Wyszukaj w serwisie:
coregravel
ogród

rośliny

architektura ogrodowa

znajdź nas na facebook

Konserwacja terenów zielonych Kraków

Modrzew (Larix decidua, sosnowate)

17 Maja 2014
Modrzew osiąga wysokość 30 – 40 metrów. Igły ma miękkie, zebrane w pęczki. Gatunek jednopienny, kwitnie w maju. Jego kwiaty męskie są żółte, żeńskie za mają kolor czerwony. Pień prosty, korona luźna, stożkowata.

Opis:
 
Modrzew to drzewo iglaste zrzucające na zimę igły. To właśnie kolorystyka igieł stanowi główny walor dekoracyjny modrzewi i czyni z nich jedne z ulubionych drzew ozdobnych, bardzo często sadzonych nie tylko na terenach zurbanizowanych (głównie w parkach i ogrodach oraz przy domach), ale także w lasach. Modrzew osiąga wysokość 30 – 40 metrów. Igły ma miękkie, zebrane w pęczki. Gatunek jednopienny, kwitnie w maju.
 
Kwiaty:
 
Jego kwiaty męskie są żółte, żeńskie za mają kolor czerwony. Pień prosty, korona luźna, stożkowata. Kora początkowo zielono-brązowa i gładka, później czerwonobrązowa lub szarobrązowa, głęboko spękana, złuszczająca się. Górne gałęzie rosną poziomo a dolne nieco zwisają.
 
Igły:
 
Igły długości 2-4 cm na długopędach ułożone skrętolegle a na krótkopędach rosną w wiązkach po 20-40 sztuk. Są krótko zaostrzone, miękkie i giętkie, trochę spłaszczone, świeżo-zielone. Jesienią lśniące, złotożółte.
 
Szyszki:
 
Dojrzałe szyszki wzniesione, owalne, długości do 5 cm, grubości do 3 cm, ciemno lub bladobrązowe, utrzymują się na drzewie. Ciekawostką jest to, że szyszki pozostają na drzewie nawet przez kilka lat. Regularnie stożkowaty pokrój modrzewia europejskiego jest typowy dla większości drzew iglastych, najbardziej jednak przypomina świerka.
 
Pochodzenie:
 
W Polsce w stanie dzikim rosną dwa gatunki modrzewia: Larix decidua i Larix polonica. Naturalnie modrzew występuje w górach Europy Środkowej: Alpy, Karpaty, Sudety. W Polsce w stanie dzikim występuje jedynie w Tatrach. Dzięki temu pomimo, że na stanowiskach naturalnych w Polsce modrzew europejski występuje jedynie na niewielu dość ograniczonych zasięgach cząstkowych, to jednak należy on po sośnie i świerku do najczęściej spotykanych w naszym kraju drzew iglastych. Modrzew jest gatunkiem szybkorosnącym. Wymaga stanowisk słonecznych. Wytrzymały na mróz i działanie wiatru. Owocuje już w wieku 15 lat. W ostatnich latach obserwuje się w Europie objawy uszkodzeń modrzewi – tzn,. Zmianę barwy igieł, przerzedzanie koron i powtórne wyrastanie zielonych igieł w szczytowych partiach koron starszych drzew.
 
Zastosowanie:
 
Lekko czerwonawe drewno ma szerokie zastosowanie w budownictwie. Drewno nadaje się na cele budowlane i konstrukcyjne wewnętrzne i zewnętrzne, zwłaszcza w budownictwie wodnym, ziemnym, mostów, kopalnictwie, młynów, oraz na progi, okna, schody, drzwi itp. Z modrzewia uzyskuje się terpentynę wenecką lub tzw. gumę orenburską. Kora modrzewia zawiera ok. 1,6% garbników i wykorzystuje się ją w garbarstwie na Węgrzech i w Rosji. Drewno modrzewia nadaje się na okleiny skrawane płasko, meble, okładziny, podłogi, boazerie. Odpowiednie jest także na maszty, panele, beczki do produktów chemicznych.
 
Do wad modrzewi z użytkowego punktu widzenia należy zaliczyć przede wszystkim obfite śmiecenie igłami jesienią. Ze względu na swoje niewielkie rozmiary dostają się one praktycznie wszędzie, co czasami może być dość uciążliwe. Poza tym zimą i wczesną wiosną pozbawione igieł drzewa prezentują się niezbyt efektownie. Wszystkie te niedogodności są jednak sowicie wynagradzane w pozostałych porach roku, a zwłaszcza jesienią, kiedy to pod względem kolorystyki modrzew nie tylko nie ma sobie równych wśród drzew iglastych, ale swobodnie może konkurować z najpiękniej przebarwiającymi się drzewami liściastymi.
 
  
Żródło, autor:    Eliza Łozińska-Augustynek, fot. Marek Urban 
 
 
 
 Galeria:


powrót


Odwiedzono: 3707 razy
Opublikowano przez: Pomysł na ogród
Data publikacji: 17 Maja 2014

Podziel się    Pomysł na dom

Pomysł na mieszkanie

Bruk Bet

Wpuszczona w maliny

podobne artykuły propozycje ekspertów


freshweb.pl | NetSoftware
2022 © Wszelkie prawa zastrzeżone