Wyszukaj w serwisie:
coregravel
ogród

rośliny

architektura ogrodowa

znajdź nas na facebook

Konserwacja terenów zielonych Kraków

Brzoza brodawkowata (Betula pendula)

12 Listopada 2014
Brzoza to jedno z najbardziej znanych w Polsce drzew, chociaż nie kojarzymy jej bezpośrednio z uprawą w ogrodzie, to może okazać się ona piekną jego ozdobą.
 

Wysokość brzozy dochodzi do 25 m, przy średnicach do ok. 60 cm. Pień do wysokości ok. 12-15 m wolny od gałęzi, cylindryczny, kora mlecznobiała, dająca się oddzierać cienkimi poprzecznymi pasmami, wraz z wiekiem pstra, spękana w dolnej części pnia. Młode pędy pokryte brodawkami.  Liście w budowie jajowate, ząbkowane. Długość liścia do 7 cm, szerokość ok. 3 cm, kolor zielony -  a jesienią żółty. Owoce to skrzydlate orzeszki ok. 3 mm.

Na świecie mamy ponad 100 gatunków, a w Polsce występuje 6 rodzimych. Brzoza brodawkowata  występuje zarówno  na nizinach, jak i w górach.

To drzewa światłolubne, zwykle o małych wymaganiach co do składników mineralnych i wody.  Dzięki budowie nasion, które są przenoszone na znaczne odległości, i niewielkim wymaganiom glebowym, brzoza jest drzewem bardzo popularnym. 
 
Drewno brzozy jest elastyczne i mocne. Wykorzystywane jest najczęściej do wyrobu mebli ogrodowych i sklejek. Nadaje się także do palenia w kominkach.

Brzoza znana jest ze swoich właściowści leczniczych, a sztandarowym produktem uzyskiwanym z brzozy jest jej sok (dostępny również w sklepach). To lekko słodkawy, orzeźwiający napój, który przyspiesza przemianę materii i wzmacnia organizm. Wypłukuje też z przewodów moczowych złogi, zapobiegając w ten sposób tworzeniu się kamieni nerkowych. Wspomaga leczenie stanów zapalnych nerek i  pęcherza moczowego. Sok można samemu zbierać wiosną, tuż przed rozwinięciem się pąków liściowych, poprzez nacinanie kory drzewa. Natomiast  liście brzozy brodawkowatej są jednym ze starszych leków naturalnych. Wyciąg z liści brzozy stosuje się przy przewlekłych chorobach dróg moczowych. Ma on także zastosowanie zewnętrzne przy niektórych schorzeniach skóry: łojotoku, łuszczycy i trądziku młodzieńczym, służy również do pielegnacji i wzmacniania włosów.

Podsumowując - brzoza to nie tylko drzewo, które może nadać oryginalny charakter ogrodowi, ale też pomoże zadbać o nasze zrowie i urodę

Fot. www.freeimages.com
Pomysł na ogródGaleria:


powrót


Odwiedzono: 3206 razy
Opublikowano przez: Pomysł na ogród
Data publikacji: 12 Listopada 2014

Podziel się    Pomysł na dom

Pomysł na mieszkanie

Bruk Bet

Wpuszczona w maliny

podobne artykuły propozycje ekspertów


freshweb.pl | NetSoftware
2022 © Wszelkie prawa zastrzeżone