Wyszukaj w serwisie:
coregravel
ogród

rośliny

architektura ogrodowa

znajdź nas na facebook

Konserwacja terenów zielonych Kraków

Jak oświetlić ogród nocą?

20 Września 2016
Każdy Inwestor poszukujący inspiracji na aranżację ogrodu prędzej czy później natrafi na liczne oferty producentów oświetlenia ogrodowego. Designerskie lampy led, klasyczne, żeliwne lampy w stylu angielskim czy podświetlona tafla wody naszego ogrodowego oczka sprawią, że z niecierpliwością będziemy oczekiwali kolejnego zachodu słońca.  W zależności od naszej koncepcji, oświetlenie ogrodowe możemy wykorzystać jako dyskretny element dekoracyjny tworzący niepowtarzalny nastrój i podkreślający piękno roślin o zmroku lub jako doświetlenie podjazdu czy ścieżek, a więc w bardziej funkcjonalny sposób. Jak więc oświetlić swój ogród?
 
 
 

Projekt domu GL-1093 Sardynia III
 
Lampy wiszące
Każdy zakątek ogrodu, który kreujemy na nasz prywatny azyl, przestrzeń do wypoczynku w samotności nie może obyć się bez przywieszonej do gałęzi drzewa lampy. Aby nie niszczyć naturalnego charakteru takiego miejsca, lepiej zrezygnować z nowoczesnych technologii. Widoczne okablowanie z pewnością nie wpłynie korzystnie na końcowy efekt, a nastrój jaki uzyskamy dzięki lampie rozpraszającej światło tradycyjnej świeczki nie zastąpimy żadnym rozwiązaniem oferowanym przez czołowych producentów lamp ogrodowych.  
 
Lampy stojące
Większość z nas tego typu oświetlenie będzie kojarzyło z klasycznym stylem angielskim, wykorzystywanym do aranżacji tamtejszych parków. Wysokie lampy stojące mogą posłużyć do oświetlenia centralnej części ogrodu. Mogą także stanąć pośród wyższych drzew, które przytłoczą swoimi rozmiarami niższe oświetlenie stosowane w ogrodzie.
Projekt domu E-128
 
Projekt domu Zx46 1
 
Lampy solarne
Lampy ogrodowe, tak jak każde inne wymagają stałego zasilenia energią elektryczną. Dobre rozplanowanie instalacji oraz zastosowanie odpowiednich materiałów i rozwiązań technologicznych pozwala na realizację najbardziej skomplikowanych aranżacji. Co jeśli nie przewidzieliśmy tego elementu, a wprowadzenie zmian wiąże się z przekopaniem całego ogrodu od nowa? W takim przypadku przychodzą nam na ratunek lampy solarne. Producenci oświetlenia przygotowali alternatywne rozwiązania solarne dla niemalże każdego typu lamp ogrodowych. Dzięki zastosowaniu rozwiązań, które czerpią energię z promieni słonecznych oszczędzamy na dodatkowych opłatach, ponieważ zakup takich lamp to jednorazowa inwestycja nie generująca kosztów eksploatacyjnych. Od tej grupy oświetlenia ogrodowego nie możemy oczekiwać największej wydajności. Generowane światło doskonale sprawdzi się jako doświetlenie ścieżek czy podjazdu, ale jeśli myślimy o wykorzystaniu światła do wyeksponowania jakiegoś elementu ogrodu, lepiej postawić na standardowe rozwiązania zasilane energią elektryczną.  
 
Projekt domu Divitis I G2
 
Projekt domu Zx46 1
 
 
Oprawy najazdowe
To niezastąpione oświetlenie naszego podjazdu. Niskie lampy ogrodowe montowane wzdłuż drogi prowadzącej do garażu nie zawsze będą pasowały do aranżacji ogrodu, a dla niedoświadczonych kierowców będą stanowiły jedynie dodatkową przeszkodę w manewrowaniu na podjeździe. Oprawy najazdowe wykonywane są z odpornych na uszkodzenia mechaniczne materiałów. Montowane pomiędzy kostką brukową lub na nieutwardzanych nawierzchniach świetnie doświetlają nasz podjazd. Dzieje się tak głównie ze względu na kierunek padania światła. Tradycyjne lampy mogą oślepiać kierowcę. W tym przypadku nie wchodzi to w grę. 
 
 
Projekt domu Z200
 
Oświetlenie oczka wodnego 
Jeśli w naszym ogrodzie znajduje się oczko wodne, warto pomyśleć o odpowiednim oświetleniu tafli wody. Przy dobrym rozplanowaniu instalacji i doborze oświetlenia możemy uzyskać niesamowity efekt. Oczko wodne samo w sobie nie jest standardem w polskich ogrodach, jednak robi ogromne wrażenie. Lampy montowane na dnie zbiornika są dostępne w wielu kolorach, dlatego będziemy w stanie dopasować je do każdej koncepcji ogrodu. Emitowane w ten sposób światło nie jest intensywne, więc jeśli zależy nam na wyraźnym zaznaczeniu tej części naszego ogrodu, warto dodać wokół oczka kilka reflektorów zewnętrznych.   
 
Bez względu na wybrany styl aranżacji ogrodu, będziemy w stanie dopasować odpowiedni rodzaj oświetlenia ogrodowego. Jest to bez wątpienia bardzo wymagające zadanie, ale uzyskany efekty wynagrodzi nasz trud. Pamiętajmy jedynie o umiarze i dobrym stylu, ponieważ w kwestii oświetlenia ogrodowego łatwo przekroczyć granicę dobrego smaku. 
 
 
 Galeria:


powrót


Odwiedzono: 3916 razy
Opublikowano przez: Pomysł na ogród
Data publikacji: 20 Września 2016

Podziel się    Pomysł na dom

Pomysł na mieszkanie

Bruk Bet

Wpuszczona w maliny

podobne artykuły propozycje ekspertów


freshweb.pl | NetSoftware
2021 © Wszelkie prawa zastrzeżone