Wyszukaj w serwisie:
coregravel
ogród

rośliny

architektura ogrodowa

znajdź nas na facebook

Konserwacja terenów zielonych Kraków

Czas na garaż

19 Maja 2014
Posiadanie garażu w obecnych czasach stało się niemal koniecznością.  Nie wyobrażamy sobie, że nasze auto mogłoby stać na zewnątrz, niechronione przed działaniem warunków atmosferycznych, narażone na kradzież. Nie wspominając już o tym, ile cennego miejsca na niezliczone męskie skarby, które przeszkadzają w domu, znajduje się w takim garażu...

Wybór odpowiedniego garażu może nastręczyć Państwu nieco trudności – trzeba np. ustalić, czy będzie on dobudowany do domu, czy wolno stojący, itd. Z tego powodu, we współpracy z architektem, postanowiliśmy odpowiedzieć Państwu na najczęściej zadawane pytania dotyczące projektu i budowy garażu.
 
Garaż wolno stojący czy dobudowany?

Wszystko zależy od uwarunkowań: wielkości działki, ułożenia wg kierunków świata, jak duży ma być to garaż.
Jeśli chodzi o komfort użytkowania, to ze względu na nieodzowne tu spaliny i ich zapach, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest garaż wolno stojący. Taka zabudowa daje też możliwość stworzenia zespołu urbanistycznego, który nie tylko posiada walory estetyczne, ale i funkcjonalne. Powstały w ten sposób kompleks budynków stanowi osłonę przed wiatrem. Zastosowanie między nimi przewiązki czy muru wytwarza podwórko, które stwarza poczucie prywatności i komfortu. Garaż wolno stojący pozwala na etapowanie w trakcie budowy. Budowany w pierwszym etapie stanowi pomocne pomieszczenie gospodarcze na sprzęt, natomiast budowany w drugim etapie pozwala na podział kosztów.

Jeśli warunki terenowe nie zezwalają na budowę budynku wolno stojącego, warto zastanowić się nad dobudowaniem lub wbudowaniem garażu. Istotną rzeczą jest tu zaprojektowanie i wykonanie tzw. śluzy ze szczelnymi drzwiami stanowiącymi izolację przed spalinami, a także odpowiednia komunikacja z domem - przejście do domu, łatwy dostęp z garażu do spiżarki, co będzie stanowiło udogodnienie dla domownika, który bezpośrednio z samochodu będzie chciał zanieść do domu zakupy.

Czy warto budować garaż w piwnicy?

Budowa garażu częściowo zagłębionego czy podziemnego może także wynikać z sytuacji na działce. Naturalne spadki terenu dają możliwość umieszczenia garażu pod domem, w częściowym podpiwniczeniu.
Garaż pod domem to rozwiązanie doskonałe na działki małe, wąskie, ponieważ powierzchnia garażu nie powiększa powierzchni zabudowy i dzięki temu nie zajmuje terenu ogrodu. Jest to jednak rozwiązanie dość kosztowne - ze względu na zagłębienie w gruncie, konieczność wykonania izolacji przeciwwilgociowej lub przeciwwodnej, odprowadzania wód opadowych do kanalizacji, garaż taki podnosi koszty budowy. Mankamentem jest także pochyły, najczęściej stromy podjazd prowadzący do garażu, co zimą utrudnia wyjeżdżanie samochodem.

Podjazd do garażu zagłębionego powinien spełniać następujące warunki:
  • maksymalne nachylenie - 25%, co oznacza, że do garażu zagłębionego 2,5 m poniżej terenu powinna prowadzić pochylnia nie krótsza niż 10 m,
  • nawierzchnia zapewniająca dobrą przyczepność opon niezależnie od pogody (nawierzchnia o nachyleniu do 15% musi być szorstka, a przy spadku 15-25% - karbowana).

Z jakich materiałów budować garaż (czy można użyć gorszych od tych, z jakich budowano dom)?

Jeśli chodzi o materiały, z których budujemy garaż, nie powinny one w żaden sposób odbiegać od materiałów użytych do budowy pomieszczenia mieszkalnego. Przede wszystkim chodzi tu o fakt, że z racji zanieczyszczeń i spalin budynek łatwiej ulega degradacji. A poza tym:
  • Warto zainwestować w odpowiednią izolację, dzięki której unikniemy ogrzewania pomieszczenia grzejnikiem i zachowamy odpowiednią temperaturę w każdej porze roku, co znacznie obniży koszty użytkowania.
  • Zaprojektowanie okien w garażu oszczędzi wydatków na elektryczność, dzięki doświetleniu naturalnym światłem, a także, co ważne, umożliwi wentylację pomieszczenia.
  • Zainstalowanie liniowego odprowadzania wody pozwoli na utrzymywanie czystości podsadzki, którą można spłukać bieżącą wodą.

Czy warto przewidzieć w garażu dodatkowe miejsce na pomieszczenie gospodarcze?

Zaprojektowanie w garażu dodatkowego pomieszczenia gospodarczego może zdecydowanie podnieść komfort jego użytkowania. Takie pomieszczenie, odpowiednio przesłonięte ścianą, pełnić będzie funkcję schowka na np. rowery i inny sprzęt. Projektując garaż można też dobrać taką wysokość pomieszczenia, aby można było doprojektować w nim poddasze, stanowiące dodatkowy magazynek.

Porad udzielił mgr inż. arch. Leszek Kalandyk

Fot. Grupa WIŚNIOWSKI

Artykuł opublikowany w dwumiesięczniku Pomysł na dom
www.pomyslnadom.pl
 Galeria:


powrót


Odwiedzono: 3561 razy
Opublikowano przez: Pomysł na ogród
Data publikacji: 19 Maja 2014

Podziel się    Pomysł na dom

Pomysł na mieszkanie

Bruk Bet

Wpuszczona w maliny

podobne artykuły propozycje ekspertów


freshweb.pl | NetSoftware
2024 © Wszelkie prawa zastrzeżone