Wyszukaj w serwisie:
coregravel
ogród

rośliny

architektura ogrodowa

znajdź nas na facebook

Konserwacja terenów zielonych Kraków

'Paul' s Scarlett' piękna odmiana głogu

13 Lipca 2017
Nieodłącznym elementem ogrodu są drzewa. Dają cień innym roślinom, ludziom i oczywiście pełnią funkcje dekoracyjne. Najbardziej przypadają nam do gustu takie drzewa, które są dekoracyjne nie tylko z kwiatów a także z liści i owoców. 

Mam dla Was ciekawą propozycję takiego drzewa a mianowicie chodzi mi o głóg dwuszyjkowy 'Paul' s Scarlett'. Zapraszam do lektury.


http://krzewyozdobne.net/pol_pl_Glog-dwuszyjkowy-Pauls-Scarlet-szczepiony-na-pniu-Crataegus-6150_5.jpg
 
 

 
Jest to nie duże drzewo o kulistej koronie. Idealnie nadaje się do niewielkich ogrodów, dorasta do 8m. Każda z części nadziemnych drzewa ma charakter ozdobny.
 
 

 

Paul's Scarlet szczepiony na pniu Crataegus 

 
Kora i pędy
 
Głóg dwuszyjkowy posiada korę gładką w kolorze szarym. Nadaje ona lekkości kompozycjom ogrodowym. Pędy są elastyczne, długie posiadają 1cm ciernie.Istnieją okazy szczepione na pniu jak i tradycyjne.

 
Liście
 
Liście są ciemnozielone błyszczące ok 2-5cm, lekko jajowate u dołu klinowate z przylistkami. Do połowy liścia są całobrzegie a w górnej części liścia klapowane. Jednak kształt liści jest zmienny u różnych odmian.

 
Kwiaty
 
Najatrakcyjniejsze są kwiaty zebrane w grona, w kolorze ciemnoczerwonym lub różowym. Są one pełne w przybliżeniu przypominają różę.  Na drzewie pojawiają się od maja do czerwca.

 
Owoce
 
Owoce są niewielkie około 1,5 cm, owalne w kolorze czerwonym, które są jadalne. Dojrzewają w sierpniu i utrzymują się na roślinie aż do zimy.
 
 
http://www.swiatkwiatow.pl/userfiles//image/glog4.jpg

 
Uprawa
 
Drzewo jest bardzo łatwe w uprawie. Może rosnąć nawet na jałowych glebach.Jednak pamiętajmy o tym, że  im żyźniejsze i bardziej przewiewne będzie podłoże tym lepiej dla rośliny. Jest odporny na suszę i trudne warunki klimatyczne.
 
 

 
 
Głóg dwuszyjkowy rośnie powoli, idealnie będzie pasował do ogrodów i zdobił widok pod oknem. W dużych ogrodach można zastosować go w grupie w alei czy jako żywopłot, gdyż dobrze znosi cięcie. Roślina przyciąga owady, nie tylko ze względu na dobrą kryjówkę dla nich, ale jest także silnie miododajna. Głóg można uprawiać także w donicy na balkonie nie jest on ekspansywny także bez problemu zmieścimy go w naszej kompozycji.
 
 


 
Jak widać jest to bardzo uniwersalna roślina, wydaje mi się że w ostatnim czasie trochę zapomniana. Jak najbardziej warto powrócić do takich gatunków roślin jak głóg dwuszyjkowy. Jest łatwy w uprawie, niezwykle ozdobny, miododajny - jednym słowem piękny. Czego chcieć więcej?
 
 
PS. Głóg ma także właściwości lecznicze i przeznaczenie zielarskie, jednak to temat na inny tekst.

Autorką powyższego tekstu jest Martyna Cieślińska.
Absolwentka Uniwersytetu Rolniczego Wydziału Biotechnologii i Ogrodnictwa w Krakowie, specjalność Agroekologia i ochrona roślin.
Więcej ciekawych artykułów Pani Martyny znajdziecie na blogu: 
wpuszczonawmaliny.blogspot.comGaleria:


powrót


Odwiedzono: 2622 razy
Opublikowano przez: Pomysł na ogród
Data publikacji: 13 Lipca 2017

Podziel się    Pomysł na dom

Pomysł na mieszkanie

Bruk Bet

Wpuszczona w maliny

podobne artykuły propozycje ekspertów


freshweb.pl | NetSoftware
2022 © Wszelkie prawa zastrzeżone