Wyszukaj w serwisie:
coregravel
ogród

rośliny

architektura ogrodowa

znajdź nas na facebook

Konserwacja terenów zielonych Kraków

Smart-ogródek – jak inteligentna stacja pogodowa może pomóc w ogrodzie?

18 Marca 2019

Wiosna to pora roku, na którą w szczególności czekają miłośnicy ogrodnictwa. Uprawianie własnego ogródka warzywnego czy upiększanie podwórka rozmaitymi kwiatami nie wymaga specjalistycznych umiejętności. Podstawowa wiedza, zapał i cierpliwość wystarczą, aby czerpać radość i satysfakcję z pracy w ogrodzie, a nowoczesne technologie mogą ją dodatkowo ułatwić.

 

Wykorzystaj pogodę na swoją korzyść
 

O tym jak kapryśna potrafi być pogoda najłatwiej przekonać się wiosną. Letnie temperatury w ciągu dnia przeplatane są nocnymi przymrozkami. Jeżeli decydujemy się na uprawianie roślin, które są wrażliwe na temperaturę, warto zaopatrzyć się w urządzenie, które na bieżąco monitoruje temperaturę i powiadamia nas, kiedy osiąga ona niebezpiecznie niski poziom.

Inteligentne stacje pogodowe przy wykorzystaniu odpowiednich czujników potrafią dostarczyć szczegółowych informacji na temat aktualnych i prognozowanych warunków atmosferycznych. Jednym z takich urządzeń jest stacja pogodowa marki Netatmo, która jest wyposażona w moduł monitorujący m.in. temperaturę czy wilgotność powietrza. Stacja wysyła na nasz telefon powiadomienia o zmianach pogody za pośrednictwem dedykowanej aplikacji . Dzięki tej funkcji, z dowolnego miejsca na Ziemi możemy sprawdzić, jakie warunki panują w ogrodzie i w razie potrzeby, poprosić kogoś by zatroszczył się o nasze rośliny.

Aplikacja umożliwia również podgląd historii pogody i tym samym w przystępny sposób daje obraz o mikroklimacie panującym w naszym zielniku czy warzywniku. Dzięki tym informacjom, trafniej dobierzemy rośliny, które będą dobrze się czuły w ogrodzie.

 

Nawadnianie i ochrona przed wiatrem
 

Do głównej stacji można również podłączyć dodatkowe czujniki deszczu i wiatru. W jaki sposób mogą one  pomóc w pracy w ogrodzie? Poradniki dotyczące uprawy roślin zgodnie podkreślają, że jednym z najważniejszych elementów jest odpowiednie nawadnianie. Dzięki czujnikowi deszczu otrzymujemy dokładne pomiary opadów i tym samym informację czy ziemia została odpowiednio nawodniona czy potrzebne jest dodatkowe podlewanie. Korzyści z takiego rozwiązania są bardzo wymierne – pozwalają zaoszczędzić czas i pieniądze.

Gwałtowne podmuchy wiatru potrafią być wyjątkowo destrukcyjne dla roślin – nie tylko mogą złamać łodygi, ale wysuszają liście i glebę. Czujnik wiatru alarmujący nas o tym, może okazać się zbawienny. Otrzymując błyskawiczne powiadomienia z czujnika możemy odpowiednio szybko zareagować i w porę osłonić ogródek.
 

Nie tylko dla roślin ogrodowych
 

Niektóre stacje pogodowe posiadają również moduły wewnętrzne monitorujące parametry powietrza w pomieszczeniu. Warto zadbać także o właściwe warunki dla roślin pokojowych, które najczęściej mają własne, specyficzne wymagania. Szczegółowe informacje o temperaturze, wilgotności powietrza czy nawet stężenia dwutlenku węgla pozwolą utworzyć optymalne warunki dla określonych gatunków roślin. 

Według danych z raportu o budowie domów z 2018 roku – Oferteo.pl, w prawie co czwartym budowanym domu właściciel zdecydował się na zastosowanie rozwiązań smart home. Nie wolno jednak zapominać, że technologie nie wykonają za nas całej pracy. Czujniki dostarczające informacji na temat temperatury, wiatru czy opadów, mają przede wszystkim za zadanie umożliwić skuteczną ochronę roślin przed szkodliwymi czynnikami. Założenie ogródka musi być poprzedzone odpowiednimi przygotowaniami pod kątem wyboru właściwego miejsca, powierzchni czy aranżacji. Kiedy zadbamy o te wszystkie kwestie i wyposażymy się w pomocne technologie, efekty w postaci dorodnych plonów będą widoczne bardzo szybko. Satysfakcja z wyhodowania własnych, zdrowych warzyw i owoców oraz pięknych kwiatów wynagrodzi wszelkie trudy.

Więcej informacji na stronie: www.netatmo.com

 Galeria:


powrót


Odwiedzono: 1821 razy
Opublikowano przez: Pomysł na ogród
Data publikacji: 18 Marca 2019

Podziel się    Pomysł na dom

Pomysł na mieszkanie

Bruk Bet

Wpuszczona w maliny

podobne artykuły propozycje ekspertów


freshweb.pl | NetSoftware
2021 © Wszelkie prawa zastrzeżone