Wyszukaj w serwisie:
coregravel
ogród

rośliny

architektura ogrodowa

znajdź nas na facebook

Konserwacja terenów zielonych Kraków

Woda w ogrodzie - pompuj, ale zawsze z zabezpieczeniem

4 Stycznia 2019

Trudno wyobrazić sobie ogród bez życiodajnej wody. Podlewanie i zraszanie choćby tylko trawy to czynności niezbędne, zwłaszcza w upalne lato, gdy z nieba leje się żar, a deszcze zapomniały, że choć od czasu do czasu wypadałoby jednak trochę popadać. Posiadacze ogrodów i gospodarstw ogrodniczych, a także działkowicze muszą więc zapewnić wodę w dużych ilościach – z własnej studni albo zbiorników na deszczówkę, bo przecież woda wodociągowa, zdatna do picia, byłaby niepotrzebnym wydatkiem.


Pompy ogrodowe i hydrofory


Istnieją więc rozmaite pompy, z których korzystać można w ogrodach i na działkach. Mogą to być zarówno pompy nawierzchniowe, jak i zatapialne, np. do umieszczania w zbiornikach z deszczówką. W sporym ogrodzie można z powodzeniem zgromadzić zapasy nawet kilku tysięcy litrów deszczówki, która następnie pompowana jest do kranu lub bezpośrednio do węża. Tam, gdzie wymagane jest utrzymywanie stałego ciśnienia, zastosowanie znajdują hydrofory, a więc pompy współpracujące ze zbiornikami ciśnieniowymi. Woda potrzebna jest zresztą nie tylko do podlewania i zraszania roślin. Można dzięki niej umyć samochód na posesji, spłukać wartkim strumieniem ścieżki, wyczyścić schody itp.
 

Zawór zwrotny – ochrona przed cofaniem się wody


Bez względu na rodzaj instalacji zasilającej działkę lub ogród w wodę, należy jednak pamiętać o zaworach zwrotnych. Gdy instalację wodociągową wykonują fachowcy, powinni sami o to zadbać, ale zawsze dobrze będzie upewnić się, czy takie zawory są w niej przewidziane.


Zawory zwrotne – http://www.saga.info.pl/zawory-zwrotne/ – to dość specyficzny, ale niezmiernie pożyteczny wynalazek. Istota ich działania polega na tym, że zapewniają one przepływ medium (wody, powietrza, gazu) w jedną stronę, a blokują w drugą. O pozycji elementu blokującego w zaworze zwrotnym decyduje różnica ciśnień na wlocie i wylocie. Elementem blokującym może być np. zawieszony grzybek. Dopóki działa na niego ciśnienie napływającej wody, grzybek ten uchyla się, otwierając przepływ. Jeżeli ciśnienia zabraknie, grzybek opada i blokuje możliwość cofnięcia się medium w stronę wlotu. Pracę grzybka lub klapki może wspomagać sprężyna dociskająca.  
 

Wydajne pompy i niezawodne zawory zwrotne to efektywna instalacja


Istnieją rozmaite zawory zwrotne – grzybkowe, kulowe, płytkowe, membranowe itp. Wszystkie one pełnią funkcję zabezpieczającą. Zawór zwrotny powinien się więc znajdować np. w studni albo między pompą a zbiornikiem w zestawie hydroforowym. W ogrodzie można tez korzystać z węży do podlewania, wyposażonych w zawór zwrotny z koszem ssawnym na zanieczyszczenia – zapobiegnie to ewentualnemu cofaniu się wody do studni.
 

Przy wyborze pompy do ogrodu zawsze trzeba brać pod uwagę pożądaną wydajność. Przyjmuje się na przykład, że typowy zraszacz może wysyłać w powietrze nawet 1800 litrów wody na godzinę. Jeśli ta sama pompa ma zasilać także inne punkty rozbioru, musi być bardziej wydajna, by poradzić sobie z jednoczesnym czerpaniem w dwóch punktach lub większej ich liczbie.     
Galeria:


powrót


Odwiedzono: 2385 razy
Opublikowano przez: Pomysł na ogród
Data publikacji: 4 Stycznia 2019

Podziel się    Pomysł na dom

Pomysł na mieszkanie

Bruk Bet

Wpuszczona w maliny

podobne artykuły propozycje ekspertów


freshweb.pl | NetSoftware
2021 © Wszelkie prawa zastrzeżone