Wyszukaj w serwisie:
coregravel
ogród

rośliny

architektura ogrodowa

znajdź nas na facebook

Konserwacja terenów zielonych Kraków

Oskoła - naturalny energetyk!

27 Lipca 2017
Oskoła lub bzowina to nic innego jak staropolskie nazwy soku z brzozy. Tak dobrze czytacie. To popularne drzewo kryje w sobie nietypowe skarby. Jakie właściwości ma sok z brzozy? Jak i kiedy możemy go pozyskać? Czy jest to legalne? Na te pytania i wiele innych postaram się Wam odpowiedzieć.

Kilka słów o brzozie

 

Od wieków uznawana jest za drzewo posiadające moc. Miała chronić przed duchami i złymi mocami. W starożytnym Rzymie symbolizowała władzę. Gałązki brzozowe wykorzystywano także do robienia wianków w czasie Zielonych Świątków i na palmy w Niedzielę Palową. W tych wydarzeniach jej symbolika była podobna miała chronić od złych mocy i zapewniać szczęście i dostatek.

 
Brzoza jest powszechnie sadzona w lasach, parkach czy też w przydomowych ogrodach. Jej niezwykle ozdobny charakter pnia urzeka nie jednego fana ogrodnictwa. Kora brzozy jest biała i cienka. Łuszczy się i tworzy spękaną mozaikę, w dolnym odcinku pnia jest czarna. Liście są niewielkie, zielone i zgrabnie powiewają na wietrze. Kwiaty zebrane są w kwiatostany nazywane kotkami, a owoce to orzeszki posiadające skrzydełka lotne.
 
Wiele osób rezygnuje z posiadania brzozy w swoim otoczeniu. Drzewo posiada jeden z najczęściej uczulających pyłków kwiatowych. Jest to jedyny minus brzozy. Co do soku z brzozy do tej pory nie znalazłam informacji aby miał jakiekolwiek działanie uczulające jednak osoby posiadające silną alergie na pyłki tego drzewa powinny uważać z jego spożywaniem..
 
http://www.floora.pl/bz17.jpg
Liście brzozy brodawkowatej
 
Dlaczego warto pić sok z brzozy?
 
 
Na przestrzeni lat medycyna ludowa szukała co raz to nowych właściwości leczniczych roślin, sok z brzozy znany jest już od kilku wieków. Ma działanie wzmacniające i antybakteryjne. Składa się w 95% z wody, jednak zawiera wiele łatwo przyswajalnych pierwiastków takich jak: potas, magnez, wapń, żelazo, miedź, fosfor a także witaminy z grupy B, witaminę C i sole mineralne. Dzięki temu ma działanie wzmacniające i pobudzające oraz uodparniające na wszelkie infekcję. Posiada także właściwości antyoksydacyjne i antyrakowe. Szczególnie wykorzystywany jest w leczeniu chorób płuc. Jest to naturalna bomba energetyczna. Oprócz tego sok reguluje przemianę materii i wzmacnia nerki.
 
Kora brzozy brodawkowatej

 

Kiedy pozyskiwać sok z brzozy? Jakie drzewo wybrać?
  

Aby zabieg był bezpieczny dla rośliny należy wykonywać go na wiosnę. Dobry czas na pozyskiwanie soku z brzozy to koniec lutego, marzec i początek kwietnia. Do momentu aż zaczną się pojawiać liście na pędach drzewa. Precyzując do momentu kiedy zaczynają pękać pąki liściowe. Nie ma wtedy już mrozu a w dzień temperatura osiąga 10 stopni Celsjusza. W okresie przedwiosennym i wczesnowiosennym drzewo pobiera z gleby najwięcej wody i soku w brzozie jest najwięcej. Później roślina wykorzystuje go do wzrostu liści i zawiązywaniu pąków kwiatowych. Oczywiście każda wiosna jest inna raz zaczyna się wcześniej raz później. Ważne jest to aby obserwować drzewo i samemu uchwycić ten moment.
  
Prawidłowo wykonane upuszczanie soku z brzozy, jest dla niej bezpieczne. Dobrze po zabiegu dziurkę zatkać drewnianym korkiem i posmarować miejsce upuszczania maścią po cięciu drzew. Czyli maścią antygrzybiczną dostępną w każdym sklepie ogrodniczym. Przyspieszy to regenerację drzewa i go wzmocni.
 
Przyjęto, że sok pobiera się z drzewa, które ma minimum 10 lat. Jest ono wtedy w pełni gotowe na samodzielną regenerację. Oczywiście powinno być zdrowe i nie opryskiwane przez środki ochrony roślin, z dala od ruchliwych ulic i cieków wodnych niewiadomego pochodzenia. Aby zwiększyć ilość pozyskanego soku, nacięciewykonujmy po tej stronie pnia, która jest bardziej nasłoneczniona. Tam soku znajduje się zdecydowanie więcej. Z dużej brzozy uzyskuje się około 10l soku co dwa dni.
 

