Wyszukaj w serwisie:
coregravel
ogród

rośliny

architektura ogrodowa

znajdź nas na facebook

Konserwacja terenów zielonych Kraków

Historia malwy i jej uprawa

21 Listopada 2019

Każdy ogród posiada swoją odrębną specyfikę ze względu na ułożenie, ale także wygląd. Kreowanie różnorodnego, zarośniętego ogrodu wymaga posadzenia odpowiednich gatunków roślin. Malwy (Alcea rosea) to fantastyczny wybór. Są duże, jasne, łatwe w utrzymaniu i stanowią podstawowy element angielskiego „wiejskiego ogrodu”, nieco dzikiej, nieco szalonej reakcji na surowo zaludnione ogrody angielskie z XIX wieku. Przedstawiamy dzisiaj historię tej niezwykłej rośliny, która tak chętnie od wielu lat zdobi nasze przestronne ogrody.


Historia malwy

 

Historia roślin malwy jest długa i odpowiednio poznana. Uważa się, że rośliny pierwotnie pochodziły z Azji Wschodniej, gdzie mają korzenie w starożytnej kulturze japońskiej. Z biegiem lat rozprzestrzeniły się po Azji, docierając na Bliski Wschód, gdzie Anglicy po raz pierwszy zetknęli się z nimi podczas wypraw krzyżowych. Rośliny posłużyły do sporządzenia maści, która była bardzo dobra dla koni krzyżowców, które zostały ranne na tylnych łapach lub stawach skokowych. Malwy należą do rodziny dziwnej i nieuporządkowanej gałęzi świata roślin, która zawiera okrę, bawełnę, hibiskus i ślaz bagienny. 
 


 

Malwy w naszych ogrodach

 

Jednym z powodów, dla których staromodne malwy rozprzestrzeniły się tak daleko na całym świecie, jest to, że są one bardzo elastyczne i pozwalają na swobodną uprawę. Różne odmiany rośliny występują praktycznie w każdym kolorze i chętnie rosną w glebach od gliny po piasek, od kwasu do zasad. Wolą słońce, ale również dobrze czuję się w nieco ocienionych miejscach. Malwy osiągają niekiedy duże rozmiary, wzbogacone o zestawy kolorowych kwiatów. Decydując się na uprawę roślin tego typu, nadasz ogrodowi odrobinę dzikiego charakteru, a on sam wzbogaci się o różnorodność nie tylko typów i zestawień, ale również roślin z różnych stron świata.
 


 

Wymagania

 

Częstego podlewania wymagają przede wszystkim młode rośliny w pierwszym roku uprawy. Już w drugim roku należy podlewać rośliny regularnie tak, aby gleba nadmiernie się nie przesuszyła. Pamiętajmy jednak, aby nie była zbyt mokra, ponieważ malwy są wrażliwe na nadmiar wilgoci w glebie. Podczas podlewania należy uważać, aby zbytnio nie moczyć liści. Nawożenie najlepiej aplikować 1-2 razy w ciągu sezonu. W związku z tym, że malwy mogą dorastać nawet do 2-3 metrów wysokości, wymagają odpowiedniego podparcia.  W tym celu najlepiej sprawdzą się paliki lub bambusowe tyczki wbite kilka cm od pędów. Rośliny podwiązujemy do podpory przy pomocy naturalnego sznurka lub tasiemki.

 


Galeria:


powrót


Odwiedzono: 1694 razy
Opublikowano przez: Pomysł na ogród
Data publikacji: 21 Listopada 2019

Podziel się    Pomysł na dom

Pomysł na mieszkanie

Bruk Bet

Wpuszczona w maliny

podobne artykuły propozycje ekspertów


freshweb.pl | NetSoftware
2022 © Wszelkie prawa zastrzeżone