Wyszukaj w serwisie:
coregravel
ogród

rośliny

architektura ogrodowa

znajdź nas na facebook

Konserwacja terenów zielonych Kraków

Klon zwyczajny, klon pospolity (Acer platanoides L.)

17 Maja 2014
Gatunek z rodziny mydleńcowatych (Sapindaceae) występujący w Europie środkowej i wschodniej oraz południowo-zachodniej Azji. Nazywany jest także klonem norweskim. W Polsce jest najpospolitszy z krajowych gatunków swego rodzaju, występuje na całym niżu i w niższych położeniach górskich .

Opis:

Od nizin do gór średnich w lasach lipowo – klonowych, dębowo – wiązowo – łęgowych i w zalesionych wąwozach.
Istnieje wiele odmian parkowych tego gatunku.
Drzewo dorastające do 20–30 metrów, posiadające szeroki, okrągły pień o korowinie na starszych okazach, drobno, podłużnie spękanej, rzadko łuszczącej się łuskami. Korona rozłożysta
Jest to drzewo średniej wielkości, z jajowatą koroną. Kwitnie tuż przed rozwojem liści. Żółte kwiaty zebrane są w baldachogrona. Liście dłoniasto klapowane, klapy ostro zakończone, z dużymi, ostrymi ząbkami. Owoce z poziomu rozpostartymi skrzydełkami, początkowo zielone, w stanie dojrzałym żółte.
Liście duże, nagie, o długim ogonku, (z którego po przełamaniu wydziela się mleczny sok) 5–7 klapowe, do 15 cm długości. Klapy zatokowo wycinane z dużymi, nielicznymi, ostrymi ząbkami. Liście o nerwacji dłoniastej.
Kwiaty dość duże, obupłciowe, z dyskiem miodnikowym, zebrane w baldachogrona. Kielich 5-działkowy, korona zielonkawo-żółtawa, 5-płatkowa, pręcików 8, słupek 1. Kwitnie przed rozwojem liści w końcu kwietnia.
 
Rozsiewanie:
Jeżeli nasiono klonu oderwie się od rośliny zaczyna obracać się wokół swojej osi. Skrzydełko generuje siłę nośną, na zasadzie zbliżonej do wiropłatów, dzięki czemu może opaść bardzo daleko od drzewa (anemochoria).
W naturze preferuje gleby świeże i w miarę żyzne, w uprawie bardzo dobrze toleruje wszystkie gleby z wyjątkiem skrajnie suchych lub podmokłych. Młode rośliny bardzo dobrze znoszą zacienienie. Gatunek jest odporny na zanieczyszczenie powietrza, dlatego wraz z odmianami stanowi jeden z najczęściej wykorzystywanych do nasadzeń w miastach. W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny dla Cl. Querco-Fagetea i gatunek wyróżniający dla Ass. Aceri platanoidis-Tilietum.
 
Klon to drzewo lubiące półcień. Zapylane jest przez pszczoły. Nasiona rozsiewa wiatr. Liście ładnie przebarwiają się jesienią.
Zastosowanie: drewno klonu zwyczajnego doskonale nadaje się do obróbki. Można wykonywać z niego meble, podłogi oraz instrumenty muzyczne. Stradivarius z drewna klonu zwyczajnego wykonywał dolne pokrywy swoich skrzypiec. Ze względu na małą kurczliwość jest doskonałym materiałem na forniry. Jest też dobrym drewnem opałowym.
 
To również roślina ozdobna. Klon jest masowo sadzony przez ludzi przez co rozprzestrzeniony został poza granice naturalnego zasięgu.
 
autor:    Eliza Łozińska-Augustynek, fot: Marek Urban 
 
 
 
   Galeria:


powrót


Odwiedzono: 6635 razy
Opublikowano przez: Pomysł na ogród
Data publikacji: 17 Maja 2014

Podziel się    Pomysł na dom

Pomysł na mieszkanie

Bruk Bet

Wpuszczona w maliny

podobne artykuły propozycje ekspertów


freshweb.pl | NetSoftware
2022 © Wszelkie prawa zastrzeżone