Dokładnie widzimy, że w tym momencie jest za wcześnie na upuszczanie soku z brzozy
 
 
Jak pozyskać sok z brzozy? Czy to legalne?
 
Sok z brzozy uzyskuje się na dwa sposoby:
 
- W pniu drzewa robimy otwór, gwoździem, dłutem lub wiertarką na około 2-3 cm głębokości. Otwór powinien być wykonany na wysokości około pół metra drzewa. W dziurkę wkładam rurkę np. od produkcji wina lub inną i podstawiamy pod nią pojemnik. Sok powinien spływać rurką. Gdy drzewo stoi ukosem rurka nie będzie potrzebna.
 
http://www.swiatkwiatow.pl/userfiles//image/sok_z_brzozy5.jpg
Sok upuszczany z pnia
  
- Inną łatwiejszą metodą jest upuszczanie soku z gałęzi. Szukamy na drzewie średniej grubości gałązkę i ścinamy ją pod kątem. Następnie zawieszamy pod nią butelkę, lub zakładamy butelkę na gałąź. Sok będzie powoli do niej spływał. Jest to zdecydowanie wolniejsza metoda.
 
http://cupofnature.pl/wp-content/uploads/2016/04/DSCN8097-1024x768.jpg
Sok upuszczany z gałęzi
 
Aby upuścić sok z brzozy znajdującej się na posesji, która do nas nie należy, niezbędna jest zgoda właściciela. To samo odnosi się do drzew rosnących w lasach państwowych. O zgodę należy prosić leśniczego. Przeważnie z uzyskaniem zgody nie ma problemu, jeśli sok będzie tylko i wyłącznie na nasz własny użytek. Wszystkim, którzy się oburzą tym faktem powiem jedno. Gdyby ten zabieg był legalny bez zgody w tym momencie nie byłoby już żadnej brzozy. Ludzie wyeksploatowali by drzewa do cna. 
 
Najwygodniej pozyskiwać sok z własnej brzozy, myślę że to dobry argument na zasadzenie jej wreszcie u siebie na posesji. 
 
 
Jak przechowywać i jak stosować sok z brzozy?
  
Przefiltrowany sok należy przechowywać w szklanym naczyniu, w chłodnym miejscu. Sok posiada lekko żółty kolor. Zawiera cukry, dlatego długość przechowywania obejmuje około 5 dni. Soku nie wolno przetwarzać, traci wtedy swoje drogocenne właściwości. 
Aby przedłużyć trwałość specyfiku, najlepiej zrobić z niego nalewkę ze spirytusu.
1l soku z brzozy mieszamy z 1l czystej wódki lub z 0,5l spirytusu. Zakręcamy w szklanym naczyniu i odstawiamy w chłodne ciemnie miejsce na około tydzień. Stosujemy doraźnie po 1 łyżce dziennie.
  
Z racji tego, że soku z własnego zbioru nie będziemy przechowywać cały rok, ciekawym sposobem jest zrobienie sobie kuracji oczyszczająco wzmacniającej ze świeżego soku na wiosnę. Kuracja polega na piciu 1/4 szklanki soku 3 razy dziennie przez około 2-3 tygodnie. Soku nie należy pić dużo a regularnie. 
 
http://biokurier.pl/images/sok-z-brzozy.jpg
Sok z brzozy
Mam nadzieję, że choć kilkoro z Was przekona się do posiadania brzozy i picia soku z niej. Oprócz tego, że brzozy mają bez wątpienia ozdobne zastosowanie w naszym ogrodzie, są bardzo przydatne w życiu codziennym. Jesteśmy tym co jem i piejmy. Zadbajmy aby jak najlepiej wykorzystać otaczającą nas przyrodę do lepszego i zdrowszego życia. Tylko raz do roku mamy możliwość spróbowania i przekonania się o cudownych właściwościach soku z brzozy. Warto wykorzystać ten pomysł i miło oraz pożytecznie spędzić czas na świeżym powietrzu. Przecież już wiosna depcze nam po piętach.


Autorką powyższego tekstu jest Martyna Cieślińska.
Absolwentka Uniwersytetu Rolniczego Wydziału Biotechnologii i Ogrodnictwa w Krakowie, specjalność Agroekologia i ochrona roślin.
Więcej ciekawych artykułów Pani Martyny znajdziecie na blogu: wpuszczonawmaliny
 Galeria:


powrót


Odwiedzono: 1462 razy
Opublikowano przez: Pomysł na ogród
Data publikacji: 27 Lipca 2017

Podziel się    Pomysł na dom

Pomysł na mieszkanie

Bruk Bet

Wpuszczona w maliny

podobne artykuły propozycje ekspertów


freshweb.pl | NetSoftware
2022 © Wszelkie prawa zastrzeżone