Wyszukaj w serwisie:
coregravel
ogród

rośliny

architektura ogrodowa

znajdź nas na facebook

Konserwacja terenów zielonych Kraków

Dieta z głową, czyli zdrowie od najmłodszych lat

11 Października 2022
Prawidłowe żywienie jest kluczowe dla rozwoju dziecka już od okresu prenatalnego. Jednak co dokładnie oznacza „zdrowa dieta” i jakie produkty warto wybierać, by dziecięcy mózg i układ nerwowy mogły dobrze się rozwijać? O wartościowych składnikach, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu maluszka, opowiada Karolina Możdżeń, ekspertka marki Mama i ja – wody źródlanej dedykowanej dzieciom i kobietom w ciąży.
 
 

Witamin, minerałów oraz makroskładników jest wiele, a każdy z nich pełni określoną funkcję. Szczególne znaczenie dla prawidłowego rozwoju mózgu dziecka mają kwas foliowy oraz kwas omega 3, które wpływają m.in. na kształtowanie procesów związanych z koncentracją i zapamiętywaniem.
 
Zielone warzywa, ryby i oleje
 
Rolą kwasu foliowego w trakcie rozwoju płodowego jest zamknięcie cewy nerwowej, z której kształtuje się układ nerwowy płodu. Kwas ten wpływa też na syntezę DNA oraz produkcję czerwonych krwinek, a w późniejszym wieku – na pamięć i zdolność dziecka do koncentracji, wyjaśnia Karolina Możdżeń. Dużo kwasu foliowego zawierają m.in. zielone warzywa liściaste, nasiona roślin strączkowych, kiełki pszenicy, pełne ziarna zbóż, orzechy oraz owoce: pomarańcze, kiwi, truskawki, maliny. 
 
Warto zadbać też o właściwą podaż kwasów omega-3. DHA stanowi budulec 50% błon komórkowych neuronów kory mózgowej oraz wchodzi w skład błon komórkowych czopków i pręcików siatkówki oka, mówi ekspertka. Istnieje wiele badań świadczących o wpływie kwasów omega-3 na procesy uczenia oraz zapamiętywania. Dobrym źródłem tych kwasów są ryby oraz oleje roślinne np. lniany czy z wiesiołka.
 
Spokojna głowa i zbilansowana dieta 
 
Przy komponowaniu posiłków warto pamiętać o zasadach piramidy żywieniowej najmłodszych: fundamentalne znaczenie ma aktywność fizyczna, połączona z dużą podażą warzyw i owoców, dopełnionych węglowodanami. W dalszej kolejności znajdują się nabiał, ryby, mięso i tłuszcze. 
 
Bardzo ważne jest również odpowiednie nawodnienie organizmu, dlatego należy podawać dziecku do picia naturalną, niegazowaną wodę źródlaną, jak na przykład certyfikowana woda Mama i ja, zwraca uwagę Karolina Możdżeń. I dodaje: Jako woda niskozmineralizowana i o niskiej zawartości sodu, Mama i ja jest w pełni bezpieczna dla dziecka. Nawodnienie umożliwia prawidłowy rozwój tkanekni funkcjonowanie dziecięcego mózgu, w istotny sposób wspomagając m.in. umiejętność koncentracji.
 
Rozwojowi dziecięcego mózgu sprzyja witamina D, a także witaminy z grupy B, znajdujące się 
w zielonych i strączkowych warzywach, orzechach, mięsie, rybach czy nabiale. Ważną funkcję pełni także żelazo, którego źródłem mogą być produkty zbożowe, strączki, orzechy, nasiona i ziarna. Zapotrzebowanie organizmu na cynk reguluje dostarczanie posiłków zawierających kaszę, jaja, nasiona lub mięso, zaś selenu dostarczają np. orzechy brazylijskie czy grzyby. Cenny magnez występuje w produktach zbożowych, ziemniakach, strączkach i orzechach. 
 
Dieta z głową to odżywianie, które pozytywnie wpływa na rozwój mózgu i funkcji poznawczych dziecka. Podstawą jadłospisu powinna być różnorodność dań, bazowanie na świeżych, sezonowych warzywach oraz ograniczenie do minimum słodyczy, dań fast food i produktów przetworzonych.
 
Woda źródlana Mama i ja
 
Mama i ja – to w pełni bezpieczna, niegazowana woda źródlana, wyróżniająca się niskim stopniem mineralizacji i niewielką zawartością sodu. Stanowi optymalne uzupełnienie codziennej diety kobiet w ciąży oraz mam karmiących piersią. Znakomicie nadaje się również do przygotowywania posiłków dla niemowląt i dzieci w każdym wieku.
 
Cena:
1,5 L – cena: 1,89 zł
0,5 L – cena: 1,49 zł
0,33 L – cena: ok. 1,35 zł
 
Karolina Możdżeń
 
Karolina Możdżeń – mgr psychodietetyki i dietetyki klinicznej. Interesuje się wpływem żywienia oraz stylu życia na nasze emocje, pamięć i uwagę, czyli szeroko pojętym działaniem mózgu już od momentu rozwoju prenatalnego. Celem zawodowym ekspertki jest edukowanie możliwie największej ilości osób z zakresu odpowiedzialnego żywienia. W tym rodziców, dbających o zdrowy rozwój swoich pociech.
 
 Galeria:


powrót


Odwiedzono: 293 razy
Opublikowano przez: Pomysł na ogród
Data publikacji: 11 Października 2022

Podziel się    Pomysł na dom

Pomysł na mieszkanie

Bruk Bet

Wpuszczona w maliny

propozycje ekspertów


freshweb.pl | NetSoftware
2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone