Wyszukaj w serwisie:
coregravel
ogród

rośliny

architektura ogrodowa

znajdź nas na facebook

Konserwacja terenów zielonych Kraków

Jak nakarmić mózg?

31 Lipca 2017
Pewnie każdy z Was zna drzewo orzecha włoskiego. Czy to z ogrodu za domem dziadków czy też jako dziko rosnące drzewo wśród bloków w mieście. Czy to prawda, że owoce orzecha włoskiego wpływają na nasz mózg? Na to pytanie dziś sobie odpowiemy. Jednak na początek trochę o samym drzewie. Orzech włoski jest drzewem niezwykle szybko rosnącym, lubi stanowiska słoneczne, a glebę żyzną i przewiewną. Sprzyja mu cięcie zarówno to prześwietlające jak i fitosanitarne. Najlepszy okres na nie to sierpień.
 

Uwaga!

Orzech włoski produkuje juglon, substancję, która źle wpływa na większość roślin dlatego w jego sąsiedztwie zalecane jest sadzenie roślin, które tolerują ta substancję (fasola szparagowa, buraki, marchew, cebula, wiśnia, czarna malina, jabłonie, tuje, forsycje, dęby, hiacynty, krokusy, cynie, stokrotki, większość trawa).
 

Dojrzałe owoce orzecha włoskiego mają kształt owalny. Zewnętrzna warstwa to mięsista zielona okrywa, która odpada jesienią. Natomiast wewnętrzna część tworzy zdrewniałą skorupę. Głębiej znajduję się jądro, które jest częścią jadalną owocu. Niezwykle smaczną i zdrową. 
 
http://dzialkowiec.pixelart.com.pl/art/orzech-wloski.jpg
 
 
Myślę, że nie bez przyczyny kształt jadalnego jądra wewnątrz owocu jest podobny do kształtu mózgu. Tworzy on swojego rodzaju pofalowane zwoje. Orzechy włoskie są bardzo zdrowe i wpływają pozytywnie na koncentracje, pamięć a nawet mają działanie przeciwdepresyjne. Wszystko to zapewnia nam ich skład. Zawierają witaminy z grup B, witaminę E oraz naturalny tłuszcz. Posiadają najwięcej przeciwutleniaczy ze wszystkich znanych nam orzechów. Dzięki temu możemy zyskać zdrowie i witalność dla całego ciała.
 
 
 
Cenne tłuszcze wielonienasycone zwłaszcza kwas linolowy zawarty w orzechach pozwala organizmowi na wyprodukowanie kwasów omega 3. Zapobiegają one zawałowi i miażdżycy, dodatkowo nawilżają skórę i stymulują pracę układu nerwowego. Szare komórki zbudowane są w 30% właśnie z kwasów omega. 
Orzechy włoskie zawierają melatoninę. Jest to hormon produkowany w śródmózgowiu, który reguluje sen. Osoby, które mają problem z wysypianiem się powinny zwrócić właśnie na to cudowne działanie orzechów. Regularne przyjmowanie przed sen kilku orzechów, wpływa pozytywnie na rytm dobowy. Nie mogę nie wspomnieć o całej gamie soli mineralnych: potas, fosfor, magnez zawartych w orzechach. Niedobór ich w organizmie objawia się rozdrażnieniem a nawet depresją.

 
 

Uwaga!

Wartość energetyczna orzechów włoskich to 520 kcal za 100g, także nie należy przesadzać z ich dzienną dawką. Zalecane jest około 7 orzechów średniej wielkości każdego dnia.
 Sprawdza się więc powiedzenie babci ,,Jedz, jedz te orzechy one są dobre na mózg”. Sesje i zaliczenia zbliżają się wielkimi krokami. Nakarm swój mózg jak tylko możesz najlepiej. Warto spowolnić proces starzenia się komórek mózgowych, aby za kilka lat nie mieć problemów z przypomnieniem sobie ,,gdzie są moje okulary”. 

Autorką powyższego tekstu jest Martyna Cieślińska.
Absolwentka Uniwersytetu Rolniczego Wydziału Biotechnologii i Ogrodnictwa w Krakowie, specjalność Agroekologia i ochrona roślin.
Więcej ciekawych artykułów Pani Martyny znajdziecie na blogu: wpuszczonawmaliny.blogspot.comGaleria:


powrót


Odwiedzono: 1392 razy
Opublikowano przez: Pomysł na ogród
Data publikacji: 31 Lipca 2017

Podziel się    Pomysł na dom

Pomysł na mieszkanie

Bruk Bet

Wpuszczona w maliny

podobne artykuły propozycje ekspertów


freshweb.pl | NetSoftware
2022 © Wszelkie prawa zastrzeżone