu. Im więcej miejsca tym wybór jest większy.
2) Miejmy na uwadze także pielęgnacje roślin. To, że je zasadzimy to nie wystarczy. Należy je podlewać, lustrować a jeżeli chcemy stosować ochronę chemiczną także opryskiwać.
3) Na każdym opakowaniu nasion jest dokładny opis, kiedy i jak je wysiewać, jeżeli zupełnie się na tym nie znamy zainspirujmy się opisem.
No i oczywiście nie zniechęcajcie się! Na dowód tego, że mnie również nie zawsze wszystko w kwestii siania wychodzi, załączam zdjęcie oregano. Wysiałam je jakieś 1,5 miesiąca temu. Stopień kiełkowania nasion to około 30%. Powinny mieć już dobrze rozwinięte szczytowe liście. Jednak widać, że nasiona były słabej jakości i nawet dobra ziemia im nie pomogła. Czasem wszystko wykonujemy dobrze jednak zły materiał siewny może nam pokrzyżować plany wielkich plonów.

 

 


Moja nieudana hodowla oregano

 
Sąsiedztwo warzyw czy to ma znaczenie?
Parę osób pytało mnie co siać koło siebie. Jaka jest złota zasada. Powiem tak: złotej zasady nie ma, jednak istniej allelopatia. Rośliny wzajemnie pozytywnie jak i negatywnie na siebie oddziałują. Aby polepszyć nasze plony nie tylko od względem wyglądu jak i smaku warto jest poznać kilka ciekawostek na temat sąsiedztwa roślin. 
1) Warzywa lubią sąsiedztwo ziół. Silny zapach bazylii, rozmarynu czy mięty, odstrasza wiele szkodników np połyśnicę marchwiankę, mszyce czy bielinka kapustnika. Zioła mają wpływ także na zapobieganie chorobom grzybowym np : mączniakowi czy kile kapusty. 

Znalazłam bardzo przydatną tabelkę, która dokładnie obrazuje jakie warzywa wpływają na siebie pozytywnie a jakie negatywnie. Polecam się z nią zapoznać a najlepiej wydrukować i mieć ją podczas siania.

 Źródło tabeli: http://ogrodyligonia.katowice.pl/grafika/tabupraw.JPG
 
2) Nasturcje, nagietki i aksamitki to kwiaty, które warto siać wśród upraw warzyw. Odciągają uwagę szkodników od warzyw. Przykładem taki szkodników są: bielinekkapustnik, mszyce i nicienie korzeniowe. 
3) Warto zwrócić uwagę także na rośliny, które pozornie wydają nam się zbędne wśród upraw warzyw. Mowa tu np o pokrzywie zwyczajnej, która zwiększa odporność na choroby jeśli rośnie w sąsiedztwie warzyw. Pomnaża także ilość próchnicy jaka tworzy się w glebie, podobnie działa mniszek lekarski. Jednak on dodatkowo podczas kwitnienia wydziela etylen, który przyspiesza proces dojrzewania warzyw. 
4) Pamiętajmy o tym aby planując uprawę dobrze wszystko rozplanować. tak aby rośliny wzajemnie sobie nie przeszkadzały. Chodzi mi nie tylko o wzajemne konkurowanie ze sobą, ale o wygląd estetyczny. Dobrze uprawiać koło siebie warzywa, które nie koniecznie dojrzewają w tym samym czasie. Wtedy na naszej rabacie warzywnej zawsze coś się znajduję. Puste miejsca po zbiorze jak najszybciejzapełniajmy nowymi dosiewami. 


Mam nadzieję, że dzięki tym paru wskazówkom wiele z Was zdecyduje się na rozpoczęcie swojej własnej uprawy. Nie szukajcie w głowie wymówek, że nie macie czasu, miejsca czy umiejętności. Wystarczy chcieć i próbować. Ogrodnictwo powinno być przede wszystkim  połączeniem pasji i pracy. Cieszmy się roślinami, bo przyroda daje siłę.


Autorką powyższego tekstu jest Martyna Cieślińska.
Absolwentka Uniwersytetu Rolniczego Wydziału Biotechnologii i Ogrodnictwa w Krakowie, specjalność Agroekologia i ochrona roślin.
Więcej ciekawych artykułów Pani Martyny znajdziecie na blogu:

wpuszczonawmaliny.blogspot.com

 Galeria:


powrót


Odwiedzono: 6716 razy
Opublikowano przez: Pomysł na ogród
Data publikacji: 12 Sierpnia 2017

Podziel się    Pomysł na dom

Pomysł na mieszkanie

Bruk Bet

Wpuszczona w maliny

podobne artykuły propozycje ekspertów


freshweb.pl | NetSoftware
2022 © Wszelkie prawa zastrzeżone