Wyszukaj w serwisie:
coregravel
ogród

rośliny

architektura ogrodowa

znajdź nas na facebook

Konserwacja terenów zielonych Kraków

Świerk pospolity (Picea abies, Sosnowate)

17 Maja 2014
Pień osiąga zazwyczaj wysokość 30-50 m i średnicę do 1 metra, czasem więcej. Pień jest prosty, wyraźny, rozgałęziający się. Gałęzie rosną poziomo lub łukowato, wyginając się ku górze. Wiecznie zielone drzewo iglaste. Jednopienne.

Jak wygląda świerk?
 
Drzewa rosnące w skupieniach łatwo oczyszczają się z bocznych gałęzi dając gładkie, strzeliste pnie, będące pożądanym materiałem w przemyśle drzewnym. Czerwonobrązowa kora pnia łuszczy się drobnymi płatkami. Młode pędy są bruzdowane, żółtobrązowe lub czerwonawe, nagie lub słabo owłosione.
 
Pączki:
 
Mają jajowato-stożkowaty kształt, są zaostrzone, szarobrązowe, często osłonięte łukowato pozaginanymi igłami.
 
Igły:
 
Są to zmodyfikowane liście, przystosowane do życia w surowym północnym klimacie. Mają 1-2 cm długości, są sztywne i kłujące, a ich kolor jest ciemnozielony, połyskujący. Żyją do 6 lat, potem opadają. Igły na pędach starych oraz na pędach zawiązujących szyszki są grubsze i ułożone szczoteczkowato wokół pędu. Na pozostałych pędach igły od spodu ułożone są płasko, od góry tworzą „szczoteczkę”. Charakterystyczną cechą świerków jest osadzenie igieł na niewysokich ale wyraźnych, zdrewniałych trzoneczkach. To za ich sprawą po opadnięciu igieł gałązki świerkowe są takie szorstkie. U podobnych gatunków - jodeł i daglezji pędy są gładkie lub prawie gładkie. Podkreślić też należy to, że u świerków, podobnie jak u wspomnianych ciut wyżej gatunków igły rosną pojedynczo. U sosen i modrzewi należących do tej samej rodziny igły skupione są po 2, 3, 5 lub więcej - w zależności od gatunku.
 
Kwiaty:
 
Świerk jest rośliną rozdzielnopłciową, jednopienną, tzn. wykształca oddzielnie kwiaty męskie i żeńskie, ale oba rodzaje kwiatów występują na tym samym osobniku. Kwiaty męskie są intensywnie czerwone i zebrane w krótkie kwiatostany wyrastające u podstawy ubiegłorocznych pędów; kwiaty żeńskie – karminowe lub zielonkawe – wykształcają się w postaci szyszeczek na końcach zeszłorocznych pędów w szczytowej części korony. Świerk kwitnie w maju.
 
Szyszki:
 
Walcowate szyszki są duże - długości 10-18 cm. Dość cienkie łuski mają jasnoszary kolor i zmienny kształt, o wywiniętym brzegu, półkoliście zakończone lub zwężające się ku szczytowi. Szyszki utrzymują się przez całą zimę na drzewie, mimo, że już jesienią dojrzewają i wysypują się nasiona. Szyszki przy tym zwisają w dół podczas gdy u podobnych jodeł - wzniesione są ku górze i rozpadają się na drzewach. Nasiona: Nasiona dojrzewają w październiku Na każdej łusce nasiennej w szyszce powstają dwa nasiona. Są one zaopatrzone w skrzydełko lotne, ułatwiające rozsiewanie.
 
Występowanie:
 
Świerk pospolity naturalnie występuje w górach średnich i w położeniach wysokogórskich do 200m n. p. m. Jest to jedyny gatunek świerka występujący naturalnie w Polsce. Rośnie na na północnym wschodzie i na południu, w górach i na pogórzu. Nie występuje w sposób naturalny w centralnej i zachodniej Polsce (tzw. pas bezświerkowy). Zasięg tego gatunku rozciąga się na północy Europy od Norwegii do Rosji. Występuje także w Alpach, Karpatach i Sudetach oraz Bałkanach. Na niektórych obszarach Ameryki Północnej świerk pospolity zadomowił się, jednak nie jest na tyle ekspansywny, aby został uznany za gatunek inwazyjny.
 
Jakie warunki musi mieć świerk?
 
Świerk ma większe wymagania glebowe, aniżeli sosna. Lepiej rośnie na glebach gliniasto-piaszczystych i piaszczysto-gliniastych. Preferuje luźne, świeże, wilgotne gleby gliniaste. Wymaga większej wilgotności gleby i powietrza. Wrażliwy na przymrozki. Mało odporny na działanie wiatru, ze względu na płytko rozwijający się system korzeniowy oraz gęstej koronie, najczęściej o dużej średnicy, która zwiększa możliwość wywrotów. Niebezpieczeństwo to wzrasta szczególnie przy nagłym odsłonięciu drzewostanu lub/i jego szybkim i silnym przerzedzeniu. Świerk dobrze znosi ocienienie – jest gatunkiem cienioznośnym. Drzewostany świerkowe są cieniste, pod okapem świerków jest niższa temperatura aniżeli w otoczeniu oraz większa wilgotność powietrza. Słabsze są też prądy powietrza, odkłada się więcej ściółki, a do gleby dochodzi mniej opadów, których znaczny procent jest zatrzymywany w koronach drzew. Świerki mają tendencję do zakwaszania gleb, na których rosną. Zastosowanie: Świerk pospolity jest ważnym źródłem lekkiego drewna. Używany jest do pozyskiwania celulozy oraz w budownictwie. Wykorzystywany do konstrukcji pudeł rezonansowych instrumentów muzycznych. Uprawiany z przeznaczeniem na drzewko bożonarodzeniowe. Jest popularną rośliną ozdobną – w wielu odmianach sadzona w parkach i ogrodach.
 
Ciekawostki
 
 - Najstarszy świerk w Polsce (350 lat) rośnie w Strzelcach Opolskich, a najwyższy w Zawoi na terenie Babiogórskiego Parku Narodowego.
 - Uważa się, że legendarne skrzypce Stradivariusa zawdzięczają swój niespotykany dźwięk między innymi szczególnym własnościom drewna świerkowego z Czech, z którego zostały wykonane.
 - Świerki istebniańskie, z których pozyskuje się drewno używane w lutnictwie (nazywane drewnem rezonansowym) charakteryzują się gonną strzałą i równomiernym rozmieszczeniem cewek. Istebna znajduje się na pograniczu polsko-czesko-słowackim.
 
 
Żródło, autor:    Eliza Łozińska-Augustynek, fot: Marek Urban 
 
 
 
 
 Galeria:


powrót


Odwiedzono: 4313 razy
Opublikowano przez: Pomysł na ogród
Data publikacji: 17 Maja 2014

Podziel się    Pomysł na dom

Pomysł na mieszkanie

Bruk Bet

Wpuszczona w maliny

podobne artykuły propozycje ekspertów


freshweb.pl | NetSoftware
2022 © Wszelkie prawa zastrzeżone